Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie: bijna half miljoen pasgeborenen dood door luchtvervuiling

Studie: bijna half miljoen pasgeborenen dood door luchtvervuiling

WASHINGTON (ANP/AFP) - Vorig jaar zijn 476.000 pasgeborenen overleden door luchtvervuiling. De meeste sterfgevallen waren in India en Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, volgens een nieuwe wereldwijde studie.

Meer dan 116.000 Indiase baby's stierven door luchtvervuiling in de eerste levensmaand, en in de Afrikaanse landen waren dat er 236.000, volgens de State of Global Air 2020-studie. De schattingen zijn gemaakt door het in de VS gevestigde Health Effects Institute (HEI) en het Global Burden of Disease-project van het Institute for Health Metrics and Evaluation.

De onderzoekers schrijven dat er een groeiend aantal bewijzen is dat blootstelling van moeders aan luchtverontreiniging tijdens de zwangerschap het risico verhoogt dat hun baby's te klein (laag geboortegewicht) of te vroeg worden geboren. Deze omstandigheden gaan gepaard met ernstige complicaties en is nu al de oorzaak van de overgrote meerderheid van sterfgevallen van pasgeborenen in beide regio's.

Vierde belangrijkste doodsoorzaak

"De gezondheid van een baby is cruciaal voor de toekomst van elke samenleving, en dit nieuwste bewijs suggereert een bijzonder hoog risico voor baby's geboren in Zuid-Azië en Afrika bezuiden de Sahara", aldus Dan Greenbaum, voorzitter van HEI.

Over het geheel genomen concludeert het rapport dat luchtvervuiling in 2019 tot 6,7 miljoen sterfgevallen wereldwijd heeft geleid, waardoor het de vierde belangrijkste doodsoorzaak is na hoge bloeddruk, tabaksgebruik en voedingsrisico's.

Meer uit Buitenland

VS: hoofdkwartier Iraanse Revolutionaire Garde vernietigd

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israël aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.

1 uur geleden
Von der Leyen: Turkije wil bemiddelen in strijd in Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.

1 uur geleden
EU-ministers: escalatie in Midden-Oosten moet worden voorkomen

BRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.

1 uur geleden
Partij Iraanse ex-president Ahmadinejad ontkent zijn dood

TEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.

2 uur geleden
Doden bij rellen in Pakistan met pro-Iraanse betogers

KARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.

2 uur geleden
Hezbollah-aanhangers herdenken Khamenei en zweren wraak

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Duizenden aanhangers van Hezbollah hielden zondag een mars in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, het bolwerk van de Libanese beweging. Ze rouwden om de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei, die zaterdagmorgen omkwam bij een luchtaanval op Teheran.

4 uur geleden
Trump zegt dat Iraanse leiders willen praten en hij dat ook wil

WASHINGTON/MUSCAT (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft in een vraaggesprek met het blad The Atlantic gezegd dat de leiders van Iran willen praten en dat hij daarmee akkoord gaat. In het sultanaat Oman werd gemeld dat Iran openstaat voor inspanningen om de toestand te de-escaleren. Oman heeft bemiddeld als tussenpersoon in recente gesprekken tussen Iran en de VS in onder meer Genève.

4 uur geleden