Studenten vragen vaak gratis aanvullende beurs niet aan
DEN HAAG (ANP) - Een kwart van de eerstejaarsstudenten in het hoger onderwijs die recht hebben op een aanvullende beurs, maakt daar geen gebruik van. Daardoor lopen 8650 studenten naar schatting gemiddeld 175 euro aan maandelijkse beurs mis. Het Centraal Planbureau, dat onderzoek deed naar het onderwerp, noemt het opvallend dat een aanzienlijk deel van deze studenten wél gebruikmaakt van leenfaciliteiten van de Dienst Uitvoering Onderwijs, DUO.
"Terwijl de voorwaarden voor de lening veel minder gunstig zijn dan die van de aanvullende beurs. Deze groep leent dus mogelijk onnodig geld", aldus het CPB.
Lyle Muns, voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) noemt het een "kwalijke zaak". Hij denkt dat het komt door gebrek aan voorlichting. Daardoor "weten veel studenten niet dat zij voor een aanvullende beurs in aanmerking komen. Dergelijke studenten hebben echter wel financiële hulp nodig om hun huur, studie en levensonderhoud te betalen. Zij steken zich momenteel onnodig in torenhoge schulden. Elke middelbare scholier zou in de klas voorlichting moeten krijgen over de studiefinanciering.’’
Zorgelijk
Het CPB onderschrijft dat en suggereert dat aanpassingen in de aanvraagprocedure of de voorlichting kunnen voorkomen dat studenten inkomensondersteuning mislopen en zich eventueel onnodig in de schulden steken.
Onderwijsminister Ingrid van Engelshoven noemt de CPB-cijfers "zorgelijk". Zij laat weten dat uitvoeringsorganisatie DUO de aanvullende beurs meer onder de aandacht gaat brengen bij alle studenten, "Dit moet gewoon beter." De minister roept ook studenten die niet zeker weten of zij zo'n beurs kunnen krijgen op om toch een aanvraag te doen. DUO berekent dan of zij er recht op hebben. "Bij twijfel, doen dus."
De aanvullende beurs is bedoeld voor het financieel ondersteunen van studenten met ouders met een lager inkomen. Hiermee wil de overheid de toegankelijkheid van het onderwijs waarborgen. De hoogte is afhankelijk van het inkomen van de ouders en nog een aantal andere factoren. Het maximale bedrag kan oplopen tot ongeveer 400 euro per maand. Als de student binnen tien jaar een diploma haalt, wordt de beurs omgezet in gift. Dit in tegenstelling tot een lening, die altijd moet worden terugbetaald. In totaal maken zo’n 29.200 eerstejaarsstudenten in het hoger onderwijs gebruik van een aanvullende beurs.
Meer uit Binnenland
MADRID (ANP) - Alle mensen die nu aan boord van het cruiseschip Hondius zijn, hebben geen symptomen van het hantavirus. Dat laat rederij Oceanwide Expeditions donderdag weten. Het bedrijf zegt in contact te zijn met de autoriteiten over de plek van aankomst, quarantainemaatregelen en tests van alle passagiers en bemanningsleden.
13 minuten geledenJAMESTOWN (ANP) - Dertig opvarenden van de Hondius zijn op 24 april op het eiland Sint-Helena van boord gegaan, meldt bedrijf Oceanwide Expeditions. Onder hen was het Nederlandse echtpaar, van wie de man op dat moment al was overleden en de vrouw later overleed, en een derde Nederlander.
16 minuten geledenARNHEM (ANP) - De 36-jarige Veysel Ü. heeft in hoger beroep een lagere straf gekregen dan bij de rechtbank voor de moord op twee broers in de McDonald's in Zwolle. Het gerechtshof in Arnhem legde hem donderdag 26,5 jaar cel op; de rechtbank kwam eerder tot dertig jaar. Reden voor de lagere straf is de stoornis die de verdachte in detentie heeft opgelopen. Ook de lange duur van de afwikkeling van de strafzaak heeft het hof meegewogen.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Jill Helena, een van de slachtoffers in de zedenzaak tegen Ali B, wil de uitspraak van het gerechtshof in rust verwerken. Advocaat Sébas Diekstra, die Helena in de zaak bijstaat, laat weten dat de zangeres ervoor heeft gekozen geen interviews of andere mediaoptredens te geven.
47 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Bij vijf personen is het hantavirus vastgesteld na een uitbraak op het cruiseschip Hondius, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) aan het ANP. Er zijn volgens de organisatie nog drie vermoedelijke gevallen. De mogelijke besmetting van een stewardess van KLM is niet in deze cijfers meegenomen.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B gaat in diens zedenzaak in cassatie bij de Hoge Raad. Dat liet raadsman Bart Swier donderdag weten na afloop van de uitspraak van het gerechtshof. Het hof veroordeelde de rapper tot een celstraf van drie jaar voor twee verkrachtingen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De vrouw die door Ali B is verkracht tijdens een schrijverskamp in Heiloo, doet donderdagavond haar verhaal in RTL Tonight. Dat zei haar advocaat Bernard Sprenger na afloop van de uitspraak in de zedenzaak tegen de rapper.
1 uur geleden