Supermarkten beducht voor discussies over quarantaine
AMSTERDAM (ANP) - Supermarkten twijfelen of de versoepelde quarantaineregels roosterproblemen snel oplossen. Werknemers met essentiële taken zijn voortaan niet meer verplicht om in quarantaine te gaan na contact met iemand die een coronabesmetting heeft, mits ze klachtenvrij te zijn. Maar werkgevers moeten daarvoor wel met ondernemingsraden of personeelsvertegenwoordigers onderhandelen welke bedrijfsprocessen essentieel zijn, wat extra tijd kost.
"Ik hoop niet dat dit tot onnodige vertraging leidt", zegt directeur Marc Jansen van brancheorganisatie Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). Hij ziet het liefst dat supermarkten zo snel mogelijk een deel van de medewerkers kunnen inzetten die onder de oude regels in quarantaine moesten. Supermarkten waarschuwden vorige week voor lege schappen door massale uitval van personeel wegens coronabesmettingen of quarantaine.
Het CBL is onder de streep blij met de versoepeling van de quarantaineregels. "Maar ideaal was een beperkte lijst met cruciale beroepen, met naast supermarkten bijvoorbeeld ook de zorg of vuilnisophalers. Nu is dat losgelaten, en daarmee wordt het nu een individuele discussie tussen werkgever en werknemer."
Arbeidsmarkt
Supermarkten en andere winkels mogen, als de lokale regels voor winkeltijden het toestaan, weer tot 22.00 uur open. Volgens het CBL is het nog maar de vraag of alle supermarktfilialen die het mogen ook tot dat tijdstip open willen. Daar is namelijk ook voldoende personeel voor nodig.
"De arbeidsmarkt is hartstikke krap", zegt Jansen "En ook de concurrentie van de overheid is enorm geweest met GGD's die torenhoge vergoedingen bieden. Ik snap het dat je daarvoor kiest als student wanneer je voor het dubbele salaris telefoontjes kunt plegen."
Maatwerk
Ook bij non-foodwinkels is het passen en meten om volledig open te kunnen, zegt voorzitter Eus Peters van branchevereniging Raad Nederlandse Detailhandel. Dat werkgevers in overleg moeten met personeel over het quarantainebeleid kan volgens hem een knelpunt worden. "Een generieke maatregel was me liever geweest. Maar we moeten het hiermee doen. Dat wordt maatwerk wat veel onderhandelingen vergt."
Peters sluit niet uit dat winkeliers gaan werken met een "rompbezetting" of schuiven met openingstijden. Maar zelfs als de roosters voor de winkels zelf rond zijn, blijft het afwachten of toeleveranciers en distributeurs genoeg chauffeurs hebben om spullen te leveren. "Tot vandaag zijn we verdomd goed geweest om het aan de achterkant in te passen. Maar nu blijft het echt een grote logistieke puzzel. Planners maken overuren om roosters rond te krijgen."
Meer uit Financieel
DUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi rekent voor het eerste kwartaal van 2026 op een verdere groei van de omzet, na de sterke stijging van de verkopen in het afgelopen kwartaal. Het bedrijf uit Duiven kwam in januari al met voorlopige resultaten over het vierde kwartaal van 2025 en gaf daarbij aan dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten aan "de gunstige kant" van de verwachtingen zouden liggen.
10 minuten geledenPARIJS (ANP) - Air France-KLM heeft in 2025 een recordwinst geboekt. Het luchtvaartconcern vervoerde meer passagiers en wist vaker tickets voor luxere zitplaatsen te verkopen, wat meer geld opbrengt. Tegelijkertijd zorgden lagere brandstofkosten voor een fikse meevaller. De winstgevendheid bij het Nederlandse KLM bleef achter bij die van zustermaatschappij Air France.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in januari voor de vijfde maand op rij onveranderd gebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september, oktober, november en december zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. De werkloosheid blijft daarmee op het hoogste niveau in vier jaar.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse industrie is in het laatste kwartaal van 2025 licht gestegen. Personeelstekorten en onvoldoende vraag blijven volgens ondernemers in de sector wel een belemmering. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe kwartaalcijfers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die in de toekomst arbeidsongeschikt raken en een WIA-uitkering krijgen, gaan er fors op achteruit door het kabinet-Jetten. Dat blijkt uit een analyse van het CNV. De vakbond roept het nieuwe kabinet op om de maatregelen die hiervoor zorgen te schrappen. Een WIA-uitkering (Wet Werk en Inkomen naar Arbeidsvermogen) biedt inkomensondersteuning bij langdurige arbeidsongeschiktheid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens hebben vorig jaar de waarde van hun beleggingen zien stijgen door de hogere koersen op de aandelenmarkten. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) steeg de totale waarde van de particuliere investeringen in beleggingsfondsen, beursgenoteerde aandelen en obligaties over heel 2025 met bijna 8 procent tot 204,3 miljard euro.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.
9 uur geleden