
Studie: uitgaven aan reclame in media vorig jaar verder omhoog
AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan reclames in Nederlandse media zijn vorig jaar opnieuw flink gestegen, heeft onderzoeksbureau Nielsen uitgerekend. Vooral het einde van alle coronamaatregelen hielp mee. Daardoor durfden bedrijven meer geld te steken in advertenties. Ook was sprake van een aanhoudende groei van het budget voor digitale reclames.
Volgens de onderzoekers zijn de advertentie-uitgaven in Nederland met 10,5 procent toegenomen tot ruim 5,8 miljard euro. Na een stijging van meer dan 20 procent in 2021 was dit het tweede opeenvolgende jaar met hele sterke groei. In 2021 waren de bestedingen al weer boven het niveau van voor de coronapandemie uitgekomen.
De onderzoekers wijzen erop dat het vorig jaar economisch beter ging. Sectoren die eerder werden getroffen door de virusuitbraak, zoals de horeca, de transportbranche en de cultuur- en reisbranche droegen ook weer duidelijk bij aan de economische groei. Gelijktijdig gingen ook hun uitgaven aan reclame omhoog, komt naar voren uit het onderzoek waarin niet alleen radioreclame en spotjes op televisie zijn meegenomen maar ook de inkomsten uit de advertentieverkoop voor bijvoorbeeld folders en bioscopen.
Verslechterd
Maar de sterke groei van de reclamebestedingen aan het begin van vorig jaar zwakte in de loop van 2022 wel af. In het derde kwartaal was zelfs sprake van een lichte daling. In het laatste kwartaal constateerde Nielsen alsnog weer een bescheiden groei. "Ons rapport schetst een positief beeld voor Nederland als het gaat om de advertentiemarkt", concludeert Nielsen-deskundige Denis Rochat.
De laatste tijd zijn er ook berichten die erop wijzen dat het tij op de markt inmiddels weer wat aan het veranderen is. Zo zei het Luxemburgse mediaconcern RTL Group, het moederbedrijf van RTL Nederland, vorige maand te kampen met een verslechterde advertentiemarkt. Vooral in Duitsland en Frankrijk telden adverteerders in het eerste kwartaal van dit jaar flink minder neer voor reclames op televisie, nu de economie over gehele linie is afgezwakt te midden van de flink opgelopen inflatie. In Nederland kromp deze markt volgens RTL licht. Topman Thomas Rabe van RTL Group zei ervan uit te gaan dat de advertentiemarkt in de tweede helft van het jaar wel weer zal aantrekken, met name in Duitsland.
Meer uit Financieel
KADOMA (ANP) - Bij het Japanse elektronica- en techbedrijf Panasonic verdwijnen wereldwijd 10.000 banen. Het concern wil wereldwijd zijn "personeelsbestand optimaliseren", maakte de fabrikant van camera's, televisies en batterijen voor elektrische auto's vrijdag bekend. Bij Panasonic werken ongeveer 207.000 mensen.
9 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De oprichter en voormalig topman van de failliete cryptobank Celsius Alexander Mashinsky is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij had in december schuld bekend aan beleggingsfraude. De straf werd opgelegd door een rechter in New York en behoort tot een van de langste straffen die voortkomen uit de ineenstorting van de cryptomarkten in 2022.
55 minuten geledenLONDEN (ANP) - International Airlines Group (IAG) bevestigt voor miljarden dollars aan vliegtuigen te kopen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Daarnaast bestelt het moederbedrijf van British Airways nieuwe Airbus-vliegtuigen. Donderdag meldde de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick al dat een Brits bedrijf voor 10 miljard dollar aan Amerikaanse vliegtuigen zou kopen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Brunel behoorde vrijdag tot de verliezers op het Damrak. De detacheerder zag de omzet en winst dalen in het eerste kwartaal. Topman Peter de Laat sprak van een "uitdagend kwartaal". De toenemende geopolitieke onzekerheid en de verslechterende economische omstandigheden zorgden volgens hem voor vertragingen bij de start van nieuwe projecten door klanten. Die stelden daardoor voor het eerst in twee jaar aanwervingen uit. Het aandeel werd ruim 7 procent lager gezet.
1 uur geledenDUBAI (ANP) - De Amerikaanse cryptobeurs Coinbase koopt voor 2,9 miljard dollar (2,6 miljard euro) Deribit, een in Nederland opgericht handelsplatform voor derivaten van cryptomunten. Coinbase verwacht dat de handel in bijvoorbeeld opties en termijncontracten voor bitcoins en andere digitale munten de komende jaren flink zal groeien. Door Deribit te kopen vergroten de Amerikanen hun positie op die markt buiten de VS.
2 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Nederlandse funderingsbedrijf Sif houdt vast aan zijn winstverwachting voor dit jaar, ondanks dat een groot offshorewindproject in de Verenigde Staten is gepauzeerd. Sif maakt de funderingen voor de windmolens op zee van het project Empire Wind, voor de kust van de staat New York. Vorige maand legde de regering-Trump het project stil.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De export van China is in april opnieuw flink gestegen. Vooral naar andere Aziatische landen en Europa nam de Chinese uitvoer toe. De Chinese export naar de Verenigde Staten nam echter fors af door de hoge importheffingen op Chinese goederen van de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geleden