Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stroomuitval in delen Oekraïne na aanvallen op energienetwerk

Stroomuitval in delen Oekraïne na aanvallen op energienetwerk

KYIV (ANP/RTR) - In sommige regio's in Oekraïne zijn er problemen met de elektriciteitsvoorziening, meldt de Oekraïense premier Denys Sjmyhal op Telegram. Die zijn ontstaan door massale Russische raket- en droneaanvallen op energiefaciliteiten afgelopen nacht.

Volgens Sjmyhal is er grote schade aangericht. Maar het energiesysteem is nog intact, al is "de situatie moeilijk". Het land importeert stroom uit Roemenië, Slowakije, Polen, Hongarije en Moldavië om tekorten op te vangen.

De premier roept inwoners op het elektriciteitsgebruik te verminderen, met name in de avonduren. Ondertussen wordt hard gewerkt aan het herstel van de beschadigde energiecentrales en distributiesystemen.

Noodmaatregelen

Stroombeheerder Ukrenergo laat op Telegram weten door de schade in de avonduren genoodzaakt te zijn de stroomtoevoer te onderbreken in de regio's Soemi, Poltava en Donetsk. Diezelfde noodmaatregelen zijn al van kracht in regio's Dnipropetrovsk, Zaporizja en Kirovohrad.

Volgens het Oekraïense leger werden in de nacht van donderdag op vrijdag 58 van de 60 Russische drones en 26 van de 39 raketten uit de lucht geschoten.

De Oekraïense autoriteiten melden dat de luchtmacht vrijdagmiddag twee Russische raketten heeft neergehaald boven de zuidelijke havenstad Odesa. Brokstukken kwamen terecht op een woonwijk en zorgden voor vijf gewonden. Volgens burgemeester Hennadii Trukhanov is een van de gewonden een jongen van 15 jaar.

Meer uit Buitenland

Zeker tien doden door ontploffing in Zwitserse bar

CRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.

47 minuten geleden
Taiwanese president Lai belooft bescherming van soevereiniteit

TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.

1 uur geleden
Mamdani beëdigd als burgemeester van New York

NEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Kim Jong-un prijst Noord-Koreaanse troepen in 'vreemd land'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de troepen geprezen die momenteel strijden in een "vreemd land" - hoogstwaarschijnlijk Oekraïne. In de boodschap, die donderdag door staatspersagentschap KCNA werd verspreid, onderstreepte hij de onverwoestbare alliantie met Rusland.

7 uur geleden
Trump haalt hard uit naar George Clooney om Franse naturalisatie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.

9 uur geleden
Trump trekt Nationale Garde terug uit Chicago, LA en Portland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.

11 uur geleden
Nieuwe VS-sancties tegen Venezolaanse oliesector

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.

11 uur geleden