Studenten beginnen studiejaar met protest tegen Loekasjenko
MINSK (ANP/DPA) - Wit-Russische studenten zijn het nieuwe studiejaar begonnen met demonstreren tegen de autocratische president Alexandr Loekasjenko, die al 26 jaar aan de macht is. Hij wordt ervan beschuldigd de verkiezingsuitslag te hebben gemanipuleerd om zich van een nieuwe termijn te verzekeren. De oproerpolitie trad meteen op tegen de overwegend jonge betogers.
De mensenrechtenorganisatie Vesna zei dinsdag dat er meer dan veertig arrestaties zijn verricht. Op videobeelden is te zien dat geüniformeerde agenten studenten in gereedstaande busjes sleuren. Vrouwen die dat probeerden te voorkomen, werden weggeduwd. In de avonduren kwamen ze terug om hun ongenoegen te uiten over de aanhoudingen, van onder anderen een aantal minderjarigen en journalisten.
Op de 24e achtereenvolgende protestdag in Wit-Rusland voerden ook werknemers van staatsbedrijven actie. De oppositie wilde met een algemene staking de machthebbers verder onder druk zetten. Hoeveel mensen aan de oproep gehoor hebben gegeven, is onduidelijk. Op een industrieterrein in Grodno kwam volgens het onafhankelijke internetportal tut.by dinsdag niemand opdagen bij zijn of haar baas.
Bij een tractorenfabriek in Minsk verzamelden de werknemers zich op straat. Een aantal hield bordjes omhoog met de tekst "solidariteit". In het centrum van de hoofdstad waren honderden studenten op de been. Ze liepen vreedzaam met wit-rood-witte vlaggen naar het ministerie van Onderwijs. Ook uit andere steden kwamen opnieuw berichten over demonstraties.
Tut-by meldde dat zes persvertegenwoordigers zijn opgepakt. Die moeten zeker een nacht op het politiebureau blijven. De afgelopen dagen zijn verscheidene journalisten van de straat gehaald en hun accreditatie kwijtgeraakt, waaronder een camerateam van de Duitse zender ARD.
Meer uit Buitenland
PORT-AU-PRINCE (ANP/RTR/AFP) - Ongeveer veertig mensen zijn in de nacht van zondag op maandag omgekomen door bendegeweld in Kenscoff, nabij de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. Dat zegt de burgemeester van Kenscoff, een bergdorpje dat uitkijkt op Port-au-Prince, tegen persbureau AFP.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft president Donald Trump voorlopig gelijk gegeven in zijn plan om het stemmen per post in de aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november te beperken. Het Hof schortte een eerdere uitspraak van een federale rechter op die belangrijke onderdelen van Trumps besluit had tegengehouden.
42 minuten geledenPOMAS (ANP) - Een dorp in het zuiden van Frankrijk is getroffen door een tornado. 26 personen raakten gewond, melden de lokale autoriteiten op X. Vijf van hen moesten naar het ziekenhuis. Volgens BFMTV worden nog twee mensen vermist, die mogelijk onder het puin van hun ingestorte huis liggen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt volledig voorbereid te zijn op de nieuwe Amerikaanse sancties die maandag werden aangekondigd. Economieminister Ali Madanizadeh claimt dat er een plan voor twee jaar ligt om de maatregelen tegen te gaan.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse regering heeft een officieel verzoek ingediend bij de Europese Unie voor noodfinanciering om de migrantencrisis in Ceuta aan te pakken. Een woordvoerder van de Europese Commissie bevestigt aan persbureau EFE dat dat verzoek ontvangen is en snel zal worden beoordeeld.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten beginnen een "economische aanval" op Iran. Dat zegt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tijdens een persconferentie. Het doel van deze "Operation Economic Outcast" is om iedere "economische levensader" van Iran af te snijden en het Iran zo onmogelijk te maken ooit een nucleair wapen te bemachtigen.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Abelardo de la Espriella heeft de immigratiedienst opgedragen om te beginnen met de deportatie van migranten. Het gaat in eerste instantie om ongedocumenteerden die zijn veroordeeld voor een misdaad; later gaat het om iedereen zonder legale verblijfsstatus.
5 uur geleden