
Succesmodel Nederlandse atletiek wekt interesse buitenland
TORUN (ANP) - Met vier gouden, een zilveren en twee bronzen medailles op de EK indoor in het Poolse Torun beleefde de Nederlandse atletiek een ongekend hoogtepunt. De equipe eindigde in het medailleklassement als eerste, boven grote atletieklanden als Groot-Brittannië en Duitsland. De 400 meter sprong eruit, met drie keer goud, zilver en brons. Femke Bol diende zich aan als de vedette van de toekomst; ze veroverde individueel goud op de 400 en goud met de estafetteploeg op de 4x400.
"Soms staat er een talent op die boven alle talenten staat en Femke Bol lijkt er zo een’’, zegt technisch directeur Ad Roskam van de Atletiekunie over de 21-jarige Amersfoortse. Hij kon niet anders dan heel blij zijn met die recordoogst, al is hij niet zo van het medailles tellen. "Ik constateer vooral met grote tevredenheid dat de verbreding en de stijging van het niveau in de atletiek zich rustig voortzet. Dit succes is er niet opeens, het is een opgebouwd, langzaam groeiend proces in een naar onze mening goed systeem’’, zegt hij.
Een redelijk uniek systeem ook, meent de technisch directeur. "Weinig landen werken met een centraal centrum zoals wij op Papendal, maar bij ons is het een van de sleutels voor de progressie die we hebben gemaakt. Andere landen kijken zeker naar ons model, die zien nu de spectaculaire ontwikkeling van de 400 meter. Maar we staan al langer op de radar. In het verleden kwamen andere landen onze kant op vanwege de meerkamp en het sprintsucces van Dafne Schippers."
"We zijn hartstikke blij met de progressie, zeker ook omdat het door de coronaperiode heenloopt. Van de zomer zagen we al prestaties die boven verwachting waren en dat heeft zich in het indoorseizoen voortgezet. We komen sterker uit de coronaperiode dan we er ingingen; meer kun je niet verwachten", stelt Roskam. "Als ik zie hoe we hier in de breedte in finales en om medailles meedoen, dan zegt dat absoluut wat. Maar het is een Europees kampioenschap en onze ambitie is om ook op het wereldtoneel mee te doen. Dus de logische volgende stap is dat we op een WK deze scores willen halen."
Topvorm
Het succes op de 400 meter smaakt naar meer. Roskam wil dat de estafetteploegen in topvorm aan de WK estafette op 1 en 2 mei in Polen meedoen. Daar is voor de 4x400 bij de mannen en de 4x400 gemengd - een nieuw olympisch onderdeel - kwalificatie af te dwingen voor de komende Olympische Spelen in Tokio. "Dat wordt nog een hele puzzel, want om dat allemaal te realiseren, hebben we gewoon nog meer goede 400-meterlopers nodig. We moeten onze toppers als Femke Bol, Lieke Klaver en Tony van Diepen niet overbelasten."
De Nederlandse atletiek lijkt in weelde te baden, maar de technisch directeur blijft kritisch. "We willen in de breedte blijven doorgroeien en ik denk ook dat we goed op route zijn voor de Spelen, maar er is nog genoeg om niet tevreden over te zijn. We telden in Torun niet mee op de middellange afstanden. Onze atleten liepen moedig op de 800 en 1500 meter, gingen niet achteraan hangen, maar als je er dan toch in de eerste ronde uitvliegt, ben je nog niet toe aan het grote werk."
Meer uit Sport
SINGAPORE (ANP) - De Nederlandse waterpolosters zijn het WK in Singapore begonnen met een ruime zege op Argentinië. Het team van bondscoach Evangelos Doudesis boekte in de eerste groepswedstrijd een 25-6-overwinning. De periodestanden waren: 6-1 6-2 7-2 6-1.
3 uur geledenWIMBLEDON (ANP) - Tennisser Sem Verbeek slaagde er na zijn gewonnen finale in het gemengd dubbelspel op Wimbledon in het publiek in het Centre Court te laten zingen voor zijn jarige vader Frank. Die zat op de tribune en was getuige geweest van de prestatie van zijn zoon. Verbeek won met de Tsjechische Katerina Siniakova aan zijn zijde in twee sets van het Brits/Braziliaanse koppel Joe Salisbury/Luisa Stefani (7-6 (3) 7-6 (3). Hij is na Betty Stöve de tweede Nederlandse winnaar van het gemengd dubbel in het Londense grandslamtoernooi.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - Sem Verbeek heeft op Wimbledon de titel in het gemengd dubbelspel gewonnen. De 31-jarige Amsterdammer vierde het grootste succes in zijn tenniscarrière met de Tsjechische Katerina Siniakova aan zijn zijde. Het koppel versloeg op het centre court het Brits/Braziliaanse duo Joe Salisbury/Luisa Stefani in twee sets: 7-6 (3) 7-6 (3).
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Iga Swiatek heeft zich op overtuigende wijze geplaatst voor de finale van Wimbledon. De als achtste geplaatste Poolse tennisster gunde de Zwitserse Belinda Bencic maar twee games: 6-2 6-0. De partij duurde 1 uur en 11 minuten.
15 uur geledenMONACO (ANP) - Femke Bol kan vrijdag voor de 27e achtereenvolgende keer de 400 meter horden winnen in de Diamond League. De regerend wereldkampioene loopt in Monaco, een van de weinige atletiekbanen waar ze nog nooit won. "Ik denk vooraf nooit aan winnen, dat helpt mij nooit zo", zei de Amersfoortse in de persconferentie vooraf.
16 uur geledenVIRE NORMANDIE (ANP) - Mathieu van der Poel slaagde er donderdag in Vire Normandie nog net in de gele trui te heroveren in de Tour de France. Na een lange ontsnapping, waarin de Nederlander van Alpecin-Deceuninck de Ier Ben Healy niet kon volgen in diens jacht op de ritzege, hield Van der Poel welgeteld één seconde over om Tadej Pogacar aan kop van het klassement af te lossen. Het steile slotklimmetje werd hem bijna fataal. "Ik weet niet hoe ik de laatste 300 meter ben doorgekomen, ik was helemaal leeg", vertelde Van der Poel bij de NOS.
17 uur geledenVIRE NORMANDIE (ANP) - Ben Healy won in 2023 al een etappe in de Giro d'Italia. Maar met zijn ritzege in de Tour de France was de 24-jarige Ier van EF Education - EasyPost pas echt dolgelukkig. "Het is ongelooflijk. Dit is waar ik zo hard voor gewerkt heb", vertelde Healy in het flashinterview nadat hij met een lange solo de zesde etappe op zijn naam had geschreven.
17 uur geleden