
Sunak biedt excuses aan voor vroegtijdig vertrek uit Frankrijk
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Rishi Sunak heeft zijn excuses aangeboden voor het feit dat hij de herdenkingen ter gelegenheid van D-Day in Normandië te vroeg heeft verlaten. Hij was daardoor niet aanwezig bij de grote ceremonie op Omaha Beach.
"Na de afsluiting van het Britse evenement in Normandië keerde ik terug naar Groot-Brittannië", zei Sunak in een bericht op X. "Bij nader inzien was het een vergissing om niet langer in Frankrijk te blijven en ik bied mijn excuses aan."
Verschillende wereldleiders, onder wie de Amerikaanse president Joe Biden en de Britse koning Charles, kwamen donderdag bijeen in Normandië om bij verschillende ceremonies de geallieerde landingen van tachtig jaar geleden te herdenken.
'Ultieme offer'
Sunak sprak op een door de Britten geleid evenement, maar delegeerde andere taken aan ministers, onder wie minister van Buitenlandse Zaken David Cameron. Cameron werd tijdens een latere herdenkingsceremonie samen met Biden, de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz gefotografeerd.
"Dit jubileum zou moeten gaan over degenen die het ultieme offer voor ons land hebben gebracht. Het laatste wat ik wil is dat de herdenkingen overschaduwd worden door de politiek", zegt Sunak. "Ik geef veel om veteranen en was vereerd om het Verenigd Koninkrijk de afgelopen twee dagen te vertegenwoordigen op een aantal evenementen in Portsmouth en Frankrijk en om degenen te ontmoeten die zo dapper hebben gevochten."
Parlementsverkiezingen
Volgens Britse media keerde Sunak donderdag terug naar het Verenigd Koninkrijk voor een televisie-interview met de Britse zender ITV. Op 4 juli zijn in het Verenigd Koninkrijk parlementsverkiezingen. De Conservatieve Partij van Sunak ligt in de opiniepeilingen ongeveer 20 punten achter op de oppositiepartij Labour.
Labourleider Keir Starmer was wel op Omaha Beach. Hij begaf zich zelfs even onder de aanwezigen op de voorste rij, waar de vorsten, presidenten en andere leiders zaten. Daar schudde hij handen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Op D-day werd het leeuwendeel van de strijd geleverd door de Amerikanen, Canadezen en Britten. President Biden en premier Justin Trudeau woonden de herdenking op Omaha Beach bij. Door de afwezigheid van Sunak was van die landen alleen het VK niet vertegenwoordigd door een staatshoofd of regeringsleider. Koning Charles kon er om gezondheidsredenen ook niet bij zijn. Prins William was er wel.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - Een vermeende stalker van Taylor Swift heeft van de rechter een tijdelijk contactverbod opgelegd gekregen. Dat melden media als het blad Billboard. De zangeres had om het contactverbod gevraagd nadat de man, Brian Jason Wagner, meerdere keren bij haar huis was opgedoken.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De passagiers van het schip de Madleen zijn aangekomen op luchthaven Ben-Gurion in Tel Aviv, "om vanuit Israël te vertrekken en terug te keren naar hun thuisland", meldt het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken op X. Het ministerie schrijft dat een aantal van de passagiers "naar verwachting binnen enkele uren zal vertrekken".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy jr. heeft alle zeventien leden van een panel van vaccinexperts van de Amerikaanse Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ontslagen. Kennedy wil zelf een nieuw comité samenstellen, zo meldde zijn ministerie van Volksgezondheid en Sociale Zaken maandag.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israëlische aanvallen en bombardementen hebben sinds zonsopgang meer dan zestig Palestijnen gedood en tientallen anderen verwond in de Gazastrook. Dat melden de lokale autoriteiten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger stuurt tijdelijk ongeveer 700 mariniers naar Los Angeles, meldt persbureau Reuters op basis van een Amerikaanse functionaris, volgens wie de Insurrection Act voorlopig niet in werking treedt. Het Amerikaanse leger kan geen wetshandhavingsactiviteiten uitvoeren in de Verenigde Staten zonder een beroep te doen op de Insurrection Act, die in werking treedt als sprake is van een opstand.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Arabische woordvoerder van het Israëlische leger heeft in een bericht op X opgeroepen tot de evacuatie van de Jemenitische havens Ras Isa, Hodeidah en Salif, die alle drie in het door de Houthi's gecontroleerde deel van Jemen liggen.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse funkmuzikant Sly Stone is op 82-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld in een verklaring aan meerdere Amerikaanse media. Volgens de verklaring leed de artiest aan de longziekte COPD en kampte hij met andere "onderliggende gezondheidsproblemen."
8 uur geleden