Sunak: extreme standpunten over Gaza-oorlog bedreigen democratie
LONDEN (ANP) - De Britse premier Rishi Sunak heeft in een live via de BBC uitgezonden speech zijn zorgen uitgesproken over de staat van de Britse democratie, die volgens hem bedreigd wordt door extreme standpunten over de oorlog in Gaza. In die oorlog steunt de regering van Sunak net als de Verenigde Staten nadrukkelijk Israël.
Na een lofzang op de tolerantie van het "pluralistische, moderne" land dat Groot-Brittannië volgens hem is, stelde Sunak dat de democratie van ditzelfde land wordt bedreigd door mensen die willen profiteren van de aanval van Hamas op Israël en de daaruit voortvloeiende Israëlische aanvallen op Gaza. Zij zouden de "Britse waarden ondermijnen".
"De afgelopen weken en maanden hebben we een schokkende toename gezien van extremistische ontwrichting en criminaliteit", zei de premier onder meer. "Wat begon als protesten in onze straten is uitgegroeid tot intimidatie, bedreigingen en geplande gewelddaden."
Zorgen over veiligheid
Hij vervolgde: "Joodse kinderen zijn bang om hun schooluniform te dragen, anders zou het hun identiteit onthullen. Moslimvrouwen worden op straat misbruikt om de acties van een terroristische groepering waarmee zij geen connectie hebben."
Nu zou de Britse democratie volgens Sunak zelf een doelwit zijn. "Raadsvergaderingen en lokale evenementen zijn bestormd. Kamerleden voelen zich niet veilig in hun huizen. Al lang bestaande parlementaire conventies zijn op de helling gezet om bezorgdheid over de veiligheid."
Actieplan in de maak
Om al die redenen benadrukte Sunak dat de Britse politie de onvoorwaardelijke steun heeft van de regering bij het handhaven van de orde en het de kop indrukken van extremisme. Zelf komt de regering daartoe "later deze maand" met een "actieplan", zonder daarover nu al in details te treden.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/RTR) - Afgelopen week zijn zes doden aangetroffen in bergen ten noorden van de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Het onderzoek heeft nog niet duidelijk kunnen maken wat er precies gebeurd is en rond de macabere vondsten doen inmiddels veel verhalen de ronde.
46 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran waarschuwt voor "destructieve" invloed op de onderhandelingen met de Verenigde Staten over het Iraanse nucleaire programma, meldt woordvoerder Esmaeil Baqaei. De VS moeten "onafhankelijk van buitenlandse druk" handelen, is de boodschap. "Met name van Israëlische druk, die de belangen van de regio en zelfs van de VS negeert."
54 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Er is nog geen datum gekozen voor de volgende ronde van het vredesoverleg tussen Rusland en Oekraïne. Dat meldde het Kremlin, dat daarbij aangaf dat nieuwe onderhandelingen waarschijnlijk spoedig plaatsvinden.
1 uur geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië bereidt zich voor op de inzet van duizenden militairen in Gaza ter ondersteuning van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat volgens de Indonesische legerchef Maruli Simanjuntak waarschijnlijk om tussen de 5000 en 8000 militairen. "Maar er wordt nog steeds onderhandeld, het is nog niet zeker." The Financial Times meldt dat dit het eerste land is dat publiekelijk soldaten toezegt voor de missie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
5 uur geleden