Student KU Leuven moet opleiding verlaten na verkrachting
LEUVEN (ANP/BELGA) - Een student aan de KU Leuven mag zijn opleiding tot gynaecoloog en verloskundige niet afmaken na de verkrachting van een studente. De universiteit heeft dat besloten in een tuchtprocedure. In België ontstond eerder dit jaar veel maatschappelijke ophef rond de twintiger.
Een rechtbank in Leuven verklaarde de man in april schuldig aan verkrachting en aanranding, maar legde hem geen straf op. De rechter besloot daartoe omdat de student jong is, geen strafblad heeft en "een getalenteerde en geëngageerde jongeman is". Ook werd gezegd dat de man een "gunstige persoonlijkheid" had. De KU Leuven stelde hem daarna op non-actief.
De student gaat niet in beroep tegen de beslissing. De universiteit meldt dat hij een andere specialisatie binnen de geneeskunde kan kiezen, maar net als andere zij-instromers een aanvraag moet indienen om geselecteerd te kunnen worden voor een specialisatietraject vanaf het collegejaar 2026-2027.
Studentenprotesten
De zaak en het vonnis leidden tot nationale verontwaardiging en studentenprotesten in meerdere steden. Studenten verweten de Leuvense rechter "klassenjustitie" en spraken over straffeloosheid. Ook influencer Acid mengde zich in het debat en publiceerde een video met de volledige naam van de man. Die moest hij later verwijderen van het gerecht.
Het seksueel misbruik vond in november 2023 plaats. De twee studenten ontmoetten elkaar op straat in Leuven. De vrouw ging met de student mee naar huis, waar ze volgens haar vervolgens werd verkracht. De man verklaarde dat ze een onenightstand hadden. Het parket van Leuven is in beroep gegaan tegen de uitspraak, omdat het oneens is met het besluit om de student geen straf op te leggen.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP) - De defensie-industrie kan niet meer verwerken dan de NAVO-landen nu uitgeven aan hun verdediging, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Europese landen voeren hun defensiebudgetten volgens hem zo snel op dat het plafond is bereikt.
11 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Bij de jongste uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) voor zover bekend 506 patiënten overleden. Het totaal aantal geregistreerde besmettingen staat op 1561. Ruim 250 patiënten zijn inmiddels hersteld. In het buurland Oeganda zijn twee mensen aan de Bundibugyo-versie van ebola overleden.
33 minuten geledenANKARA (ANP) - De Chinese raketproef in de Stille Oceaan van maandag toont aan dat de NAVO China ernstig moet nemen, vindt NAVO-topman Mark Rutte. "Dit bewijst dat we niet naïef mogen zijn", zei hij een dag voor de NAVO-top in Ankara. "En ik kan verzekeren dat we dat ook niet zijn."
46 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu roept de VS op om geen F-35-gevechtsvliegtuigen of onderdelen te verkopen aan Turkije. Volgens Netanyahu zou dat de machtsverhoudingen verstoren.
48 minuten geledenANKARA (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft aan de vooravond van de top in Ankara aandacht gevraagd voor de rechten van journalisten en demonstranten. Hij bleef weg van een veroordeling van gastheer Turkije, die de afgelopen dagen onwelgevallige geluiden hardhandig smoorde, maar onderstreepte dat een democratie ruimte moet bieden voor protest en pers.
2 uur geledenANKARA (ANP) - De Europese leden van de NAVO en Canada steken op dit moment zo'n 4 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) in defensie en veiligheid, zei secretaris-generaal Mark Rutte aan de vooravond van de NAVO-top in Ankara. Volgens hem zijn de lidstaten goed op weg om het doel van 5 procent te halen en liggen ze op koers om net zoveel geld uit te geven aan hun krijgsmacht als de Verenigde Staten.
3 uur geledenOMSK (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne heeft een droneaanval uitgevoerd op de grootste olieraffinaderij van Rusland in de regio Omsk, zo'n 2500 kilometer van de Oekraïense grens. Het is daarmee een van de verst van het front verwijderde aanvallen sinds het begin van de oorlog.
3 uur geleden