Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sunaks Brexitdeal stuit op verzet van unionisten en brexiteers

Sunaks Brexitdeal stuit op verzet van unionisten en brexiteers

LONDEN (ANP) - Het Britse Lagerhuis buigt zich over de Brexitafspraken die premier Rishi Sunak heeft afgesproken met de Europese Commissie. Waarschijnlijk kan Sunak op een meerderheid rekenen voor het nieuwe handelsprotocol, maar een aanzienlijk verzet van Noord-Ieren en binnen zijn eigen partij zou een fikse tegenvaller zijn voor de premier.

De ogen zijn gericht op de Noord-Ierse Democratic Unionist Party (DUP), maar ook op de harde brexiteers binnen Sunaks Conservatieve Partij. Hun steun voor het zogeheten 'Windsor Framework' is belangrijk omdat zij de belangrijkste critici waren van de vorige deal, het huidige Noord-Ierland-protocol. Pro-Britse unionisten willen dat Noord-Ierland volwaardig lid is van het Verenigd Koninkrijk en niet, op wat voor manier dan ook, te maken heeft met Europese wetten en regels.

De Noord-Ierse unionisten hebben al aangegeven de plannen niet te kunnen steunen, ondanks "aanzienlijke vooruitgang" die door de deal is geboekt. Maar blijkbaar was de vooruitgang onvoldoende en zijn niet alle eisen ingewilligd. De DUP is al ruim een jaar ontevreden over de situatie en houdt daarom de regeringsvorming in Noord-Ierland tegen.

Veel Conservatieven reageerden wel meteen enthousiast op het akkoord dat Sunak eind februari heeft bewerkstelligd, maar de hardliners binnen de partij hielden zich stil. De eurosceptische vleugel van de Conservatieven, die zichzelf de European Research Group (ERG) noemt, leek de reactie van de DUP af te wachten. Dinsdag sprak de voorzitter van de groep zich fel uit tegen een deel van het akkoord. Maar de ERG als collectief heeft nog niet besloten of het voor of tegen zal stemmen. De harde brexiteers komen woensdag samen voor de sessie in het Lagerhuis om hun besluit te nemen.

Toch hoeft Sunak zich geen zorgen te maken voor de stemming. Oppositiepartij Labour heeft gezegd de plannen te willen steunen, waardoor een meerderheid in het parlement bijna zeker is.

Meer uit Buitenland

Warschau erkent voor het eerst huwelijk partners zelfde geslacht

WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.

2 uur geleden
Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

4 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

5 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

5 uur geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

6 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

6 uur geleden
Trump en Xi spreken bij staatsbanket van hoop op goede contacten

BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.

7 uur geleden