Studie: Oekraïners positiever over EU-hulp dan EU-burgers zelf
BRUSSEL (ANP) - Oekraïners hebben over het algemeen een positiever beeld van de Europese hulp dan de inwoners van de EU zelf. Dat blijkt uit vergelijkend opinie-onderzoek door de denktank European Council on Foreign Relations (ECFR). Maar Nederland behoort tot de landen waar een groot aantal ondervraagden wel een goed gevoel heeft over de Europese bijdrage aan Oekraïne.
Uit een grootschalige enquête in Oekraïne en veertien andere Europese landen blijkt verder dat Nederland behoort tot de Europese landen waar de opvatting over Oekraïne sterk gepolariseerd is. Die polarisatie in landen als Nederland, opgeteld bij de verschillen tussen Europese landen onderling, vormt een probleem bij het vinden van een gemeenschappelijke koers op bijvoorbeeld de komende NAVO-top in Washington, analyseert de denktank.
In Nederland is er bijvoorbeeld zowel een substantiële groep mensen die wil dat Oekraïne met Rusland onderhandelt over vrede als een grote groep mensen die juist wil dat Oekraïne beter wordt bewapend om stand te houden tegen Rusland.
Onder meer Duitsland en Frankrijk behoren tot deze zelfde groep van sterk verdeelde landen. Volgens het rapport dat de denktank op grond van de enquête samenstelde, valt hierdoor moeilijk te voorspellen hoe uiteindelijk de Europese gemeenschappelijke positie zich zal ontwikkelen. Vooral als in deze landen het standpunt de ene of de andere kant zou opgaan.
Ook over de vraag of Oekraïne op termijn bij de EU moet, zijn Nederlanders volgens deze enquête zeer verdeeld. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Bulgaren waar een meerderheid duidelijk vindt dat dit niet moet gebeuren, of Spanjaarden die hier overwegend voorstander van zijn.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
59 minuten geledenKYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.
1 uur geledenLUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.
3 uur geleden