Studentenprotest Utrecht gaat niet door om pro-Palestijns protest
UTRECHT (ANP) - De demonstratie die studenten en docenten in het hoger onderwijs donderdag in Utrecht wilden houden, gaat niet door. Volgens de gemeente was een pro-Palestijnse organisatie mogelijk van plan "de demonstratie te kapen" en zouden zij daarbij geweld misschien niet schuwen. Dit wordt gebaseerd op "concrete informatie van buiten de stad".
Op advies van de driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie hebben de organisatoren de demonstratie afgelast, laat burgemeester Sharon Dijksma woensdag weten aan de gemeenteraad. Volgens de burgemeester hoefde zij er daardoor niet toe over te gaan het protest te verbieden. Er was geen alternatief om het onderwijsprotest toch door te kunnen laten gaan, op een andere plek of in een andere vorm, aldus Dijksma.
De burgemeester zegt te betreuren "dat het voor een grote groep welwillenden niet mogelijk is om te demonstreren. Ik maak mij grote zorgen dat in een tijd waarin het van grote waarde is om je mening te mogen uiten en van mening te mogen verschillen, er personen zijn die anderen onder dreiging van geweld deze vrijheid ontnemen."
Bezuinigingen
Bestuurders van betrokken organisaties zijn woensdagmiddag in overleg met de lokale autoriteiten. "Dit is een shock", zegt een woordvoerder van ISO. Hij had voorafgaand aan het gesprek nog niet meer informatie. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) woont eerst het overleg bij.
Het protest werd georganiseerd door studentenorganisaties LSVb en ISO, vakbonden FNV, CNV en AOb, en WOinActie. Hogescholen en universiteiten steunen het protest. De deelnemers zouden zich aan het begin van de middag verzamelen in het Moreelsepark bij station Utrecht Centraal en daarna naar de Domtoren lopen. De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB wil voor ongeveer een miljard euro aan bezuinigingen doorvoeren in de sector.
Welke groep de demonstratie naar zich toe zou willen trekken, benoemt Dijksma niet in haar brief. Haar woordvoerster zei het niet te weten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.
11 uur geleden