Studenten beginnen studiejaar met protest tegen Loekasjenko
MINSK (ANP/DPA) - Wit-Russische studenten zijn het nieuwe studiejaar begonnen met demonstreren tegen de autocratische president Alexandr Loekasjenko, die al 26 jaar aan de macht is. Hij wordt ervan beschuldigd de verkiezingsuitslag te hebben gemanipuleerd om zich van een nieuwe termijn te verzekeren. De oproerpolitie trad meteen op tegen de overwegend jonge betogers.
De mensenrechtenorganisatie Vesna zei dinsdag dat er meer dan veertig arrestaties zijn verricht. Op videobeelden is te zien dat geüniformeerde agenten studenten in gereedstaande busjes sleuren. Vrouwen die dat probeerden te voorkomen, werden weggeduwd. In de avonduren kwamen ze terug om hun ongenoegen te uiten over de aanhoudingen, van onder anderen een aantal minderjarigen en journalisten.
Op de 24e achtereenvolgende protestdag in Wit-Rusland voerden ook werknemers van staatsbedrijven actie. De oppositie wilde met een algemene staking de machthebbers verder onder druk zetten. Hoeveel mensen aan de oproep gehoor hebben gegeven, is onduidelijk. Op een industrieterrein in Grodno kwam volgens het onafhankelijke internetportal tut.by dinsdag niemand opdagen bij zijn of haar baas.
Bij een tractorenfabriek in Minsk verzamelden de werknemers zich op straat. Een aantal hield bordjes omhoog met de tekst "solidariteit". In het centrum van de hoofdstad waren honderden studenten op de been. Ze liepen vreedzaam met wit-rood-witte vlaggen naar het ministerie van Onderwijs. Ook uit andere steden kwamen opnieuw berichten over demonstraties.
Tut-by meldde dat zes persvertegenwoordigers zijn opgepakt. Die moeten zeker een nacht op het politiebureau blijven. De afgelopen dagen zijn verscheidene journalisten van de straat gehaald en hun accreditatie kwijtgeraakt, waaronder een camerateam van de Duitse zender ARD.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie betreurt de "zware gevangenisstraf van twintig jaar" die het Hooggerechtshof van Hongkong maandag heeft opgelegd aan de Britse burger en mediaondernemer Jimmy Lai (78). Hij moet "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" worden vrijgelaten, mede gezien zijn hoge leeftijd en gezondheidstoestand, herhaalt de EU in een schriftelijke verklaring.
23 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De grootste kerncentrale ter wereld in Japan is maandag voor de tweede keer in korte tijd opgestart. Deze stond sinds 2011 stil, na de kernramp in het Oost-Aziatische land. Een van de zeven reactoren van de centrale Kashiwazaki-Kariwa werd om 14.00 uur lokale tijd wederom opgestart.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is zondag kort na zijn vrijlating uit de gevangenis weer gearresteerd, meldt het Openbaar Ministerie. Eerder op maandag gaf oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado aan dat hij zou zijn gekidnapt.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa in Venezuela, die net was vrijgelaten uit de gevangenis, is gekidnapt door gewapende mannen. Dat zei oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado maandag.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/AFP) - De Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai (78) is maandag tot 20 jaar cel veroordeeld voor samenzwering met buitenlandse mogendheden en de publicatie van opruiend materiaal. Hij is een prominente figuur van de prodemocratische beweging in Hongkong.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft zondag buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gewaarschuwd dat het land binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen zit. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".
8 uur geleden