Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie: bedrijven beperken hun afhankelijkheid van het buitenland

Studie: bedrijven beperken hun afhankelijkheid van het buitenland

UTRECHT (ANP) - Een vijfde van de bedrijven in Nederland vermindert actief de strategische afhankelijkheid van het buitenland. Dat hebben deskundigen van Rabobank becijferd. Ondernemingen beperken bijvoorbeeld de import van goederen en diensten of verplaatsen activiteiten naar Nederland, zegt economisch onderzoeker Suzanne Bijkerk van RaboResearch. "Grote bedrijven zijn hierbij actiever dan kleine bedrijven."

Aanleiding voor het onderzoek zijn toenemende politieke en sociale spanningen, geopolitieke risico's en klimaatrisico's. Deze ontwikkelingen dwingen bedrijven om hun risicomanagement te herzien, vertelt Bijkerk.

De economen vroegen meer dan 1200 Nederlandse ondernemingen naar de mogelijke impact van risico's en de maatregelen die zij hebben getroffen. "Ongeveer de helft van de ondernemingen verwacht dat risico's zoals cybermisdaad, klimaatverandering en geopolitieke spanningen, als ze zich voordoen, grote gevolgen kunnen hebben voor hun bedrijf."

Voorzorgsmaatregelen

Dit geldt ook voor de importheffingen op tal van producten waarmee aankomend Amerikaans president Donald Trump heeft gedreigd. "Nog altijd circa de helft van de bedrijven beschouwt ook geo-economische maatregelen zoals invoerheffingen en economische sancties als zeer impactvol."

Volgens RaboResearch heeft 82 procent van de bedrijven een of meer voorzorgsmaatregelen genomen om hun weerbaarheid te vergroten. De maatregelen variƫren, komt uit het onderzoek naar voren. Van de bedrijven zegt 51 procent bijvoorbeeld de digitale veiligheid te hebben versterkt. Daarnaast probeert 40 procent van de ondernemingen de afhankelijkheid van individuele klanten of leveranciers te verminderen. "Bedrijven moeten een goede inschatting maken van de kansen dat risico's zich voordoen en de impact ervan, en deze afwegen tegen de kosten van maatregelen om deze risico's beter te beheersen", aldus Bijkerk.

Meer uit Financieel

Zorgen over Amerikaanse economie en rente keren terug op beurzen

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met verliezen de handel uitgegaan, in navolging van minnen op Wall Street. Nu de shutdown van de Amerikaanse overheid voorbij is, lijken bij beleggers de zorgen over de Amerikaanse economie en rente weer toe te nemen.

8 minuten geleden
Trump verleent gratie aan Britse miljardair Joe Lewis

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gratie verleend aan Joe Lewis, de 88-jarige miljardair die vorig jaar schuldig pleitte aan handel op de beurs met voorkennis. Lewis bracht hierover zelf een verklaring naar buiten, nadat meerdere media over de gratie hadden bericht.

9 minuten geleden
Suriname hoopt op gaswinning op zee in 2030

PARAMARIBO (ANP) - Suriname hoopt dat in 2030 de gaswinning begint in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied voor de kust van het land. Dat zei president Jennifer Geerlings-Simons donderdag in het Surinaamse parlement.

13 minuten geleden
Barista's Starbucks staken in tientallen Amerikaanse steden

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Starbucks kampt in de VS met stakende barista's. Workers United, dat het personeel vertegenwoordigt in ongeveer 550 van de ongeveer 10.000 Amerikaanse Starbucks-locaties, heeft gezegd dat er donderdag in minstens veertig steden zal worden gestaakt, onder meer in New York, San Diego, Dallas en Seattle.

19 minuten geleden
Prijzen aan de pomp naar hoogste niveau van het jaar

EINDHOVEN (ANP) - Tanken was dit jaar nog niet eerder zo duur als deze week. De landelijke adviesprijs voor benzine heeft donderdag het hoogste punt van het jaar bereikt, meldt consumentencollectief UnitedConsumers. Enkele dagen terug tikte de dieselprijs ook al een jaarrecord aan.

3 uur geleden
FNV noemt duurzaamheidsregels EU na afzwakking 'tandeloze tijger'

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is kritisch over de afzwakking van duurzaamheidsregels voor bedrijven, waar een meerderheid in het Europees Parlement donderdag voor stemde. Door minder bedrijven te verplichten mensenrechtenschendingen of milieuaantasting tegen te gaan bij hun toeleveranciers, wordt de zogenoemde anti-wegkijkwet volgens interim-voorzitter Dick Koerselman "een tandeloze tijger".

3 uur geleden
Disney onderuit op Wall Street na tegenvallende kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Disney is donderdag onderuitgegaan op Wall Street. Beleggers schrokken van de kwartaalcijfers van het entertainmentconcern. Dat kwam onder meer doordat de bioscoopfilms The Fantastic Four: First Steps en Freakier Friday minder opbrachten dan de releases in dezelfde periode vorig jaar.

3 uur geleden