Studentenvakbonden voeren actie tegen leenstelsel
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV Young & United en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) voeren vanaf dinsdag tot en met volgende week donderdag actie tegen het leenstelsel. Ze willen daarmee harde toezeggingen van de formerende partijen afdwingen dat het leenstelsel wordt afgeschaft. En dat "compensatie voor de leenstelselgeneratie in het nieuwe regeerakkoord wordt opgenomen".
De 'actieweek' begint dinsdag vlak na het middaguur met een mars in Den Haag, waaraan zo'n honderd studenten deelnemen. Daarnaast zijn er de komende dagen meerdere laserprojecties in verschillende studentensteden, zo laten de bonden weten. De reeks wordt afgesloten op 4 november met een twaalf uur durende actie in Den Haag.
Voorzitter Alina Danii Bijl van FNV Young & United zegt dat de studenten bij de vorige formatie in de steek zijn gelaten. "We zullen er alles aan doen om dat nu te voorkomen", aldus Bijl. Joshua de Roos van de LSVb vult aan: "Al in de zomer hebben we met het SER Jongerenplatform een plan voor schuldenvrij studeren gepresenteerd. Dit kan zo uitgevoerd worden."
De Tweede Kamer sprak bij de Algemene Politieke Beschouwingen vorige maand in grote meerderheid al uit dat het in 2015 ingevoerde leenstelsel weer plaats moet maken voor een basisbeurs.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt de bezuinigingen op de uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid en werkloosheid voor dit jaar uit de boeken. Er moet met werkgevers en vakbonden een sociaal akkoord gemaakt worden om die uitkeringen te hervormen. Verder wil het kabinet dat in 2028 de vermogensbelasting wordt geheven als er winst is uitgekeerd, in plaats van dat winst op papier wordt belast. Ook moet de koopkracht worden verbeterd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet het proces van aangifte doen na seksueel geweld verbetert. De oproep daartoe van Bente Becker (VVD) werd ondertekend door D66 en JA21 en kreeg steun van onder andere CDA, PRO, SP en BBB.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP schorten hun stakingen en protestacties tegen bezuinigingen op de sociale zekerheid op. De bonden zeggen "opgetogen" te zijn omdat het kabinet de voorgenomen bezuinigingen zou hebben geschrapt. Ze zijn ook weer bereid om te praten met de regering over de toekomst van het sociaal vangnet. Eerder eisten ze dat het kabinet volledig zou afzien van kostenbesparende ingrepen in bijvoorbeeld de werkloosheidsuitkering en arbeidsongeschiktheidsverzekering.
10 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De hoeveelheid PFAS in het bloed van volwassenen in Nederland is sinds 2016/2017 gedaald. Dat blijkt uit nieuw RIVM-onderzoek onder 967 bloeddonors. Bij 71 procent ligt de hoeveelheid nog boven de gezondheidskundige grenswaarde. In de eerdere onderzoeken gold dat voor 99 procent.
10 uur geledenHOUTEN (ANP) - Niet eerder was het op een weerstation in Nederland zo warm op 29 september als dinsdag in Maastricht. Daar werd om 14.20 uur een temperatuur van 28,1 graden gemeten, meldt Weeronline. Daarmee is het record uit 1934 verbroken: toen werd het op 29 september 28,0 graden in Winterswijk.
11 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer die is aangehouden in het onderzoek naar hackersgroep ShinyHunters, wordt ook verdacht van het geven van twee moordopdrachten in het buitenland. Dat meldt de politie, die het heeft over een "poging tot uitlokking van twee moorden".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die moeite hebben met het betalen van hun energierekening kunnen vanaf begin volgend jaar steun vanuit het Noodfonds Energie aanvragen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) dinsdag in een Kamerbrief. "We nemen de hogere energieprijzen van het nieuwe jaar mee om ervoor te zorgen dat mensen geen geld mislopen", aldus de bewindsman.
11 uur geleden