Studie: techniek kan uitstoot industrie nu al 85 procent verlagen
LEEDS (ANP) - De CO2-uitstoot van de industrie kan technisch gezien nu al grotendeels worden gestopt, volgens Britse onderzoekers. Met een mix van technieken die direct toepasbaar zijn en technologieën die al een heel eind zijn doorontwikkeld, kan de industriële uitstoot volgens hun berekeningen met zo'n 85 procent worden verminderd. Als grootste probleem om dat voor elkaar te krijgen zien ze niet de technische kennis, maar de kosten.
De onderzoekers van onder meer de Universiteit van Leeds onderzochten diverse sectoren, waaronder de staalindustrie, de chemie, de voedselverwerkende industrie en de aluminiumsector. Het cijfer van 85 procent uitstootvermindering kan volgens hen worden gerealiseerd door veelbelovende technieken daadwerkelijk massaal toe te passen.
Een belangrijke rol zien de onderzoekers onder meer voor waterstof, elektrificatie en het afvangen en opslaan van CO2. Ook biomassa kan volgens hen helpen de uitstoot te verminderen, al is dat volgens andere onderzoekers weer niet zo wenselijk omdat het kan leiden tot luchtvervuiling en ontbossing.
Struikelblok
De resultaten van de studie zijn gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Joule. De wetenschappers erkennen dat technologie niet zomaar alle problemen kan oplossen. De kosten zijn vaak het grootste struikelblok. Zo kost het volgens de wetenschappers doorgaans twee tot drie keer zoveel geld om industriële installaties op stroom te laten draaien, die duurzaam kan worden opgewekt, dan op fossiele brandstoffen als aardgas of steenkool.
Ook infrastructuur speelt een belangrijke rol, zeggen ze. "Als het afvangen en opslaan van CO2 nodig is, maar de middelen om die CO2 te transporteren ontbreken, zal dat de vermindering van de uitstoot vertragen", leggen de onderzoekers uit. "Er is nog een grote berg werk te verzetten."
Meer uit Financieel
DE MEERN (ANP) - Na een zwakke start is het aantal hypotheekaanvragen in het eerste kwartaal van dit jaar toch gestegen. Dat komt vooral door een sterke piek in de laatste weken van maart, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Volgens de organisatie kwamen in totaal ruim 146.800 aanvragen binnen, 3,3 procent meer dan een jaar eerder.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
10 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
12 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
13 uur geleden