Studentenhuizen van Utrechts corps moeten gedragscode tekenen
UTRECHT (ANP) - Het Utrechtsch Studenten Corps (USC) laat alle 93 aangesloten studentenhuizen een gedragscode ondertekenen. Dat is een reactie op de bangalijsten die rondgaan onder leden. Wat er in de gedragscode staat, wil rector Rik Tinga niet zeggen.
Vrijdag kwam een tweede lijst naar buiten, waarop namen, foto's en telefoonnummers van studentes staan, en een 'beoordeling' van hun vermeende seksuele activiteiten. Eerder deze maand raakte het USC in opspraak na een eerste lijst. Tinga zegt niet te weten of er meer lijsten zijn. De opstellers van de tweede lijst zeggen dat er meer materiaal is en ze dreigen dat ook te verspreiden. Tinga noemt het "onbegrijpelijk dat iemand het zich in zijn hoofd haalt nog een lijst te maken".
Het is niet bekend wie de tweede bangalijst hebben gemaakt. Volgens het Utrechtse corps is de tekst "geschreven op een manier die de schijn moet laten ontstaan dat deze afkomstig is van een groep leden van het USC", maar zijn er "concrete aanwijzingen" dat de bron "buiten onze vereniging ligt". Wat die aanwijzingen zijn, noemt de vereniging niet.
Na het bekend worden van de eerste lijst zijn "meer dan tien" leden voor onbepaalde tijd geschorst, "iedereen met vermeende betrokkenheid", aldus de rector. Een commissie van oud-corpsleden doet onderzoek naar de kwestie. Wie in die commissie zitten, wil Tinga niet zeggen. Het USC heeft vrijdagochtend melding gedaan bij de politie en doet later mogelijk aangifte. "Wij volgen de politie", zegt de rector.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
10 uur geleden