Sunak voor het eerst als oppositieleider tegenover Starmer
LONDEN (ANP) - Nu de Britse koning Charles het parlementaire jaar heeft geopend, staan Rishi Sunak en Keir Starmer wederom tegenover elkaar in het eerste debat. Maar dit keer zijn de rollen omgedraaid. Starmer is de premier die zijn beleid moet verdedigen; Sunak zit in de oppositiebanken.
In de troonrede, die werd voorgelezen door Charles, was voor het eerst beleid te horen van de nieuwe Labourregering. Sunak heeft kritiek op een deel van de plannen. Hij wil bijvoorbeeld dat er meer geld wordt uitgegeven aan defensie.
Maar de Conservatieve Sunak sprak zijn genoegen uit over andere beleidspunten van de nieuwe regering en benadrukte dat hij zich constructief wil opstellen als oppositieleider. Hij feliciteerde Starmer met zijn grote overwinning bij de verkiezingen en wenste de regering veel succes. "Jullie hebben de kiezers succesvol verandering beloofd, nu is het tijd om die verandering te leveren. Daar zullen wij in de oppositie jullie verantwoordelijk voor houden."
Vertrouwen herstellen
Sunak grapte verder over zijn snelle politieke opkomst en het even zo snelle einde van zijn premierschap. "Voordat je het weet, heb je een mooie toekomst achter je liggen en vraag je je af of je wel geloofwaardig bent als oud-staatsman van 44 jaar oud."
Starmer beklemtoonde dat hij zich zal inzetten om de levens van Britten te verbeteren. Hij wil het vertrouwen in de politiek herstellen, na "veertien jaar chaos" onder Conservatieve regeringen. De premier wil zich verzetten tegen opkomend populisme en doet een beroep op het hele parlement om de komende tijd op beschaafde toon te debatteren in het Lagerhuis.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/LONDEN (ANP) - Het Witte Huis overweegt een plan om de Chagos-eilanden van Mauritius te kopen. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Een van de eilanden is Diego Garcia, waar een Brits-Amerikaanse militaire basis staat. Dankzij de strategische ligging van Diego Garcia ligt Iran binnen bereik van bijvoorbeeld langeafstandsbommenwerpers.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.
1 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlementslid Ebrahim Rezaei heeft aangekondigd dat Teheran een "beslissende en pijnlijke reactie" zal geven op de Israëlische aanval op de zuidelijke buitenwijk Dahiyeh van Beiroet op zondag. Het Israëlische leger zei dat het met de aanval infrastructuur van de door Iran gesteunde Libanese beweging Hezbollah had geraakt.
3 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zeker negen doden gevallen, melden de lokale gezondheidsautoriteiten. Twintig anderen raakten gewond.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Iran niet alleen belooft dat het geen kernwapens ontwikkelt, maar ook dat het land in de toekomst geen kernwapens zal kopen van andere landen. Volgens Trump moet die garantie ook in een deal met Iran staan.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft de zuidelijke buitenwijken van Beiroet aangevallen, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Doelwitten zijn "terroristische commandocentra". Volgens Libanese media zijn zeker twee gebouwen geraakt. Defensieminister Israel Katz noemt de aanvallen een reactie op het schieten op Israëlisch grondgebied door Hezbollah.
5 uur geleden