Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stroomtoevoer naar kerncentrale Zaporizja hersteld

Stroomtoevoer naar kerncentrale Zaporizja hersteld

ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Enkele uren nadat de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja zonder stroom kwam te zitten, is de elektriciteitstoevoer weer hersteld. De schade werd maandagochtend via Telegram gemeld door de Russische beheerders van de centrale. Ook het kernenergiebedrijf van Oekraïne, Energoatom, bevestigde het nieuws en zei dat een Russische aanval op een bovengrondse kabel de oorzaak was.

De kerncentrale, de grootste van Europa, heeft externe elektriciteit nodig voor de koeling van de reactoren. Het gebeurde al vaker dat de stroomtoevoer stokte. De centrale is dan aangewezen op dieselgeneratoren om oververhitting te voorkomen. Er zou nu voldoende diesel zijn om de centrale tien dagen te kunnen koelen.

Het incident leidde opnieuw tot grote ongerustheid bij het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De directeur-generaal van het IAEA, Rafael Grossi, werkt al maanden aan een overeenkomst tussen Oekraïne en Rusland om de bescherming van de kerncentrale te garanderen. De centrale kwam kort na de start van de oorlog in Russische handen, maar in de omgeving wordt nog steeds gevochten.

Bij de aanvallen in de buurt van de stad Dnipro, in de buurt van Zaporizja en in Oekraïense handen, vielen maandagochtend zeker acht gewonden. Kyiv zei wel dat het er in geslaagd is twintig drones en vier kruisraketten te vernietigen voor die in konden slaan.

Meer uit Buitenland

Minnesota klaagt VS-minister Noem aan na ICE-schietpartij

MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.

1 uur geleden
VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

7 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

7 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

8 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

10 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

10 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

10 uur geleden