Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sunak voor het eerst als oppositieleider tegenover Starmer

Sunak voor het eerst als oppositieleider tegenover Starmer

LONDEN (ANP) - Nu de Britse koning Charles het parlementaire jaar heeft geopend, staan Rishi Sunak en Keir Starmer wederom tegenover elkaar in het eerste debat. Maar dit keer zijn de rollen omgedraaid. Starmer is de premier die zijn beleid moet verdedigen; Sunak zit in de oppositiebanken.

In de troonrede, die werd voorgelezen door Charles, was voor het eerst beleid te horen van de nieuwe Labourregering. Sunak heeft kritiek op een deel van de plannen. Hij wil bijvoorbeeld dat er meer geld wordt uitgegeven aan defensie.

Maar de Conservatieve Sunak sprak zijn genoegen uit over andere beleidspunten van de nieuwe regering en benadrukte dat hij zich constructief wil opstellen als oppositieleider. Hij feliciteerde Starmer met zijn grote overwinning bij de verkiezingen en wenste de regering veel succes. "Jullie hebben de kiezers succesvol verandering beloofd, nu is het tijd om die verandering te leveren. Daar zullen wij in de oppositie jullie verantwoordelijk voor houden."

Vertrouwen herstellen

Sunak grapte verder over zijn snelle politieke opkomst en het even zo snelle einde van zijn premierschap. "Voordat je het weet, heb je een mooie toekomst achter je liggen en vraag je je af of je wel geloofwaardig bent als oud-staatsman van 44 jaar oud."

Starmer beklemtoonde dat hij zich zal inzetten om de levens van Britten te verbeteren. Hij wil het vertrouwen in de politiek herstellen, na "veertien jaar chaos" onder Conservatieve regeringen. De premier wil zich verzetten tegen opkomend populisme en doet een beroep op het hele parlement om de komende tijd op beschaafde toon te debatteren in het Lagerhuis.

Meer uit Buitenland

Netanyahu belooft actie tegen extremistische kolonisten Westoever

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het optreden van "een handvol extremistische" Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever veroordeeld en heeft beloofd zich persoonlijk bezig te houden met het probleem van de gewelddadige kolonisten.

2 uur geleden
Paus wil klimaatactie: wij falen in bescherming van planeet

BELÉM (ANP) - Sterke en snelle klimaatactie is noodzakelijk om de planeet te beschermen, benadrukt paus Leo XIV maandag in een videoboodschap bij een speciale bijeenkomst in het Amazonemuseum in Belém. In die Braziliaanse stad wordt momenteel de klimaattop (COP30) gehouden. "De schepping schreeuwt het uit in overstromingen, droogtes, stormen en meedogenloze hitte", zei de paus, die vervolgde dat de klimaatactie tot nu toe faalt.

3 uur geleden
VN akkoord met internationale troepenmacht naar Gazastrook

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan om een internationale troepenmacht naar de Palestijnse Gazastrook te sturen. De missie maakt deel uit van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Gaza, dat door de raad werd gesteund.

4 uur geleden
NBC: dinsdag stemming over vrijgave Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement stemt dinsdag over de vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten over een spraakmakend misbruikschandaal tot in de hoogste kringen. De kans is groot dat een duidelijke meerderheid openbaarmaking zal afdwingen.

5 uur geleden
Denen komen in Belém met hoogste klimaatambitie voor 2035

BELÉM (ANP) - Denemarken heeft op de klimaattop in Belém een nieuwe nationale klimaatambitie voor 2035 bekendgemaakt, waarmee het land meteen wereldwijd koploper wordt. De Deense regering komt met een bindend doel van minimaal 82 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2035 dan in 1990.

6 uur geleden
EU komt België tegemoet voor lening aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Als de Europese Unie ervoor kiest om bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne, delen alle EU-lidstaten eventuele risico's. Dit stelt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie voor in een notitie die naar de lidstaten is gestuurd. Von der Leyen hoopt hiermee de bezwaren van België weg te nemen.

6 uur geleden
Hoekstra benadrukt leiderschapsrol EU op klimaattop in Belém

BELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."

10 uur geleden