Studie: nieuw medicijn tegen malaria biedt volledige bescherming
LEIDEN (ANP) - Een nieuw, mogelijk medicijn tegen de gevaarlijkste vorm van malaria biedt volledige bescherming tegen een infectie. Onderzoekers van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en het Centre for Human Drug Research (CHDR) hebben het experimentele geneesmiddel onderzocht bij 39 gezonde vrijwilligers. Zij werden twee uur of vier dagen voordat ze het medicijn kregen, in een gecontroleerde setting geïnfecteerd met malariaparasieten.
In de studie kwamen de onderzoekers erachter dat dit experimentele middel een krachtigere werking had dan aanvankelijk gedacht. "Zelfs bij een lagere dosering van 100 milligram gaf het antimalariamiddel 100 procent bescherming voor in elk geval vier dagen", legt arts-onderzoeker Johan van der Plas van het LUMC en CHDR uit. Het middel kan daarom ook preventief genomen worden.
De studie naar het medicijn genaamd cabamiquine is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Lancet Infectious Diseases. Verder onderzoek is nog nodig voordat het middel op de markt kan komen.
Malaria wordt veroorzaakt door parasieten, die het lichaam kunnen binnendringen bij een muggenbeet. Het kan koorts, hoofdpijn, koude rillingen en spierpijn veroorzaken. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schat in dat in 2021 meer dan 600.000 mensen wereldwijd overleden aan de gevolgen van malaria. Het overgrote deel van deze doden vond plaats op het Afrikaanse continent.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
3 dagen geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
4 dagen geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.
1 week geleden