Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie: Marsverkenner Perseverance helpt bij zoektocht naar leven

Studie: Marsverkenner Perseverance helpt bij zoektocht naar leven

WASHINGTON (ANP) - Beelden die de Marsverkenner Perseverance heeft gemaakt onthullen dat er miljarden jaren geleden waarschijnlijk water over de planeet heeft gestroomd. Dat blijkt uit een wetenschappelijke studie die donderdag is gepubliceerd.

In februari landde de Perseverance van NASA op de planeet Mars. Het Amerikaanse ruimteagentschap wil bewijs vinden dat er microben op de rode planeet hebben geleefd. Het werkgebied van de rover is de krater Jezero waar miljarden jaren geleden, toen op Mars water zou hebben gestroomd, mogelijk een rivier in een meer uitmondde.

Wetenschappers hebben beelden geanalyseerd van kliffen in de krater en uit de verschillende lagen valt op te maken hoe de formatie van het landschap tot stand kwam. Volgens NASA-astrobioloog Amy Williams blijkt uit de onderste lagen dat Mars ongeveer 3,7 miljard jaar geleden "warm en vochtig genoeg was om een hydrologische cyclus te ondersteunen". Dat betekent dat er water op de planeet heeft kunnen bestaan.

Uit de bovenste lagen blijkt dat er in de mogelijke rivier hevige overstromingen plaats hebben gevonden. Op basis van de analyse kan de NASA besluiten waar op de planeet de Marsverkenner meer onderzoek te doen. Zo hopen wetenschappers meer tekenen van lang uitgestorven leven - als dat bestond - op de planeet te vinden.

"We wisten op basis van eerdere informatie al dat het water moest zijn dat deze delta vormde", aldus Williams over het landschap in krater Jezero. "Door deze nieuwe afbeeldingen is het alsof we het boek echt kunnen lezen in plaats van dat we alleen maar naar de omslag kijken."

De zeswielige Marsverkenner met twintig camera's en een boor aan boord landde begin dit jaar op Mars, na een ontwikkelingsprogramma van acht jaar dat zo'n 2,1 miljard euro kostte. De rover heeft in de afgelopen maanden meerdere monsters genomen en minihelikopter Ingenuity opgelaten.

Meer uit Buitenland

Labour blokkeert terugkeer mogelijke rivaal Starmer in parlement

LONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.

44 minuten geleden
VN: risico op massaal geweld tegen burgers in Zuid-Soedan

JUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.

46 minuten geleden
Moskou wil niet met EU-buitenlandchef Kallas praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".

1 uur geleden
Meer dan 500.000 mensen zonder stroom tijdens winterstorm VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.

1 uur geleden
Grote drukte in dierentuin Japan voor afscheid panda's

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.

2 uur geleden
Time: mogelijk 30.000 doden in twee dagen tijd bij protesten Iran

TEHERAN (ANP) - Mogelijk zijn eerder deze maand 30.000 mensen in slechts twee dagen gedood bij de protesten in Iran. Dat schrijft het Amerikaanse Time Magazine op basis van twee topambtenaren van het Iraanse gezondheidsministerie.

3 uur geleden
Tientallen arrestaties na protesten bij gevangenis in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie heeft 86 mensen gearresteerd nadat demonstranten het terrein van een Londense gevangenis betraden. De groep protesteerde om een activist van Palestine Action te steunen die in de gevangenis in hongerstaking is gegaan. Volgens de politie blokkeerden ze de ingang voor gevangenispersoneel en bedreigden ze de politie.

3 uur geleden