Studentenprotest tegen plannen kabinet op 14 november in Utrecht
UTRECHT (ANP) - Studenten en medewerkers van universiteiten en hogescholen komen op 14 november samen voor een demonstratie in Utrecht. Ze protesteren tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet op onderwijs en onderzoek. De exacte locatie en de vorm van het protest zijn nog niet bekend.
Het protest wordt georganiseerd door vakbond FNV, de Algemene Onderwijsbond en WOinActie. Zij verwachten duizenden deelnemers. In een verklaring zegt FNV-bestuurder Sam Verduijn: "Dit kabinet ziet onderwijs niet als een investering, maar als een kostenpost."
De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB wil een omvangrijk pakket aan bezuinigingen doorvoeren in de sector. Zo wordt het fonds voor onderzoek en wetenschap met meer dan een miljard euro gekort. De partijen willen sectorplannen die tot een hogere kwaliteit moesten leiden, wegbezuinigen. Van dit geld betalen instellingen onder meer onderzoeksfaciliteiten en het salaris van 1200 vaste medewerkers. Een andere bezuiniging waarvan het hoger onderwijs een klap verwacht, is het "uitfaseren" van het Groeifonds, dat bestaat om Nederland innovatiever en concurrerender te maken.
De invoering van een langstudeerboete van 3000 euro en een forse vermindering van het aantal internationale studenten, waardoor universiteiten minder subsidies krijgen, moeten de schatkist juist honderden miljoenen euro's per jaar opleveren.
Meer uit Binnenland
KERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
11 uur geledenTIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.
14 uur geleden