Studie naar MS-patiënten die stamceltherapie kregen in buitenland
UTRECHT (ANP) - Twee ziekenhuizen zijn op zoek naar MS-patiënten die in het buitenland stamceltherapie kregen. Volgens het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en het Amsterdam UMC reisden afgelopen jaren honderden mensen met MS naar het buitenland voor zo'n therapie.
"We hebben geen compleet beeld van hoe het deze mensen is vergaan, tijdens en na de behandeling", zegt Erwin Hoogervorst, neuroloog in het St. Antonius Ziekenhuis. De onderzoekers willen kijken hoe het patiënten medisch is vergaan en zijn benieuwd naar de impact van de therapie op het dagelijks leven. De uitkomsten moeten leiden tot meer kennis over de effecten en de risico's van stamceltherapie en helpen om mensen beter te kunnen begeleiden na terugkeer in Nederland. "Ook kan dit onderzoek bijdragen aan het debat over de rol van stamceltherapie bij MS in Nederland."
MS-patiënten die tussen 2000 en 2026 stamceltherapie in het buitenland hebben ondergaan, kunnen zich melden voor deelname aan het onderzoek.
Risico's
MS staat voor multiple sclerose en is een aandoening in de hersenen en het ruggenmerg, veroorzaakt door een overactief afweersysteem. Klachten kunnen variëren van vermoeidheid, problemen met zien, bewegen, praten en het geheugen. MS kan veel invloed hebben op iemands leven.
Bij stamceltherapie worden stamcellen van MS-patiënten afgenomen, waarna het afweersysteem met een chemokuur grotendeels wordt uitgeschakeld. Daarna worden de stamcellen teruggegeven, waarna het afweersysteem opnieuw wordt opgebouwd. Dat kan klachten verminderen of helemaal stoppen, maar aan de therapie zitten ook risico's. In Nederland is deze therapie op dit moment alleen beschikbaar voor een kleine groep MS-patiënten.
Meer uit Gezond
KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
5 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.
1 week geledenSOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
1 week geledenLEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.
1 week geleden