Sunak: ook rechter kan strengste migratiewet niet stoppen
LONDEN (ANP) - De nieuwe asielwet die de regering van de Britse premier Rishi Sunak heeft opgesteld, is de strengste ooit. Dat heeft hij gezegd op een ingelaste persconferentie. Het wordt volgens de Conservatieve politicus voor mensen die met bootjes aankomen in het Verenigd Koninkrijk bijna onmogelijk om te blijven. Sunak voegde eraan toe dat ook het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) wat hem betreft geen deportaties zal kunnen tegenhouden.
Sunak zegt dat zijn regering de enige is met duidelijke plannen "om de boten te stoppen". Hij heeft daarvoor afspraken gemaakt met Rwanda, waar asielzoekers uit allerlei landen naartoe gebracht moeten worden als ze "vooral via onveilige en illegale routes" naar het VK gekomen waren. Rwanda krijgt daar een vergoeding voor.
'Enige aanpak'
Als het parlement met zijn plannen instemt, gaat de Britse regering asielzoekers het land uit zetten, zei Sunak. Zelfs als het EHRM de uitzettingen verbiedt zal zijn regering "doen wat nodig is" om de vliegtuigen toch te laten opstijgen.
Sunak staat door zijn immigratieplannen onder politieke druk, en zei daarom deze ingelaste persconferentie te houden. Een deel van zijn eigen Conservatieve partij vindt dat de plannen niet ver genoeg gaan. Sunak wees in de persconferentie vooral naar Labour, dat volgens hem helemaal geen plan heeft om deze vorm van migratie tegen te gaan. "Dit is niet alleen de beste aanpak, het is de enige aanpak."
Nooit meer
De Britse minister-president sprak op Downing Street 10 van achter een spreekgestoelte met daarop de tekst "Stop de boten". De afspraken met Rwanda zullen volgens hem dienen als een vorm van afschrikking. Dat moet volgens Sunak kunnen, ondanks bezwaren van rechters en activisten die zeggen dat het beleid in strijd is met de mensenrechten. Die verdragen zijn nooit bedoeld om legitieme besluiten van een democratisch parlement tegen te houden, aldus Sunak.
De premier maakte een nadrukkelijk onderscheid tussen legale en illegale migratie. "Ik ben een kind van migranten", zei hij, maar "mijn familie kwam hier legaal". Wie illegaal in het VK aankomt, zal volgens hem bijna altijd weggestuurd worden en nooit meer in aanmerking komen voor verblijf. Alleen voor mensen die een concreet, persoonlijk gevaar lopen, wordt een uitzondering gemaakt.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
3 uur geledenCARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
5 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
12 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
13 uur geleden