Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sunaks Brexitdeal stuit op verzet van unionisten en brexiteers

Sunaks Brexitdeal stuit op verzet van unionisten en brexiteers

LONDEN (ANP) - Het Britse Lagerhuis buigt zich over de Brexitafspraken die premier Rishi Sunak heeft afgesproken met de Europese Commissie. Waarschijnlijk kan Sunak op een meerderheid rekenen voor het nieuwe handelsprotocol, maar een aanzienlijk verzet van Noord-Ieren en binnen zijn eigen partij zou een fikse tegenvaller zijn voor de premier.

De ogen zijn gericht op de Noord-Ierse Democratic Unionist Party (DUP), maar ook op de harde brexiteers binnen Sunaks Conservatieve Partij. Hun steun voor het zogeheten 'Windsor Framework' is belangrijk omdat zij de belangrijkste critici waren van de vorige deal, het huidige Noord-Ierland-protocol. Pro-Britse unionisten willen dat Noord-Ierland volwaardig lid is van het Verenigd Koninkrijk en niet, op wat voor manier dan ook, te maken heeft met Europese wetten en regels.

De Noord-Ierse unionisten hebben al aangegeven de plannen niet te kunnen steunen, ondanks "aanzienlijke vooruitgang" die door de deal is geboekt. Maar blijkbaar was de vooruitgang onvoldoende en zijn niet alle eisen ingewilligd. De DUP is al ruim een jaar ontevreden over de situatie en houdt daarom de regeringsvorming in Noord-Ierland tegen.

Veel Conservatieven reageerden wel meteen enthousiast op het akkoord dat Sunak eind februari heeft bewerkstelligd, maar de hardliners binnen de partij hielden zich stil. De eurosceptische vleugel van de Conservatieven, die zichzelf de European Research Group (ERG) noemt, leek de reactie van de DUP af te wachten. Dinsdag sprak de voorzitter van de groep zich fel uit tegen een deel van het akkoord. Maar de ERG als collectief heeft nog niet besloten of het voor of tegen zal stemmen. De harde brexiteers komen woensdag samen voor de sessie in het Lagerhuis om hun besluit te nemen.

Toch hoeft Sunak zich geen zorgen te maken voor de stemming. Oppositiepartij Labour heeft gezegd de plannen te willen steunen, waardoor een meerderheid in het parlement bijna zeker is.

Meer uit Buitenland

Oud-president Yoon van Zuid-Korea veroordeeld tot 5 jaar cel

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.

27 minuten geleden
Grote brand in achtergestelde wijk van Gangnam in Seoul

SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.

2 uur geleden
Australisch verbod op sociale media onder 16 jaar lijkt effectief

CANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.

4 uur geleden
Trump: internationale vredesraad voor Gazastrook is gevormd

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.

6 uur geleden
Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.

9 uur geleden
Venezuela: niet bang voor diplomatieke confrontatie met VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.

9 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vol lof over ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.

11 uur geleden