Sunak: extreme standpunten over Gaza-oorlog bedreigen democratie
LONDEN (ANP) - De Britse premier Rishi Sunak heeft in een live via de BBC uitgezonden speech zijn zorgen uitgesproken over de staat van de Britse democratie, die volgens hem bedreigd wordt door extreme standpunten over de oorlog in Gaza. In die oorlog steunt de regering van Sunak net als de Verenigde Staten nadrukkelijk Israël.
Na een lofzang op de tolerantie van het "pluralistische, moderne" land dat Groot-Brittannië volgens hem is, stelde Sunak dat de democratie van ditzelfde land wordt bedreigd door mensen die willen profiteren van de aanval van Hamas op Israël en de daaruit voortvloeiende Israëlische aanvallen op Gaza. Zij zouden de "Britse waarden ondermijnen".
"De afgelopen weken en maanden hebben we een schokkende toename gezien van extremistische ontwrichting en criminaliteit", zei de premier onder meer. "Wat begon als protesten in onze straten is uitgegroeid tot intimidatie, bedreigingen en geplande gewelddaden."
Zorgen over veiligheid
Hij vervolgde: "Joodse kinderen zijn bang om hun schooluniform te dragen, anders zou het hun identiteit onthullen. Moslimvrouwen worden op straat misbruikt om de acties van een terroristische groepering waarmee zij geen connectie hebben."
Nu zou de Britse democratie volgens Sunak zelf een doelwit zijn. "Raadsvergaderingen en lokale evenementen zijn bestormd. Kamerleden voelen zich niet veilig in hun huizen. Al lang bestaande parlementaire conventies zijn op de helling gezet om bezorgdheid over de veiligheid."
Actieplan in de maak
Om al die redenen benadrukte Sunak dat de Britse politie de onvoorwaardelijke steun heeft van de regering bij het handhaven van de orde en het de kop indrukken van extremisme. Zelf komt de regering daartoe "later deze maand" met een "actieplan", zonder daarover nu al in details te treden.
Meer uit Buitenland
HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
5 uur geledenVENETIË (ANP) - De jury van de Biënnale van Venetië is opgestapt. Dat gebeurde nadat onrust was ontstaan over de deelname van landen als Rusland aan de internationale kunsttentoonstelling.
7 uur geleden