Studie: bedrijven beperken hun afhankelijkheid van het buitenland
UTRECHT (ANP) - Een vijfde van de bedrijven in Nederland vermindert actief de strategische afhankelijkheid van het buitenland. Dat hebben deskundigen van Rabobank becijferd. Ondernemingen beperken bijvoorbeeld de import van goederen en diensten of verplaatsen activiteiten naar Nederland, zegt economisch onderzoeker Suzanne Bijkerk van RaboResearch. "Grote bedrijven zijn hierbij actiever dan kleine bedrijven."
Aanleiding voor het onderzoek zijn toenemende politieke en sociale spanningen, geopolitieke risico's en klimaatrisico's. Deze ontwikkelingen dwingen bedrijven om hun risicomanagement te herzien, vertelt Bijkerk.
De economen vroegen meer dan 1200 Nederlandse ondernemingen naar de mogelijke impact van risico's en de maatregelen die zij hebben getroffen. "Ongeveer de helft van de ondernemingen verwacht dat risico's zoals cybermisdaad, klimaatverandering en geopolitieke spanningen, als ze zich voordoen, grote gevolgen kunnen hebben voor hun bedrijf."
Voorzorgsmaatregelen
Dit geldt ook voor de importheffingen op tal van producten waarmee aankomend Amerikaans president Donald Trump heeft gedreigd. "Nog altijd circa de helft van de bedrijven beschouwt ook geo-economische maatregelen zoals invoerheffingen en economische sancties als zeer impactvol."
Volgens RaboResearch heeft 82 procent van de bedrijven een of meer voorzorgsmaatregelen genomen om hun weerbaarheid te vergroten. De maatregelen variëren, komt uit het onderzoek naar voren. Van de bedrijven zegt 51 procent bijvoorbeeld de digitale veiligheid te hebben versterkt. Daarnaast probeert 40 procent van de ondernemingen de afhankelijkheid van individuele klanten of leveranciers te verminderen. "Bedrijven moeten een goede inschatting maken van de kansen dat risico's zich voordoen en de impact ervan, en deze afwegen tegen de kosten van maatregelen om deze risico's beter te beheersen", aldus Bijkerk.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in april sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de uitvoer met 14,1 procent tegenover een jaar eerder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
14 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
14 uur geleden