Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie levensbeëindiging: 5800 mensen stoppen jaarlijks met eten

Studie levensbeëindiging: 5800 mensen stoppen jaarlijks met eten

ROTTERDAM (ANP) - Naar schatting stopten 5800 mensen per jaar in de periode van 2019 tot 2023 met eten en drinken omdat ze hun leven wilden beëindigen. Ongeveer 2000 mensen per jaar namen dodelijke medicijnen of slaapmiddelen in. Dat komt naar voren uit een nieuw onderzoek van Erasmus MC naar levensbeëindiging, waar de Volkskrant vrijdagochtend over schrijft. De studie gaat over mensen die euthanasie willen en dit zonder hulp van een arts doen.

Regelmatig is de afwijzing van een euthanasieaanvraag de aanleiding voor mensen om zelf stappen te zetten naar hun levenseinde, schrijft het Erasmus MC. In sommige gevallen krijgen ze wel begeleiding van zorgverleners. Zo kunnen mensen die stoppen met eten en drinken ook slaapmiddelen of morfine toegediend krijgen.

Het zijn meestal ouderen die ervoor kiezen om te stoppen met eten en drinken. Twee derde is ouder dan 80 jaar. Vaak hadden ze lichamelijke klachten of gebreken. In sommige gevallen was er ook sprake van een ziekte die gevolgen had voor hoe lang ze nog te leven hadden.

Representatieve steekproef

Medicijnen om het leven te beëindigen, worden vaker gebruikt door mensen tussen de 30 en 70 jaar. Vaak hadden ze last van psychische problemen en soms hadden ze al eerdere pogingen gedaan om zichzelf te doden. Het Erasmus MC signaleert dat in beide groepen meer dan 90 procent ondraaglijk lijden ervoer. Ze zagen vaak geen mogelijkheid meer dat hun leven weer zou verbeteren. De belangrijkste reden die werd genoemd, is het gevoel 'klaar met leven' te zijn.

Het onderzoek is uitgevoerd op basis van een representatieve steekproef met bijna 35.000 respondenten. Daardoor kon het Erasmus MC 104 gevallen van stoppen met eten en drinken identificeren en 39 gevallen waarin iemand voor medicijnen had gekozen. Daarmee konden de onderzoekers berekenen om hoeveel overlijdens het per jaar in de periode tussen 2019 en 2023 ging.

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

4 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

4 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

5 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

1 week geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

1 week geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

1 week geleden