Studie: brede welvaart neemt toe, verschillen tussen regio's ook
UTRECHT (ANP) - De brede welvaart in Nederland is vorig jaar gestegen, ondanks een kleine daling van het bruto binnenlands product (bbp). Maar tussen verschillende regio's in Nederland is de brede welvaart ongelijk verdeeld en dat verschil is verder toegenomen, melden RaboResearch en Universiteit Utrecht na onderzoek.
De onderzoekers keken onder meer naar inkomen, geluk, gezondheid en veiligheid. Volgens hen is de brede welvaart het hoogst onder inwoners van de regio Gooi en Vechtstreek. Ook in de Achterhoek, op de Veluwe, in Alkmaar en omgeving en Zuidwest-Overijssel is die hoog. "Regio's met een hoge brede welvaart combineren een prettig leefklimaat met de nabijheid van voorzieningen en werk in de steden", zegt onderzoeker Floris Jan Sander van RaboResearch.
In en rond grote steden zoals Den Haag, Rotterdam en Amsterdam blijft de brede welvaart achter, aldus de onderzoekers. Dat komt volgens Sander omdat mensen wonen en veiligheid lager beoordelen. "De beperkte beschikbaarheid en de hoge prijzen van huizen leiden daar tot een lagere woontevredenheid." Ook aan de randen van Nederland, zoals in Zuid-Limburg en Delfzijl en omgeving, zou de brede welvaart achterblijven. In deze regio's is die sinds 2013 volgens de studie over het algemeen minder toegenomen dan op andere plekken, wat de ongelijkheid vergroot.
Meer uit Financieel
LA BAULE-ESCOUBLAC (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - Een van de oprichters van de Franse gameontwikkelaar Ubisoft is omgekomen bij een crash met een privévliegtuig in Frankrijk. Dat meldt het bedrijf. De Franse Claude Guillemot werd 69 jaar.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Australië gaat nog een extra maand korting geven op de belasting op benzine en diesel. Dat heeft premier Anthony Albanese zondag bekendgemaakt. Het land kampt nog steeds met hoge brandstofprijzen, die het gevolg zijn van de Iranoorlog. De steunmaatregel moet Australiërs helpen bij de stijgende kosten van levensonderhoud.
2 uur geledenBAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
20 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
21 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
23 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
1 dag geleden