Studentenprotest Utrecht gaat niet door om pro-Palestijns protest
UTRECHT (ANP) - De demonstratie die studenten en docenten in het hoger onderwijs donderdag in Utrecht wilden houden, gaat niet door. Volgens de gemeente was een pro-Palestijnse organisatie mogelijk van plan "de demonstratie te kapen" en zouden zij daarbij geweld misschien niet schuwen. Dit wordt gebaseerd op "concrete informatie van buiten de stad".
Op advies van de driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie hebben de organisatoren de demonstratie afgelast, laat burgemeester Sharon Dijksma woensdag weten aan de gemeenteraad. Volgens de burgemeester hoefde zij er daardoor niet toe over te gaan het protest te verbieden. Er was geen alternatief om het onderwijsprotest toch door te kunnen laten gaan, op een andere plek of in een andere vorm, aldus Dijksma.
De burgemeester zegt te betreuren "dat het voor een grote groep welwillenden niet mogelijk is om te demonstreren. Ik maak mij grote zorgen dat in een tijd waarin het van grote waarde is om je mening te mogen uiten en van mening te mogen verschillen, er personen zijn die anderen onder dreiging van geweld deze vrijheid ontnemen."
Bezuinigingen
Bestuurders van betrokken organisaties zijn woensdagmiddag in overleg met de lokale autoriteiten. "Dit is een shock", zegt een woordvoerder van ISO. Hij had voorafgaand aan het gesprek nog niet meer informatie. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) woont eerst het overleg bij.
Het protest werd georganiseerd door studentenorganisaties LSVb en ISO, vakbonden FNV, CNV en AOb, en WOinActie. Hogescholen en universiteiten steunen het protest. De deelnemers zouden zich aan het begin van de middag verzamelen in het Moreelsepark bij station Utrecht Centraal en daarna naar de Domtoren lopen. De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB wil voor ongeveer een miljard euro aan bezuinigingen doorvoeren in de sector.
Welke groep de demonstratie naar zich toe zou willen trekken, benoemt Dijksma niet in haar brief. Haar woordvoerster zei het niet te weten.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - De inwoners van het Brabantse dorp Moerdijk blijven nog minimaal een halfjaar in onzekerheid. Het Rijk en de provincie Noord-Brabant willen pas in juni een besluit nemen over uitbreiding van het haven- en industriegebied in Moerdijk, waarvoor het dorp mogelijk moet verdwijnen. De gemeente Moerdijk maakte bijna drie weken geleden bekend maar één optie te zien: het dorp Moerdijk opgeven om hier ruimte te maken voor de energieprojecten van Powerport.
20 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een man uit Apeldoorn is veroordeeld tot zestien jaar cel voor het ruim twintig jaar lang seksueel misbruiken en mishandelen van zijn vier dochters. De moeder moet van de rechter tien maanden de gevangenis in voor het medeplegen van de mishandelingen. Het Openbaar Ministerie omschreef het gezin tijdens de zitting als "zeer gesloten en gelovig", het hield "de schijn naar buiten op".
32 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft koning Willem-Alexander en koningin Máxima officieel verwelkomd in Suriname. Met een ceremonie werd het koningspaar maandag ontvangen bij het presidentieel paleis in Paramaribo. De koning zei daarbij tegen de president dat hij "zo dankbaar" was om in Suriname te zijn.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 49-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij voor ruim acht miljoen euro zou hebben gefraudeerd met de subsidieregeling Coronabanen in de Zorg (COZO), meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie maandag. Met die regeling kon extra zorgpersoneel worden ingehuurd tijdens de coronapandemie. Hij wordt ook verdacht van witwassen en valsheid in geschrifte.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De verdachte van de koperdiefstal op het treintraject tussen 't Harde en Zwolle heeft in totaal zeven kabels langs het spoor vernield. Halverwege maandagochtend zijn zes van de zeven kabels gerepareerd. "Vanwege de omvang van de schade kost het een hoop tijd om alles te repareren", meldt een woordvoerder van ProRail.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.
5 uur geleden