Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studenten TU Delft presenteren nieuw ontwerp voor hyperloop

Studenten TU Delft presenteren nieuw ontwerp voor hyperloop

DELFT (ANP) - Studenten van de TU Delft hebben een nieuw prototype ontworpen voor een hyperloop. Met hun experimentele werk hopen ze dit razendsnelle toekomstige vervoermiddel een stap dichterbij te brengen. "Een moment van trots en een mijlpaal", noemen de leden van studententeam Delft Hyperloop de onthulling van hun ontwerp. Ze presenteren de bouwplannen maandagavond aan intimi en plaatsen die woensdag online.

Hyperloops zijn een soort buizenpost voor mensen of goederen. De toekomstige hyperloopreiziger neemt plaats in een zogeheten pod, een soort wagentje dat op hoge snelheid door vacuüm gezogen buizen reist. Dankzij magneten zweven we in de toekomst misschien wel in een halfuur van Amsterdam naar Parijs. Daarvan dromen althans de 38 TU-studenten die aan de ontwikkeling meewerken.

Nu de ontwerpfase is afgerond, gaan de studenten hun hyperloopsysteem daadwerkelijk bouwen. "Een mens past daar niet in, onze pod wordt een schaalmodel van zo'n twee meter lang en 80 centimeter breed", vertelt Gijs Roodenburg, die optreedt als woordvoerder van het project. In Hilversum bouwen de studenten een testbaan van zo'n 70 meter lang. Eind juni moet het prototype daaroverheen flitsen.

Hangend element

Bijzonder aan het nieuwe ontwerp is dat de pod 'hangt' aan de baan. Dat wil zeggen: de magnetische geleiding gebeurt via de bovenkant en niet aan de onderkant. Pod en baan raken elkaar niet. "Dat hangende element is uniek, dat is nog niet eerder gedaan door een studententeam", zegt Roodenburg. "Het is essentieel om later op echte schaal te bouwen." Onder meer het wisselen van baan wordt met een hangend ontwerp makkelijker. Ook bedrijven die werken aan een hyperloop zijn daarmee bezig.

Doordat hyperlooppods de baan niet raken én ze geen last hebben van luchtweerstand, moeten ze uiteindelijk een snelheid van zo'n 1000 kilometer per uur kunnen halen. Daarmee zijn ze net zo snel als verkeersvliegtuigen, terwijl ze veel schoner en energiezuiniger zijn. Vliegtuigen verbranden kerosine en stoten daardoor veel koolstofdioxide (CO2) uit. Hyperloops werken op elektriciteit en zijn in potentie ook nog eens heel energiezuinig.

Delft Hyperloop denkt dat de nieuwe technologie kan helpen de CO2-voetafdruk van de transportsector fors te verkleinen. "In 2030 moet de hyperloop een groot deel van het vrachtverkeer gaan vervangen en rond 2040 kan een groot deel van de korteafstandsvluchten vervangen worden door de hyperloop", stelt het team.

Meer uit Binnenland

Website Autoriteit Persoonsgegevens weer bereikbaar na PHP-lek

DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.

7 uur geleden
AIVD-baas waarschuwt voor AI als eigenstandige dreiging

DEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.

10 uur geleden
OM: moeder doodgestoken Nour (14) als enige verantwoordelijk

ROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.

13 uur geleden
Politie neemt drie ton illegaal vuurwerk in beslag in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.

14 uur geleden
NCSC: nog geen sprake van succesvol misbruik PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."

16 uur geleden
Week cel en taakstraf voor vernielen politievoertuig in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.

16 uur geleden
Risico Shamonda-virus is volgens RIVM laag

BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

17 uur geleden