Studie: Afrika kan biljoen per jaar verdienen met groene waterstof
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Afrika kan vanaf 2035 jaarlijks een biljoen euro, oftewel 1000 miljard, gaan verdienen met de productie van groene waterstof. Dat meldt de Europese Investeringsbank (EIB) op basis van een studie. Die waterstof wordt dan zonder uitstoot van CO2 geproduceerd met behulp van zonne-energie en kan worden geëxporteerd naar het buitenland. Door de energiecrisis en klimaatproblematiek is de vraag naar groene waterstof sterk gestegen.
De studie werd uitgevoerd in samenwerking met de Afrikaanse Unie en de International Solar Alliance. Daarbij werd gekeken naar drie belangrijke knooppunten voor de productie van waterstof in Egypte, een deel van Marokko en Mauritanië en een deel van Namibië en Zuid-Afrika. In die landen zijn volgens de onderzoekers de plannen voor productie van waterstof uit zonne-energie het verst gevorderd. Maar ook in landen als Algerije, Nigeria en Mozambique kan groene waterstof worden geproduceerd.
Egypte moet dan de grootste producent worden met 20 miljoen ton waterstof per jaar. Daarna volgt het knooppunt in het zuiden van Afrika met 17,5 miljoen ton. De hub in Marokko en Mauritanië zou goed zijn voor 12,5 miljoen ton per jaar. De helft van die waterstof zou dan beschikbaar komen voor de export, terwijl de rest wordt ingezet voor lokale industrie, zoals de verduurzaming van staalproductie.
Groene waterstof wordt geproduceerd door het splitsen van water in waterstof en zuurstof met behulp van hernieuwbare energie. Fabrieken kunnen daarop draaien in plaats van op gas, maar ook schepen, vrachtwagens en zelfs vliegtuigen kunnen mogelijk waterstof als brandstof gebruiken. Daarnaast kan het als een soort batterij gebruikt worden. Zo kan energie van windmolens en zonnepanelen die niet direct wordt gebruikt omgezet worden in waterstof, die dan later weer in stroom kan worden omgezet.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
6 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
8 uur geleden