Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Supermarkten gaan toch zelf blikjes inzamelen

Supermarkten gaan toch zelf blikjes inzamelen

LEIDSCHENDAM (ANP) - Supermarkten gaan toch blikjes inzamelen wanneer daar statiegeld op is ingevoerd. Dat meldt Stichting Afvalfonds Verpakkingen, dat in opdracht van supermarktenkoepel Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) en branchevereniging voor voedselproducenten Federatie Nederlandse Levensmiddelenindustrie (FNLI) werkt aan een innamesysteem.

Het plan was eerder om duizenden inleverpunten voor statiegeldflesjes en -blikjes vooral buiten supermarkten te plaatsen. Supermarkten hadden al wel de garantie gegeven dat er in 1500 winkels blikjes kunnen worden ingeleverd. Dat is ongeveer een kwart van het totaal in Nederland. Het CBL kon woensdag nog niet zeggen of straks alle supermarkten blikjes gaan inzamelen. Duurzaamheidssupers Ekoplaza en Marqt maakten eerder deze week bekend dat wel te gaan doen.

Gemeenten waren tegen het plan om inleverpunten te plaatsen in de openbare ruimte omdat ze beslag leggen op die ruimte. Ze wilden ook weten wie er verantwoordelijk zou worden voor het schoonhouden van de ruimte rondom de punten.

Hygiëne

Supermarkten wilden liever niet inzamelen, omdat het ruimte en geld kost. Daarbij zouden er in de supers ook veel blikjes worden ingeleverd die op andere plekken worden gekocht. Ook hygiëne was voor de branche een bezwaar want blikjes zijn open, in tegenstelling tot statiegeldflessen.

Het CBL laat weten dat supermarkten nu een "adequate vergoeding" gaan krijgen voor het verwerken van de blikjes. Waar die vergoeding vandaan komt en hoe hoog die is, kon een woordvoerster van de brancheorganisatie nog niet zeggen. Donderdag wordt in de Tweede Kamer gesproken over het statiegeldsysteem voor blikjes.

Nieuw inzamelsysteem

De belangenbehartiger van de supermarkten is nog steeds voor een nieuw, landelijk inzamelsysteem waarmee in de toekomst ook andere verpakkingen en producten kunnen worden ingezameld. Supermarkten kunnen volgens het CBL de groei van retourverpakkingen "niet blijvend in de winkel opvangen".

Volgens de nieuwe regels moet minimaal 90 procent van de blikjes straks gescheiden worden ingezameld om te worden gerecycled. Door 15 cent statiegeld in te voeren, hoopt het kabinet te voorkomen dat afval in het milieu belandt, zoals nu jaarlijks met veel blikjes gebeurt. Het statiegeld op blikjes wordt op 31 december ingevoerd.

Meer uit Financieel

WSJ: Unilever praat met McCormick over afsplitsing voedingstak

LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.

18 minuten geleden
ING: bijna de helft van de huiseigenaren stelt verduurzaming uit

AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.

20 minuten geleden
ING: bijna de helft van de huiseigenaren stelt verduurzaming uit

AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.

1 uur geleden
Grote pakketvervoerder FedEx rekent op meer winst ondanks oorlog

MEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.

3 uur geleden
Koersverliezen Wall Street nemen iets af na onrustige handelsdag

NEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.

4 uur geleden
KLM kondigt vacaturestop aan om fors gestegen brandstofprijzen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.

4 uur geleden
ONL: onacceptabel dat kabinet niet ingrijpt om hoge energieprijs

DEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.

6 uur geleden