Studenten beginnen studiejaar met protest tegen Loekasjenko
MINSK (ANP/DPA) - Wit-Russische studenten zijn het nieuwe studiejaar begonnen met demonstreren tegen de autocratische president Alexandr Loekasjenko, die al 26 jaar aan de macht is. Hij wordt ervan beschuldigd de verkiezingsuitslag te hebben gemanipuleerd om zich van een nieuwe termijn te verzekeren. De oproerpolitie trad meteen op tegen de overwegend jonge betogers.
De mensenrechtenorganisatie Vesna zei dinsdag dat er meer dan veertig arrestaties zijn verricht. Op videobeelden is te zien dat geüniformeerde agenten studenten in gereedstaande busjes sleuren. Vrouwen die dat probeerden te voorkomen, werden weggeduwd. In de avonduren kwamen ze terug om hun ongenoegen te uiten over de aanhoudingen, van onder anderen een aantal minderjarigen en journalisten.
Op de 24e achtereenvolgende protestdag in Wit-Rusland voerden ook werknemers van staatsbedrijven actie. De oppositie wilde met een algemene staking de machthebbers verder onder druk zetten. Hoeveel mensen aan de oproep gehoor hebben gegeven, is onduidelijk. Op een industrieterrein in Grodno kwam volgens het onafhankelijke internetportal tut.by dinsdag niemand opdagen bij zijn of haar baas.
Bij een tractorenfabriek in Minsk verzamelden de werknemers zich op straat. Een aantal hield bordjes omhoog met de tekst "solidariteit". In het centrum van de hoofdstad waren honderden studenten op de been. Ze liepen vreedzaam met wit-rood-witte vlaggen naar het ministerie van Onderwijs. Ook uit andere steden kwamen opnieuw berichten over demonstraties.
Tut-by meldde dat zes persvertegenwoordigers zijn opgepakt. Die moeten zeker een nacht op het politiebureau blijven. De afgelopen dagen zijn verscheidene journalisten van de straat gehaald en hun accreditatie kwijtgeraakt, waaronder een camerateam van de Duitse zender ARD.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
7 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
12 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
13 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
13 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
14 uur geleden