Studie: Nederlanders gelukkigst aan de kust en op de hei
WAGENINGEN (ANP) - Nederlanders voelen zich gemiddeld het gelukkigst als ze in de duinen, aan het strand of op de hei zijn. Die conclusie trekken onderzoekers van de universiteit van Wageningen. Meer dan vierduizend mensen deden mee aan het onderzoek. Ze rapporteerden in een app op hun telefoon gemiddeld 25 keer per dag hoe gelukkig ze zich op dat moment voelden. De app registreerde tegelijkertijd via gps op wat voor plekken ze zich bevonden.
Statistische analyse van de databerg die zo werd verzameld, maakte duidelijk dat mensen zich in groene gebieden doorgaans gelukkiger voelen dan in bebouwd gebied. Dat was niet geheel verrassend, want soortgelijk onderzoek in andere landen leidde ook al tot die conclusie. Het onderzoek van het instituut Wageningen Environmental Research leverde inzichten op over specifieke gebiedstypen. Zo rapporteerden de deelnemers aan de kust en in gebieden met een lage natuurlijke begroeiing, zoals heidevelden, een hoger geluksgevoel dan in parken of op het boerenland. Bossen scoren ook hoog, maar deelnemers vonden bosgebieden gemiddeld wat minder boeiend dan de kust.
De onderzoekers constateren dat "het bevorderen van bezoeken aan meer natuurlijke gebieden buiten de stad een middel is om het mentale welzijn van de bevolking te vergroten". Toch moeten ook stadsparken niet worden weggecijferd, zeggen ze, aangezien "voor het overgrote deel van de Nederlandse bevolking het stadspark het meest nabijgelegen, en daardoor veelal het vaakst bezochte, groengebiedstype is".
Uit het onderzoek blijkt dat mensen een hoger geluksgevoel opgeven in gebieden die ze als rustgevend óf juist als boeiend ervaren. "Dit betekent dat het valt aan te bevelen om parken rustiger en boeiender te maken", aldus de onderzoekers. Het criterium "mooi" lijkt voor de meesten minder belangrijk. Dat vinden de wetenschappers een opmerkelijke uitkomst.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
39 minuten geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het cruiseschip Norwegian Epic heeft er woensdag voor gekozen om niet af te meren in Curaçao en door te varen naar Barbados. De kapitein zou hebben gezegd dat hij Curaçao mijdt vanwege marineoefeningen in het gebied, zo melden passagiers op sociale media. Hij zou handelen op verzoek van de leiding van cruisemaatschappij NCL.
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Binnen een paar honderd meter van elk huis een speelplek voor kinderen en vanuit elke woning zicht op groen: dit zijn enkele van de 'vuistregels' die het RIVM heeft opgesteld voor de inrichting van de openbare ruimte. Beleidsmakers kunnen de regels gebruiken om de ruimte zo in te richten dat mensen zich prettiger voelen en zich gezonder gaan gedragen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse musea trekken nog altijd minder bezoekers dan voor de coronapandemie. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 werden musea bijna 32 miljoen keer bezocht, ongeveer evenveel als een jaar eerder. Daarmee ligt het aantal bezoeken nog 2 miljoen achter op de cijfers van 2019, het jaar voor corona.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een wachtwoord of vinger- en gezichtsscan zijn in Nederland de meest gebruikte maatregelen om apparaten te beveiligen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat keek ook naar welke groepen het vaakst digitale veiligheidsmaatregelen treffen. Dat blijken mannen en mensen met een hbo- of universitaire opleiding te zijn.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS heeft dit jaar meer treinen ingezet en mede daardoor meer mensen vervoerd dan vorig jaar, blijkt uit de eindejaarsprognose van de spoorvervoerder. Verder is de kans op een zitplek voor reizigers gelijk gebleven aan 2024 en reden treinen vaker op tijd, maar hadden mensen wel veel last van verstoringen en werkzaamheden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de pro-Israëlmanifestatie op de Dam zijn woensdagavond vier personen aangehouden, meldt de politie. Ze zijn aangehouden voor het verstoren van de demonstratie en het afsteken van een "rookpot", aldus een woordvoerder. De personen zitten vast.
11 uur geleden