Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studenten lenen minder door basisbeurs en hogere uurlonen

Studenten lenen minder door basisbeurs en hogere uurlonen

AMSTERDAM (ANP) - Studenten hebben in het afgelopen studiejaar minder geleend. Ook is hun financiële positie verbeterd, meldt ABN AMRO op basis van transactiedata. Zowel de herinvoering van de basisbeurs als de sterke loongroei van de uurlonen hebben hieraan volgens de bank bijgedragen.

Sinds de afschaffing van de basisbeurs in 2015 was deze regelmatig onderwerp van debat, vooral voor de zogenoemde pechgeneratie die de beurs heeft misgelopen. In het studiejaar 2023-2024 is de basisbeurs opnieuw ingevoerd met als voornaamste reden het verlichten van de financiële stress van studenten.

Sinds het studiejaar 2018-2019 zijn studenten al minder afhankelijk geworden van studieleningen en hebben ze dit gat gevuld door meer te gaan werken. Dit komt voornamelijk door de toename van arbeidsparticipatie onder studenten en het aantal gewerkte uren tijdens de coronapandemie.

Gemiddeld lagere studieschulden

Voor de gemiddelde student in het studiejaar 2018-2019 maakte de studielening nog ongeveer 45 procent van de totale inkomsten uit, maar dit percentage is geleidelijk afgenomen tot minder dan 30 procent. In het meest recente studiejaar was een lichte stijging van de inkomsten uit de studiefinanciering te zien door de herinvoering van de basisbeurs.

Ook het gemiddelde absolute bedrag aan studieleningen is gedaald. Dit leidt tot gemiddeld lagere studieschulden en een lager bedrag dat studenten moeten terugbetalen.

Stijging van inkomsten

De afname van de hoogte van studieleningen gaat gepaard met een stijging van inkomsten uit salaris. Zo groeide het gemiddelde inkomen uit salaris ieder jaar met meer dan 5 procent, met een opvallende piek van bijna 25 procent tijdens het coronastudiejaar 2021-2022. Colleges waren tijdens dit studiejaar veelal online en er waren minder sociale activiteiten, zodat er meer tijd overbleef om te werken. Ook gingen veel studenten aan de slag bij de GGD om te vaccineren en te testen. De uurlonen van deze banen lagen gemiddeld hoger dan het minimumloon.

In het afgelopen studiejaar was er wel sprake van een significante daling van het aantal gewerkte uren onder studenten door de herinvoering van de basisbeurs en een stijging van het minimumloon. Ondanks de daling in het aantal gewerkte uren, hebben Nederlandse studenten historisch gezien nog altijd de hoogste arbeidsparticipatie vergeleken met andere landen in de eurozone.

Meer uit Financieel

IATA: stijging vliegticketprijzen van 9 procent om hoge olieprijs

MONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De kosten van vliegtickets kunnen met 9 procent stijgen nu de brandstofprijzen scherp zijn gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt de topman van de International Air Transport Association (IATA) Willie Walsh.

1 uur geleden
Politie treedt op bij Brusselse vakbondsbetoging

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Tijdens de Belgische nationale vakbondsbetoging in Brussel zijn vijftig mensen afgevoerd, meldt de Brusselse politie. Aan de manifestatie deden volgens de politie ongeveer 80.000 mensen mee. Die verliep volgens de politie over het algemeen vreedzaam.

2 uur geleden
KLM verhoogt ticketprijs van langeafstandsvluchten met 50 euro

SCHIPHOL (ANP/AFP) - KLM verhoogt de prijzen voor retourtickets van langeafstandsvluchten vanwege de gestegen kerosineprijs met 50 euro. De prijsverhoging geldt sinds woensdag voor Economy Class-stoelen van zowel de Nederlandse luchtvaartmaatschappij als partner Air France. De prijsverhoging geldt volgens een woordvoerster niet voor retourtickets van dochterbedrijf Transavia.

2 uur geleden
Wall Street daalt door aanhoudende onrust op oliemarkt

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag omlaag. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende onrust op de oliemarkt door de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen verder omhoog, ondanks de recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Dat besluit wijst er volgens oliehandelaren juist op hoe groot het risico op een olietekort is en dat het agentschap niet gelooft in een snel einde van de oorlog.

2 uur geleden
VW en Volvo: oorlog Midden-Oosten nieuwe druk op autoverkoop

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen en Volvo waarschuwen dat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten de vraag naar auto's bedreigt. Tegelijkertijd worstelen de autofabrikanten met importheffingen, wisselvallige verkoop van elektrische voertuigen en een terugval in de verkoop in China.

3 uur geleden
KLM vliegt tot en met 28 maart niet naar Riyad en Dammam

AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat tot en met 28 maart niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee worden vluchten naar die bestemmingen nog langer uitgesteld. Eerder op de dag zei de luchtvaartmaatschappij namelijk nog tot en met zaterdag niet te zullen vliegen naar de Saudische hoofdstad Riyad en de havenstad Dammam aan de Perzische Golf.

3 uur geleden
Regering VS opent onderzoeken om nieuwe heffingen in te voeren

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering opent onderzoeken naar handelspartners die de weg vrij moeten maken voor nieuwe importheffingen. Het gaat onder andere om een onderzoek naar vermeende oneerlijke handelspraktijken van de Europese Unie. De Verenigde Staten hebben ook China, India, Zuid-Korea en Mexico in het vizier, maakte de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer bekend.

3 uur geleden