Studie: brede welvaart neemt toe, verschillen tussen regio's ook
UTRECHT (ANP) - De brede welvaart in Nederland is vorig jaar gestegen, ondanks een kleine daling van het bruto binnenlands product (bbp). Maar tussen verschillende regio's in Nederland is de brede welvaart ongelijk verdeeld en dat verschil is verder toegenomen, melden RaboResearch en Universiteit Utrecht na onderzoek.
De onderzoekers keken onder meer naar inkomen, geluk, gezondheid en veiligheid. Volgens hen is de brede welvaart het hoogst onder inwoners van de regio Gooi en Vechtstreek. Ook in de Achterhoek, op de Veluwe, in Alkmaar en omgeving en Zuidwest-Overijssel is die hoog. "Regio's met een hoge brede welvaart combineren een prettig leefklimaat met de nabijheid van voorzieningen en werk in de steden", zegt onderzoeker Floris Jan Sander van RaboResearch.
In en rond grote steden zoals Den Haag, Rotterdam en Amsterdam blijft de brede welvaart achter, aldus de onderzoekers. Dat komt volgens Sander omdat mensen wonen en veiligheid lager beoordelen. "De beperkte beschikbaarheid en de hoge prijzen van huizen leiden daar tot een lagere woontevredenheid." Ook aan de randen van Nederland, zoals in Zuid-Limburg en Delfzijl en omgeving, zou de brede welvaart achterblijven. In deze regio's is die sinds 2013 volgens de studie over het algemeen minder toegenomen dan op andere plekken, wat de ongelijkheid vergroot.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
3 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
6 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
7 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
22 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden