Studenten presenteren auto die meer CO2 opvangt dan uitstoot
DEN HAAG (ANP) - Studenten van de TU Eindhoven presenteren donderdagmiddag in Den Haag Zem: een duurzame elektrische auto die meer CO2 opvangt dan hij uitstoot. Het is nog een prototype, de auto kan nu bij 20.000 reiskilometers per jaar 2 kilogram CO2 afvangen. "Dat is nog niet veel. We willen de filters uiteindelijk optimaliseren naar bijvoorbeeld 16 kilogram per jaar", vertelt teammanager Louise de Laat van het studententeam genaamd TU/ecomotive.
Als later miljoenen personenauto's broeikasgassen kunnen opvangen, levert dat veel op, benadrukt het team waarin 35 studenten een jaar lang aan de auto werkten. De studenten mikken met de filters vooral op elektrische auto's. "Als je in een diesel- of benzineauto rijdt, stoot die meer uit dan dat het filter kan opnemen", stelt De Laat. "Naast CO2 uit de lucht te halen, willen we ook een reductie van uitstoot."
Zem kan 320 kilometer rijden voordat het CO2-filter vol is. Zonnepanelen op het dak en de motorkap laden de grijze auto op tijdens het rijden. Ook kan hij opladen aan een laadpaal. Veel materiaal in de auto is herbruikbaar, het schuim dat is gebruikt in de stoelen is duurzaam en circulair en diverse onderdelen van de auto zijn gemaakt met een 3D-printer, waarbij bijna geen restafval ontstaat. "We willen dat de auto in de hele levensfase zo min mogelijk broeikasgassen uitstoot", legt De Laat uit.
Prototype
De auto is nog niet te koop, het is nog een prototype. Bovendien zijn materialen die nu gebruikt zijn in de auto vaak nog te duur. "Ons team wil in de toekomst juist een relatief goedkopere auto op de markt te brengen", zegt de teammanager. "Als de auto's betaalbaar zijn, rijden uiteindelijk hopelijk ook meer mensen in een soort Zem die CO2 uit de lucht filtert."
In het volgende schooljaar gaat een nieuw studententeam bij TU/ecomotive verder met de ontwikkeling van duurzamere auto's. Uiteindelijk hoopt De Laat dat auto's met een filter binnen zes tot tien jaar te koop zijn. Aankomend schooljaar gaat ze zelf onderzoeken of het mogelijk is om een CO2-filter te maken dat op verschillende voertuigen gezet kan worden. Op die manier kunnen eigenaren van diverse auto's een filter kopen om zelf broeikasgassen uit de lucht te halen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft in de HJ Schoo-lezing gezinspeeld op uitbreidingen van de erfbelasting. "Wij willen een samenleving waarin je kansen meer afhangen van wat je zelf doet, dan van wat je erft", betoogde hij in de Rode Hoed in Amsterdam. "Daarom moeten we ons afvragen of de balans in ons belastingstelsel nog de juiste is."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie doet "een aantal forse handreikingen" aan de oppositie, zei premier Rob Jetten nadat de begroting is goedgekeurd door het kabinet. Hij denkt zo steun van rechts tot links te kunnen vergaren in de Tweede Kamer.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De 44-jarige man die zaterdag werd aangehouden na de val van een 48-jarige vrouw van een balkon van een woning in Eindhoven, is vrijgelaten. Onderzoek heeft volgens de politie uitgewezen dat de val waarbij de vrouw zwaargewond raakte een ongeluk is. De man is niet langer verdachte.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA zijn het na dagen onderhandelen eens geworden over de begroting, bevestigen ingewijden na berichtgeving van NU.nl en de NOS. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door het kabinet. Dat gebeurt om 18.00 uur.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet begint maandagavond aan de begrotingsraad, het overleg over de financiële stukken die later op de dag naar de Raad van State moeten. De eerste bewindspersonen zijn voor het overleg aangekomen op het ministerie van Algemene Zaken, ziet een ANP-verslaggever. Op het ministerie van Financiën zijn de coalitieleiders vooralsnog niet gezien.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Tanja Koen, de eerste televisieomroepster van de NCRV, is maandag 24 augustus op 100-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de familie maandag bekendgemaakt via de KRO-NCRV. De uitvaart heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De maandag overleden CDA'er Elco Brinkman nam als partijleider, minister en volksvertegenwoordiger "verantwoordelijkheid wanneer daar een beroep op hem werd gedaan", aldus CDA-leider Henri Bontenbal over zijn voorganger op X. "Vol toewijding, loyaal en veerkrachtig zette hij zich in voor Nederland."
7 uur geleden