
Studie: corona en griep kunnen slapende kankercellen activeren
UTRECHT (ANP) - Corona- en griepinfecties spelen mogelijk een rol bij het terugkeren van kanker bij eerder herstelde patiënten. De virussen blijken in elk geval bij muizen "slapende" borstkankercellen die in de longen terecht zijn gekomen te kunnen heractiveren, rapporteren internationale onderzoekers in Nature.
Hoogleraar Roel Vermeulen van UMC Utrecht werkte mee aan het onderzoek. Hij vond in Britse cijfers aanwijzingen dat ook mensen die eerder waren hersteld van kanker na een coronabesmetting een hoger risico liepen om de ziekte opnieuw te krijgen. Hij gaat daar vervolgonderzoek naar doen, met financiering van KWF Kankerbestrijding.
Vermeulen keek specifiek naar sterfte door kanker onder mensen die vijf tot tien jaar eerder een diagnose hadden gekregen en in het eerste jaar van de pandemie met het nieuwe virus besmet raakten, voordat de vaccinaties begonnen. Na de coronabesmetting bleek hun kans om alsnog aan kanker te overlijden drie keer zo hoog.
Vervolgonderzoek
De onderzoekers richtten zich op borstkankercellen. Daarvan is bekend dat ze in kleine hoeveelheden ook elders in het lichaam van de patiënt terecht kunnen komen. Dat hoeft niet tot ziekte te leiden, maar het kan wel. "Slapende kankercellen zijn als smeulende resten van een verlaten kampvuur, en luchtwegvirussen zijn als een sterke wind die de vlammen opnieuw aanwakkert", legt de Amerikaanse onderzoeksleider James DeGregori het metaforisch uit in een verklaring. Hij vermoedt dat het gevonden mechanisme ook voor andere vormen van kanker geldt.
Vervolgonderzoek moet onder meer duidelijk maken of en in hoeverre vaccinatie de risico's kan verlagen. De onderzoekers vermoeden van wel, omdat vaccinatie beschermt tegen ontregeling van het immuunsysteem door infecties.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.
1 week geleden