Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sunaks Brexitdeal stuit op verzet van unionisten en brexiteers

Sunaks Brexitdeal stuit op verzet van unionisten en brexiteers

LONDEN (ANP) - Het Britse Lagerhuis buigt zich over de Brexitafspraken die premier Rishi Sunak heeft afgesproken met de Europese Commissie. Waarschijnlijk kan Sunak op een meerderheid rekenen voor het nieuwe handelsprotocol, maar een aanzienlijk verzet van Noord-Ieren en binnen zijn eigen partij zou een fikse tegenvaller zijn voor de premier.

De ogen zijn gericht op de Noord-Ierse Democratic Unionist Party (DUP), maar ook op de harde brexiteers binnen Sunaks Conservatieve Partij. Hun steun voor het zogeheten 'Windsor Framework' is belangrijk omdat zij de belangrijkste critici waren van de vorige deal, het huidige Noord-Ierland-protocol. Pro-Britse unionisten willen dat Noord-Ierland volwaardig lid is van het Verenigd Koninkrijk en niet, op wat voor manier dan ook, te maken heeft met Europese wetten en regels.

De Noord-Ierse unionisten hebben al aangegeven de plannen niet te kunnen steunen, ondanks "aanzienlijke vooruitgang" die door de deal is geboekt. Maar blijkbaar was de vooruitgang onvoldoende en zijn niet alle eisen ingewilligd. De DUP is al ruim een jaar ontevreden over de situatie en houdt daarom de regeringsvorming in Noord-Ierland tegen.

Veel Conservatieven reageerden wel meteen enthousiast op het akkoord dat Sunak eind februari heeft bewerkstelligd, maar de hardliners binnen de partij hielden zich stil. De eurosceptische vleugel van de Conservatieven, die zichzelf de European Research Group (ERG) noemt, leek de reactie van de DUP af te wachten. Dinsdag sprak de voorzitter van de groep zich fel uit tegen een deel van het akkoord. Maar de ERG als collectief heeft nog niet besloten of het voor of tegen zal stemmen. De harde brexiteers komen woensdag samen voor de sessie in het Lagerhuis om hun besluit te nemen.

Toch hoeft Sunak zich geen zorgen te maken voor de stemming. Oppositiepartij Labour heeft gezegd de plannen te willen steunen, waardoor een meerderheid in het parlement bijna zeker is.

Meer uit Buitenland

Politico: Duitsland wil toch meer Amerikaanse F-35's kopen

BERLIJN (ANP) - Duitsland wil extra Amerikaanse F-35's bestellen, meldt nieuwsplatform Politico op gezag van bronnen. Duitsland streeft ernaar niet te afhankelijk te zijn van Amerikaans defensiematerieel, maar de gezamenlijke ontwikkeling van een nieuw Europees gevechtsvliegtuig loopt stroef.

1 uur geleden
Rubio ontmoet voor het eerst Chinese ambtgenoot Wang

KUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft voor het eerst zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi ontmoet. De ministers spraken elkaar op de ASEAN-top in Maleisië.

1 uur geleden
EU overweegt sancties als Israël hulpakkoord Gaza niet uitvoert

BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Unie bereidt drukmiddelen voor tegen Israël, voor het geval de nieuwe afspraken over humanitaire hulp aan de Gazastrook niet worden nagekomen. Dat melden diplomatieke bronnen in Brussel aan het Duitse persbureau DPA.

5 uur geleden
VN: juni dodelijkste maand voor Oekraïense burgers sinds 2022

GENÈVE (ANP/DPA) - In juni kwamen 232 Oekraïense burgers om door Russische aanvallen en raakten er 1343 gewond. Dat is het hoogste maandtotaal sinds het begin van de oorlog in februari 2022, meldt de mensenrechtenwaarnemersmissie van de Verenigde Naties in Oekraïne (HRMMU).

5 uur geleden
Pro-Palestijnse activist Khalil wil 20 miljoen dollar na detentie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Mahmoud Khalil, een voormalige student aan Columbia University in New York, eist 20 miljoen dollar (17 miljoen euro) schadevergoeding van de Amerikaanse overheid. Hij stelt dat hij meer dan drie maanden ten onrechte werd vastgehouden om zijn steun aan pro-Palestijnse demonstraties op de campus.

5 uur geleden
Netanyahu: onder voorwaarden praten over permanent bestand

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is bereid om tijdens een tijdelijk bestand te onderhandelen over een permanent staakt-het-vuren in Gaza. Voorwaarde is wel dat Hamas wordt gedemilitariseerd, zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.

14 uur geleden
VN leveren eerste brandstof aan Gaza in 130 dagen

RAFAH (ANP/RTR) - Een team van de Verenigde Naties heeft woensdag voor het eerst in 130 dagen weer een lading brandstof kunnen leveren aan de Gazastrook. Het gaat om 75.000 liter en volgens woordvoerder Stéphane Dujarric is dat slechts een fractie van wat de Palestijnse bevolking in Gaza nodig heeft.

17 uur geleden