Studie: bijna half miljoen pasgeborenen dood door luchtvervuiling
WASHINGTON (ANP/AFP) - Vorig jaar zijn 476.000 pasgeborenen overleden door luchtvervuiling. De meeste sterfgevallen waren in India en Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, volgens een nieuwe wereldwijde studie.
Meer dan 116.000 Indiase baby's stierven door luchtvervuiling in de eerste levensmaand, en in de Afrikaanse landen waren dat er 236.000, volgens de State of Global Air 2020-studie. De schattingen zijn gemaakt door het in de VS gevestigde Health Effects Institute (HEI) en het Global Burden of Disease-project van het Institute for Health Metrics and Evaluation.
De onderzoekers schrijven dat er een groeiend aantal bewijzen is dat blootstelling van moeders aan luchtverontreiniging tijdens de zwangerschap het risico verhoogt dat hun baby's te klein (laag geboortegewicht) of te vroeg worden geboren. Deze omstandigheden gaan gepaard met ernstige complicaties en is nu al de oorzaak van de overgrote meerderheid van sterfgevallen van pasgeborenen in beide regio's.
Vierde belangrijkste doodsoorzaak
"De gezondheid van een baby is cruciaal voor de toekomst van elke samenleving, en dit nieuwste bewijs suggereert een bijzonder hoog risico voor baby's geboren in Zuid-Azië en Afrika bezuiden de Sahara", aldus Dan Greenbaum, voorzitter van HEI.
Over het geheel genomen concludeert het rapport dat luchtvervuiling in 2019 tot 6,7 miljoen sterfgevallen wereldwijd heeft geleid, waardoor het de vierde belangrijkste doodsoorzaak is na hoge bloeddruk, tabaksgebruik en voedingsrisico's.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
10 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
11 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
12 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
12 uur geleden