Sunak voor het eerst als oppositieleider tegenover Starmer
LONDEN (ANP) - Nu de Britse koning Charles het parlementaire jaar heeft geopend, staan Rishi Sunak en Keir Starmer wederom tegenover elkaar in het eerste debat. Maar dit keer zijn de rollen omgedraaid. Starmer is de premier die zijn beleid moet verdedigen; Sunak zit in de oppositiebanken.
In de troonrede, die werd voorgelezen door Charles, was voor het eerst beleid te horen van de nieuwe Labourregering. Sunak heeft kritiek op een deel van de plannen. Hij wil bijvoorbeeld dat er meer geld wordt uitgegeven aan defensie.
Maar de Conservatieve Sunak sprak zijn genoegen uit over andere beleidspunten van de nieuwe regering en benadrukte dat hij zich constructief wil opstellen als oppositieleider. Hij feliciteerde Starmer met zijn grote overwinning bij de verkiezingen en wenste de regering veel succes. "Jullie hebben de kiezers succesvol verandering beloofd, nu is het tijd om die verandering te leveren. Daar zullen wij in de oppositie jullie verantwoordelijk voor houden."
Vertrouwen herstellen
Sunak grapte verder over zijn snelle politieke opkomst en het even zo snelle einde van zijn premierschap. "Voordat je het weet, heb je een mooie toekomst achter je liggen en vraag je je af of je wel geloofwaardig bent als oud-staatsman van 44 jaar oud."
Starmer beklemtoonde dat hij zich zal inzetten om de levens van Britten te verbeteren. Hij wil het vertrouwen in de politiek herstellen, na "veertien jaar chaos" onder Conservatieve regeringen. De premier wil zich verzetten tegen opkomend populisme en doet een beroep op het hele parlement om de komende tijd op beschaafde toon te debatteren in het Lagerhuis.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
3 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
9 uur geleden