Studie: Afrika kan biljoen per jaar verdienen met groene waterstof
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Afrika kan vanaf 2035 jaarlijks een biljoen euro, oftewel 1000 miljard, gaan verdienen met de productie van groene waterstof. Dat meldt de Europese Investeringsbank (EIB) op basis van een studie. Die waterstof wordt dan zonder uitstoot van CO2 geproduceerd met behulp van zonne-energie en kan worden geëxporteerd naar het buitenland. Door de energiecrisis en klimaatproblematiek is de vraag naar groene waterstof sterk gestegen.
De studie werd uitgevoerd in samenwerking met de Afrikaanse Unie en de International Solar Alliance. Daarbij werd gekeken naar drie belangrijke knooppunten voor de productie van waterstof in Egypte, een deel van Marokko en Mauritanië en een deel van Namibië en Zuid-Afrika. In die landen zijn volgens de onderzoekers de plannen voor productie van waterstof uit zonne-energie het verst gevorderd. Maar ook in landen als Algerije, Nigeria en Mozambique kan groene waterstof worden geproduceerd.
Egypte moet dan de grootste producent worden met 20 miljoen ton waterstof per jaar. Daarna volgt het knooppunt in het zuiden van Afrika met 17,5 miljoen ton. De hub in Marokko en Mauritanië zou goed zijn voor 12,5 miljoen ton per jaar. De helft van die waterstof zou dan beschikbaar komen voor de export, terwijl de rest wordt ingezet voor lokale industrie, zoals de verduurzaming van staalproductie.
Groene waterstof wordt geproduceerd door het splitsen van water in waterstof en zuurstof met behulp van hernieuwbare energie. Fabrieken kunnen daarop draaien in plaats van op gas, maar ook schepen, vrachtwagens en zelfs vliegtuigen kunnen mogelijk waterstof als brandstof gebruiken. Daarnaast kan het als een soort batterij gebruikt worden. Zo kan energie van windmolens en zonnepanelen die niet direct wordt gebruikt omgezet worden in waterstof, die dan later weer in stroom kan worden omgezet.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.
12 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.
13 uur geleden