Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie: één prik voorkomt vaak ernstige ziekte door Delta-variant

Studie: één prik voorkomt vaak ernstige ziekte door Delta-variant

TORONTO (ANP) - De coronavaccins van Pfizer/BionTech, Moderna en AstraZeneca beschermen de meeste mensen al na één prik tegen ernstige ziekte door het coronavirus. Canadees onderzoek duidt erop dat dit ook geldt voor de Delta-variant. Het vaccin van Moderna kwam volgens een voorpublicatie van de studie als beste naar voren. Waar het gaat om het voorkomen van ziekenhuisopname of overlijden door de Delta-variant, die in Nederland het meest voorkomt, is één dosis van dit vaccin volgens de berekeningen van de wetenschappers gemiddeld 96 procent effectief.

Daar zit wel wat onzekerheid in: het werkelijke cijfer ligt hoogstwaarschijnlijk ergens tussen de 72 procent en de 99 procent. Een vrij grote marge houden de onderzoekers ook aan voor de andere vaccins. Bij AstraZeneca komen ze uit op een 88 procent (tussen de 60 en 96 procent) lagere kans op overlijden of ziekenhuisopname na één dosis, bij Pfizer/BioNTech op 78 procent (tussen de 65 procent en 86 procent).

In totaal analyseerden de onderzoekers gegevens van ruim 400.000 Canadezen die zich op het virus lieten testen tussen december 2020 en eind mei van dit jaar. Van die mensen raakten er bijna 41.000 besmet met een "zorgwekkende" coronavariant. De Delta-variant, die pas later echt in opmars kwam, werd bij iets minder dan duizend mensen aangetroffen. Dat relatief lage aantal is wel een kanttekening bij de resultaten.

Effectiviteit

Het vaccin van Moderna is na één prik ook het beste in het puur voorkomen van een besmetting met de Delta-variant. De onderzoekers komen uit op een effectiviteit van 72 procent (tussen de 57 en 82 procent). Dat is wel beduidend lager dan bij de Alpha-variant, waar de bescherming ongeveer 83 procent bedroeg. De effectiviteit van een shot Pfizer/BioNTech is volgens dit onderzoek 56 procent (tussen de 45 en 64 procent), AstraZeneca zit er tussenin met 67 procent.

Mensen die volledig zijn gevaccineerd, zijn met Pfizer/BioNTech 87 procent beschermd tegen besmetting met de Delta-variant. Voor de andere twee vaccins konden de onderzoekers nog geen percentage geven. Dat komt doordat in de onderzochte groep mensen helemaal niemand die daar twee prikken van had gekregen besmet raakte met de Delta-variant. Ook de mate waarin de vaccins na twee prikken bescherming geven tegen overlijden en ziekenhuisopname konden de onderzoekers niet bepalen bij gebrek aan gegevens.

De onderzoekers zijn onder meer verbonden aan onderzoeksinstituut ICES, dat is gespecialiseerd in de analyse van data uit de gezondheidszorg, en de universiteiten van Toronto en Ottawa. Ze hebben hun onderzoeksresultaten alvast op de zogeheten preprintserver MedRxiv gezet. Die moeten nog kritisch worden beoordeeld door vakgenoten, voordat ze in een wetenschappelijk tijdschrift worden gepubliceerd.

Meer uit Binnenland

Problemen met veerdiensten Waddeneilanden door hoog water

SCHIERMONNIKOOG (ANP) - De veerdiensten naar Ameland en Schiermonnikoog zijn tijdelijk gestremd, meldt Wagenborg Passagiersdiensten. De veerdammen op de Waddeneilanden zijn afgesloten door het hoge water.

3 minuten geleden
Boa-bond noemt wapenstokproef NS overbodig

BAARN (ANP) - De boa-bond vindt de aangekondigde wapenstokproef van de NS niet nodig. Volgens Richard Gerrits, voorzitter van de vakbond BOA ACP, hebben proeven de afgelopen jaren al bewezen dat het bewapenen van boa's geweld tegen de handhavers doet afnemen.

2 uur geleden
Schade door storm Benjamin valt mee, zeggen verzekeraars

DEN HAAG (ANP) - De schade die storm Benjamin heeft veroorzaakt, valt tot nu toe mee. Verzekeraars Interpolis en Nationale-Nederlanden (NN) hebben vrijdagochtend gezamenlijk ongeveer tweehonderd schademeldingen binnengekregen. "Het betreft een kleine storm", volgens een woordvoerder van Interpolis.

2 uur geleden
Halsema verlengt veiligheidsrisicogebied centrum Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het veiligheidsrisicogebied dat vanaf 12 september van kracht was in de binnenstad van Amsterdam, wordt verlengd tot en met 2 januari. Dat heeft burgemeester Femke Halsema besloten in overleg met de politie en het Openbaar Ministerie. Het zou eigenlijk deze vrijdag aflopen.

2 uur geleden
NS krijgt toestemming van kabinet voor proef met wapenstok

DEN HAAG (ANP) - De NS heeft toestemming gekregen om medewerkers wapenstokken te geven. Maximaal 75 NS-boa's mogen een wapenstok dragen, staat in een vrijdag gepubliceerd kabinetsbesluit. De proef duurt vooralsnog twee jaar en begint naar verwachting komend voorjaar.

2 uur geleden
Aankomende vluchten Schiphol vertraagd door harde wind

SCHIPHOL (ANP) - Aankomende vluchten op Schiphol hebben vrijdagochtend nog te maken met vertragingen als gevolg van een harde westenwind. Dat laat een woordvoerder van de luchthaven weten. Op donderdag werden tientallen vluchten geannuleerd vanwege de harde wind die dag. Volgens de zegsman vallen op vrijdag slechts enkele vluchten uit, wat vooral te maken heeft met de annuleringen op donderdag.

4 uur geleden
Gestage stijging meldingen kindermishandeling en ander geweld

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen over mogelijke kindermishandeling en huiselijk geweld neemt verder toe, constateert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het eerste halfjaar van 2025 ontvingen de Veilig Thuis-organisaties in totaal zo'n 66.000 meldingen.

6 uur geleden