Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studie: bedrijven beperken hun afhankelijkheid van het buitenland

Studie: bedrijven beperken hun afhankelijkheid van het buitenland

UTRECHT (ANP) - Een vijfde van de bedrijven in Nederland vermindert actief de strategische afhankelijkheid van het buitenland. Dat hebben deskundigen van Rabobank becijferd. Ondernemingen beperken bijvoorbeeld de import van goederen en diensten of verplaatsen activiteiten naar Nederland, zegt economisch onderzoeker Suzanne Bijkerk van RaboResearch. "Grote bedrijven zijn hierbij actiever dan kleine bedrijven."

Aanleiding voor het onderzoek zijn toenemende politieke en sociale spanningen, geopolitieke risico's en klimaatrisico's. Deze ontwikkelingen dwingen bedrijven om hun risicomanagement te herzien, vertelt Bijkerk.

De economen vroegen meer dan 1200 Nederlandse ondernemingen naar de mogelijke impact van risico's en de maatregelen die zij hebben getroffen. "Ongeveer de helft van de ondernemingen verwacht dat risico's zoals cybermisdaad, klimaatverandering en geopolitieke spanningen, als ze zich voordoen, grote gevolgen kunnen hebben voor hun bedrijf."

Voorzorgsmaatregelen

Dit geldt ook voor de importheffingen op tal van producten waarmee aankomend Amerikaans president Donald Trump heeft gedreigd. "Nog altijd circa de helft van de bedrijven beschouwt ook geo-economische maatregelen zoals invoerheffingen en economische sancties als zeer impactvol."

Volgens RaboResearch heeft 82 procent van de bedrijven een of meer voorzorgsmaatregelen genomen om hun weerbaarheid te vergroten. De maatregelen variëren, komt uit het onderzoek naar voren. Van de bedrijven zegt 51 procent bijvoorbeeld de digitale veiligheid te hebben versterkt. Daarnaast probeert 40 procent van de ondernemingen de afhankelijkheid van individuele klanten of leveranciers te verminderen. "Bedrijven moeten een goede inschatting maken van de kansen dat risico's zich voordoen en de impact ervan, en deze afwegen tegen de kosten van maatregelen om deze risico's beter te beheersen", aldus Bijkerk.

Meer uit Financieel

Horecavrouw Marijke Vuik nieuwe voorzitter MKB-Nederland

DEN HAAG (ANP) - Marijke Vuik, de huidige voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, wordt per 1 juli de nieuwe voorzitter van MKB-Nederland. Vuik volgt Jacco Vonhof op, die in juni na bijna acht jaar voorzitterschap afscheid neemt van de ondernemersorganisatie.

32 minuten geleden
Stichting klaagt Meta in Denemarken aan om socialmediaverslaving

ROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse stichting voor privacyrechtszaken spant in Denemarken een collectieve rechtszaak aan tegen Meta om de vermeende verslavende werking van sociale media. Volgens de Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) heeft het bedrijf achter Instagram en Facebook kinderen opzettelijk blootgesteld aan verslavende functies en hen onvoldoende beschermd.

33 minuten geleden
IEA-topman: schade aan ruim 40 belangrijke energiefaciliteiten

OSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.

42 minuten geleden
AI-bedrijf Anthropic opnieuw de fout in, broncode Claude gelekt

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft per ongeluk een broncode vrijgegeven van zijn populaire chatbot Claude. Er zijn echter geen gevoelige klantgegevens of inloggegevens gelekt. Het gaat om "een menselijke fout", onderstreept het bedrijf. Een broncode is een programmeertekst die ontwikkelaars schrijven om software, websites of apps te laten werken.

1 uur geleden
Aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato failliet

HAARLEM (ANP) - TommyTomato, een bedrijf dat schoollunches met groente, kookles en voedingseducatie verzorgt voor duizenden kinderen, is door de rechter in Haarlem failliet verklaard. Twee curatoren onderzoeken nu of er nog een doorstart inzit. Ook willen ze kijken of leveringen voor de komende periode kunnen worden voortgezet.

1 uur geleden
IEA-topman: schade aan ruim 40 belangrijke energiefaciliteiten

OSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.

1 uur geleden
Boekingplatforms goed voor bijna miljard overnachtingen in Europa

LUXEMBURG (ANP) - Het totaalaantal overnachtingen in de Europese Unie, geboekt via platforms zoals Airbnb en Booking, is opnieuw flink gestegen. Over heel 2025 brachten gasten in totaal bijna 1 miljard nachten door in online via dergelijke platforms geboekte accommodaties voor korte verblijven, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat.

2 uur geleden