Studenten beginnen studiejaar met protest tegen Loekasjenko
MINSK (ANP/DPA) - Wit-Russische studenten zijn het nieuwe studiejaar begonnen met demonstreren tegen de autocratische president Alexandr Loekasjenko, die al 26 jaar aan de macht is. Hij wordt ervan beschuldigd de verkiezingsuitslag te hebben gemanipuleerd om zich van een nieuwe termijn te verzekeren. De oproerpolitie trad meteen op tegen de overwegend jonge betogers.
De mensenrechtenorganisatie Vesna zei dinsdag dat er meer dan veertig arrestaties zijn verricht. Op videobeelden is te zien dat geüniformeerde agenten studenten in gereedstaande busjes sleuren. Vrouwen die dat probeerden te voorkomen, werden weggeduwd. In de avonduren kwamen ze terug om hun ongenoegen te uiten over de aanhoudingen, van onder anderen een aantal minderjarigen en journalisten.
Op de 24e achtereenvolgende protestdag in Wit-Rusland voerden ook werknemers van staatsbedrijven actie. De oppositie wilde met een algemene staking de machthebbers verder onder druk zetten. Hoeveel mensen aan de oproep gehoor hebben gegeven, is onduidelijk. Op een industrieterrein in Grodno kwam volgens het onafhankelijke internetportal tut.by dinsdag niemand opdagen bij zijn of haar baas.
Bij een tractorenfabriek in Minsk verzamelden de werknemers zich op straat. Een aantal hield bordjes omhoog met de tekst "solidariteit". In het centrum van de hoofdstad waren honderden studenten op de been. Ze liepen vreedzaam met wit-rood-witte vlaggen naar het ministerie van Onderwijs. Ook uit andere steden kwamen opnieuw berichten over demonstraties.
Tut-by meldde dat zes persvertegenwoordigers zijn opgepakt. Die moeten zeker een nacht op het politiebureau blijven. De afgelopen dagen zijn verscheidene journalisten van de straat gehaald en hun accreditatie kwijtgeraakt, waaronder een camerateam van de Duitse zender ARD.
Meer uit Buitenland
TURGUTLU (ANP/AFP/RTR) - Elf leerlingen zijn gewond geraakt bij een schietpartij bij een middelbare school in het westen van Turkije. Twee van hen zijn ernstig gewond. De vermeende schutter, een minderjarige, is aangehouden. Dat heeft justitieminister Akin Gürlek bekendgemaakt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt het tijd om het vetorecht in de VN-Veiligheidsraad af te schaffen. Nu kunnen de vijf permanente leden van de raad nog resoluties tegenhouden, maar volgens Erdogan past dat niet langer bij "de werkelijkheid van de huidige wereld".
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de G7-landen hebben Iran opgeroepen om de Houthi's in Jemen niet langer van wapens te voorzien. Ook roept de G7 de Houthirebellen op om de aanvallen op doelen in Saudi-Arabië te staken.
4 uur geledenTOKIO (ANP/DPA/RTR) - Bij aardverschuivingen als gevolg van zware regenbuien veroorzaakt door de tyfoon Dujuan zijn in Japan twee mensen om het leven gekomen, meldt de Japanse omroep NHK. Vier anderen worden nog vermist. Bijna 50.000 huishoudens zitten zonder stroom.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft aan verslaggevers laten weten dat hij een "zeer goed" en "zeer constructief" gesprek heeft gehad met de Amerikaanse president Donald Trump over Oekraïne. "We hebben uitgebreid gesproken over Oekraïne en Rusland, over de noodzaak om onze Oekraïense vrienden sneller en beter te helpen met raketafweersystemen", zei Macron.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump opende maandag een nieuwe landingsplek voor helikopters bij het Witte Huis, maar opmerkingen van de Amerikaanse president tijdens de openingsceremonie waren onverstaanbaar. Het mediamoment werd live uitgezonden op de website van het Witte Huis, maar de microfoon pikte het geluid van de president niet op, enkel de helikopter was te horen.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - In het Duitse München is maandagavond een 52-jarige medewerker van een kermisattractie van het Oktoberfest om het leven gekomen. De man werkte volgens de Süddeutsche Zeitung bij de Hangover, een vrijevaltoren van zo'n 85 meter hoog. De gebruikers van de kermisattractie waren volgens de politie niet in gevaar.
8 uur geleden