Sturgeon zet verhouding met Johnson op scherp
LONDEN (ANP) - De Schotse eerste minister Nicola Sturgeon heeft de Britse Premier Boris Johnson gewaarschuwd dat hij "niet tegen de wil van Schotland de het Verenigd Koninkrijk bij elkaar kan houden".
Sturgeon's pro-Europese Scottish National Party (SNP) behaalde donderdag een ruime overwinning bij de Britse verkiezingen en wil een tweede Schots onafhankelijkheidsreferendum, zo bevestigde ze zondag in een interview.
"Als Johnson denkt dat zijn nee het einde van het probleem is, dan heeft hij zich volkomen vergist. Als het Verenigd Koninkrijk wil blijven bestaan dan moet dat in gezamenlijke overeenstemming zijn," aldus de Schotse premier.
De Britse regering ziet geen heil in een tweede Schotse referendum. In 2014 stemde een 55 procent van de kiezers tegen Schotse onafhankelijkheid.
De SNP won dertien zetels bij de verkiezingen en bezet 48 van de 59 Schotse zetels in het Britse parlement. De Schotten zijn in ruime meerderheid voor lidmaatschap van de Europese Unie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.
10 uur geleden