Sunak: extreme standpunten over Gaza-oorlog bedreigen democratie
LONDEN (ANP) - De Britse premier Rishi Sunak heeft in een live via de BBC uitgezonden speech zijn zorgen uitgesproken over de staat van de Britse democratie, die volgens hem bedreigd wordt door extreme standpunten over de oorlog in Gaza. In die oorlog steunt de regering van Sunak net als de Verenigde Staten nadrukkelijk Israël.
Na een lofzang op de tolerantie van het "pluralistische, moderne" land dat Groot-Brittannië volgens hem is, stelde Sunak dat de democratie van ditzelfde land wordt bedreigd door mensen die willen profiteren van de aanval van Hamas op Israël en de daaruit voortvloeiende Israëlische aanvallen op Gaza. Zij zouden de "Britse waarden ondermijnen".
"De afgelopen weken en maanden hebben we een schokkende toename gezien van extremistische ontwrichting en criminaliteit", zei de premier onder meer. "Wat begon als protesten in onze straten is uitgegroeid tot intimidatie, bedreigingen en geplande gewelddaden."
Zorgen over veiligheid
Hij vervolgde: "Joodse kinderen zijn bang om hun schooluniform te dragen, anders zou het hun identiteit onthullen. Moslimvrouwen worden op straat misbruikt om de acties van een terroristische groepering waarmee zij geen connectie hebben."
Nu zou de Britse democratie volgens Sunak zelf een doelwit zijn. "Raadsvergaderingen en lokale evenementen zijn bestormd. Kamerleden voelen zich niet veilig in hun huizen. Al lang bestaande parlementaire conventies zijn op de helling gezet om bezorgdheid over de veiligheid."
Actieplan in de maak
Om al die redenen benadrukte Sunak dat de Britse politie de onvoorwaardelijke steun heeft van de regering bij het handhaven van de orde en het de kop indrukken van extremisme. Zelf komt de regering daartoe "later deze maand" met een "actieplan", zonder daarover nu al in details te treden.
Meer uit Buitenland
LAS VEGAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de oorlog met Iran tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Las Vegas donderdag gebagatelliseerd als "een kleine uitstap". Ook voorspelde hij dat het conflict "vrij snel" voorbij zal zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De progressieve Democraat Analilia Mejia heeft een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in de staat New Jersey gewonnen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft het staakt-het-vuren in Libanon, dat om middernacht inging, meteen geschonden, meldt het Libanese leger. Israël beschoot meerdere dorpen in het zuiden van het land. Het Libanese leger riep burgers op voorlopig niet terug te keren naar dorpen en steden in het zuiden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
11 uur geleden