
Studie: fijnstof luchtvaart risico voor miljoenen Europeanen
BRUSSEL (ANP/AFP) - Miljoenen mensen die wonen in de omgeving van de drukste Europese luchthavens lopen risico op schade aan de gezondheid door de uitstoot van fijnstof door vliegtuigen. Dat stelt de milieu- en klimaatlobbygroep Transport & Environment (T&E) in een onderzoek. Volgens die studie gaat het om 52 miljoen mensen die leven binnen een straal van 20 kilometer van de 32 drukste vliegvelden van Europa die risico lopen.
Fijnstof kan mogelijk leiden tot ademhalingsklachten, hoge bloeddruk, diabetes, dementie en problemen met zwangerschap. Fijnstof kan namelijk diep doordringen in het menselijk lichaam, waaronder in de hersenen en placenta. De onderzoekers zeggen dat honderdduizenden gevallen van gezondheidsklachten gelinkt kunnen worden aan fijnstof door verbranding van kerosine door vliegtuigmotoren bij starts en landingen en ook tijdens de vlucht.
De onderzoekers zeggen dat het gebruik van kerosine van betere kwaliteit al kan zorgen voor een sterke daling van de fijnstof-uitstoot. Hoe schoner de brandstof, hoe minder vervuiling bij verbranding. Ook het verminderen van het luchtverkeer en het gebruik van meer duurzame brandstoffen kan helpen om het probleem aan te pakken.
"De luchtvaartsector zegt trots te zijn op de nieuwste technologieën en zogenaamde efficiënte vliegtuigen, maar blijft brandstoffen gebruiken die een verwoestend effect hebben op de gezondheid van miljoenen Europeanen. Het is tijd voor de EU om kwaliteitsnormen in te voeren ten behoeve van het klimaat en de volksgezondheid", aldus Carlos López de la Osa van T&E.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street ging maandag twijfelend van start, maar eindigde stevig in de plus. Beleggers beschouwden de Iraanse vergeldingsaanval op een Amerikaanse basis in Qatar als beperkt van aard en economisch irrelevant. De koersen gingen omhoog nadat Qatar had gemeld dat het de Iraanse aanvallen had onderschept zonder slachtoffers. Hierdoor gingen de olieprijzen, die de laatste tijd hard opliepen, scherp omlaag.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hoeft geen extra vluchten te annuleren door de luchtruimen die maandag in het Midden-Oosten zijn gesloten. "We hebben de afgelopen week al voorzorgsmaatregelen genomen", zegt een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM doet een "klemmend beroep" op de vakbonden om weer terug aan de onderhandelingstafel te komen en niet te gaan staken. Hierover heeft de luchtvaartmaatschappij een brief gestuurd aan FNV en CNV.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen gaan hun vliegschema's aanpassen of hebben dat al gedaan, aldus een woordvoerder van Schiphol. Ze doen dit nu de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Bahrein hun luchtruim hebben gesloten. Het gaat om KLM, Qatar Airways, Emirates en Etihad Airways. Ook Koeweit en Irak hebben hun luchtruim gesloten.
6 uur geledenBASRA (ANP/RTR) - De grote oliebedrijven Eni, BP en TotalEnergies, die olievelden exploiteren in Irak, hebben een aantal van hun buitenlandse medewerkers geëvacueerd. Dat meldt het door de Iraakse staat geleide Basra Oil Company maandag.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, is maandag flink hoger geëindigd, ondanks de toegenomen spanningen in het Midden-Oosten. Beleggers voelden zich vooral gesterkt door hogere standen op de koersborden op Wall Street.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar onder meer omkoping en witwassen heeft een "enorme impact" op voormalig Jumbo-topman Frits van Eerd. "Ik heb 25 jaar een van de grootste ondernemingen van Nederland aangestuurd en van de ene op de andere dag lag ik eruit omdat ik van mijn bed werd gelicht. Tot op de dag van vandaag begrijp ik er niks van dat ik in deze zaak zit", zei Van Eerd geëmotioneerd aan het einde van de eerste dag van de rechtszaak in Groningen.
10 uur geleden