Studie: bedrijven beperken hun afhankelijkheid van het buitenland
UTRECHT (ANP) - Een vijfde van de bedrijven in Nederland vermindert actief de strategische afhankelijkheid van het buitenland. Dat hebben deskundigen van Rabobank becijferd. Ondernemingen beperken bijvoorbeeld de import van goederen en diensten of verplaatsen activiteiten naar Nederland, zegt economisch onderzoeker Suzanne Bijkerk van RaboResearch. "Grote bedrijven zijn hierbij actiever dan kleine bedrijven."
Aanleiding voor het onderzoek zijn toenemende politieke en sociale spanningen, geopolitieke risico's en klimaatrisico's. Deze ontwikkelingen dwingen bedrijven om hun risicomanagement te herzien, vertelt Bijkerk.
De economen vroegen meer dan 1200 Nederlandse ondernemingen naar de mogelijke impact van risico's en de maatregelen die zij hebben getroffen. "Ongeveer de helft van de ondernemingen verwacht dat risico's zoals cybermisdaad, klimaatverandering en geopolitieke spanningen, als ze zich voordoen, grote gevolgen kunnen hebben voor hun bedrijf."
Voorzorgsmaatregelen
Dit geldt ook voor de importheffingen op tal van producten waarmee aankomend Amerikaans president Donald Trump heeft gedreigd. "Nog altijd circa de helft van de bedrijven beschouwt ook geo-economische maatregelen zoals invoerheffingen en economische sancties als zeer impactvol."
Volgens RaboResearch heeft 82 procent van de bedrijven een of meer voorzorgsmaatregelen genomen om hun weerbaarheid te vergroten. De maatregelen variëren, komt uit het onderzoek naar voren. Van de bedrijven zegt 51 procent bijvoorbeeld de digitale veiligheid te hebben versterkt. Daarnaast probeert 40 procent van de ondernemingen de afhankelijkheid van individuele klanten of leveranciers te verminderen. "Bedrijven moeten een goede inschatting maken van de kansen dat risico's zich voordoen en de impact ervan, en deze afwegen tegen de kosten van maatregelen om deze risico's beter te beheersen", aldus Bijkerk.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De financiële situatie van Nederlandse huiseigenaren is verslechterd na een periode van herstel, meldt NHG (Nationale Hypotheek Garantie) na onderzoek onder ongeveer 2400 mensen.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI), heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten behaald door de grote vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Volgens het bedrijf werd een omzet in de boeken gezet van 81,6 miljard dollar. Dat is een stijging van 85 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten de handel uitgegaan, geholpen door een sterke daling van de olieprijzen. AI-chipconcern Nvidia stond bij de stijgers op Wall Street in aanloop naar de kwartaalcijfers die na het slot worden gepubliceerd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, gaat snel een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat melden bronnen aan The Wall Street Journal. Dat zou binnen enkele dagen of weken kunnen gebeuren en mogelijk zelfs al komende vrijdag, aldus de zakenkrant.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.
9 uur geledenSEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.
11 uur geleden