Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie: bijna half miljoen pasgeborenen dood door luchtvervuiling

Studie: bijna half miljoen pasgeborenen dood door luchtvervuiling

WASHINGTON (ANP/AFP) - Vorig jaar zijn 476.000 pasgeborenen overleden door luchtvervuiling. De meeste sterfgevallen waren in India en Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, volgens een nieuwe wereldwijde studie.

Meer dan 116.000 Indiase baby's stierven door luchtvervuiling in de eerste levensmaand, en in de Afrikaanse landen waren dat er 236.000, volgens de State of Global Air 2020-studie. De schattingen zijn gemaakt door het in de VS gevestigde Health Effects Institute (HEI) en het Global Burden of Disease-project van het Institute for Health Metrics and Evaluation.

De onderzoekers schrijven dat er een groeiend aantal bewijzen is dat blootstelling van moeders aan luchtverontreiniging tijdens de zwangerschap het risico verhoogt dat hun baby's te klein (laag geboortegewicht) of te vroeg worden geboren. Deze omstandigheden gaan gepaard met ernstige complicaties en is nu al de oorzaak van de overgrote meerderheid van sterfgevallen van pasgeborenen in beide regio's.

Vierde belangrijkste doodsoorzaak

"De gezondheid van een baby is cruciaal voor de toekomst van elke samenleving, en dit nieuwste bewijs suggereert een bijzonder hoog risico voor baby's geboren in Zuid-Azië en Afrika bezuiden de Sahara", aldus Dan Greenbaum, voorzitter van HEI.

Over het geheel genomen concludeert het rapport dat luchtvervuiling in 2019 tot 6,7 miljoen sterfgevallen wereldwijd heeft geleid, waardoor het de vierde belangrijkste doodsoorzaak is na hoge bloeddruk, tabaksgebruik en voedingsrisico's.

Meer uit Buitenland

Qatar meldt kritieke fase onderhandelingen over Gaza

DOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.

1 uur geleden
Meer dan 900 doden door noodweer in Indonesië

BANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.

2 uur geleden
Afghanistan meldt burgerdoden door Pakistaanse aanval aan grens

SPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.

4 uur geleden
Bondskanselier Merz belt met president Abbas voor bezoek Israël

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft vlak voor een bezoek aan Jordanië en Israël president Mahmoud Abbas van de Palestijnse Autoriteit gebeld. Merz beklemtoonde daarbij volgens zijn woordvoerder dat Berlijn achter het vredesplan van president Donald Trump staat en dat hij verwelkomt dat de Palestijnse Autoriteit eraan meewerkt.

4 uur geleden
Veel doden en gewonden bij schietpartij Pretoria

ATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.

6 uur geleden
Evacuaties om bosbrand ten noorden van Sydney

SYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".

7 uur geleden
Merz erkent zorgen België over Russisch geld voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

17 uur geleden