Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studies: meer psychische klachten, hulpverlening blijft achter

Studies: meer psychische klachten, hulpverlening blijft achter

UTRECHT (ANP) - Bijna 65 procent van de mensen die al psychische klachten ervaarden vóór de uitbraak van het coronavirus, ziet de klachten toenemen. Dat concludeert patiëntenorganisatie MIND na een onderzoek waaraan 1162 mensen uit het eigen onderzoekspanel meededen. Uit hetzelfde onderzoek, maar dan in maart, kwam naar voren dat de helft meer klachten ervaarde. Ook het Trimbos Instituut deed er onderzoek naar en samen hebben ze die resultaten woensdag naar buiten gebracht. Daaruit blijkt ook dat er minder hulp is.

Gezien de toename van de klachten pleit MIND ervoor dat de geestelijke gezondheidszorg zich voorbereidt (door investeringen en meer capaciteit) op de extra hulpvraag van bestaande cliënten én op de te verwachte toestroom van nieuwe cliënten. MIND is de koepel van cliënten- en familieorganisaties in de ggz en behartigt de belangen namens 1 miljoen mensen.

Opnieuw geeft een op de drie personen aan niet te weten hoe ze de komende tijd moeten doorkomen. Net als in het eerste onderzoek hebben de meeste respondenten wel veel waardering voor de hulpverleners. Meer dan de helft vindt dat zij er alles aan doen om zo goed mogelijk te helpen. Ook zijn naasten van mensen met geestelijke problemen ondervraagd, onder meer omdat het contact met behandelaars vaak is weggevallen. Drie op de vier geeft aan zich machteloos voelen en 86 procent maakt zich grote zorgen over het welzijn van de cliënt.

Levenskwaliteit gedaald

Het Trimbos Instituut ondervroeg 600 deelnemers van een eigen onderzoekspanel. Uit de peiling van het kennisinstituut in de geestelijke gezondheidszorg blijkt dat 40 procent meer psychische klachten ervaart dan voor de coronacrisis. De kwaliteit van leven vinden de deelnemers gedaald van een 6+ naar een 6-. Niet alleen de vorm van de contacten is veranderd, men krijgt gemiddeld ook minder hulp dan voorheen (38 procent vindt: te weinig hulp) en de contacten duren (bij 56 procent) gemiddeld korter. Er is ook veel minder thuisbezoek. Bovendien is er vaak niet overlegd over de nieuwe vorm van het contact door de coronamaatregelen.

Opvallend is in deze Trimbos-studie dat bij mensen met een psychose driekwart evenveel of zelfs minder psychische klachten heeft dan voor de coronacrisis. Dit heeft te maken met de door hen ervaren voordelen en maatregelen: meer rust, minder prikkels en (sociale) stress, stellen de onderzoekers. De coronacrisis valt vooral zwaar voor mensen die vooruitkijken en somber zijn over hun toekomst en die van Nederland, concludeert Trimbos.

Meer uit Gezond

Amsterdam UMC gaat luchtvervuiling bijhouden in patiëntendossiers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.

1 dag geleden
Nieuwe variant van coronavirus leidt niet tot andere klachten

BILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

4 dagen geleden
Betere afspraken nodig over aanvaardbare prijzen dure medicijnen

DEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

4 dagen geleden
Werkloosheid stijgt naar hoogste niveau in vier jaar

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.

4 dagen geleden
Onderzoek: minder kans op werk voor mensen met diabetes type 2

AMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.

4 dagen geleden
Mensen krijgen vanaf volgend jaar nieuw vaccin tegen HPV

DEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.

1 week geleden
Meeste partijen willen eigen risico in zorg behouden of verhogen

DEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.

1 week geleden