Stroomtoevoer naar kerncentrale Zaporizja hersteld
ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Enkele uren nadat de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja zonder stroom kwam te zitten, is de elektriciteitstoevoer weer hersteld. De schade werd maandagochtend via Telegram gemeld door de Russische beheerders van de centrale. Ook het kernenergiebedrijf van Oekraïne, Energoatom, bevestigde het nieuws en zei dat een Russische aanval op een bovengrondse kabel de oorzaak was.
De kerncentrale, de grootste van Europa, heeft externe elektriciteit nodig voor de koeling van de reactoren. Het gebeurde al vaker dat de stroomtoevoer stokte. De centrale is dan aangewezen op dieselgeneratoren om oververhitting te voorkomen. Er zou nu voldoende diesel zijn om de centrale tien dagen te kunnen koelen.
Het incident leidde opnieuw tot grote ongerustheid bij het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De directeur-generaal van het IAEA, Rafael Grossi, werkt al maanden aan een overeenkomst tussen Oekraïne en Rusland om de bescherming van de kerncentrale te garanderen. De centrale kwam kort na de start van de oorlog in Russische handen, maar in de omgeving wordt nog steeds gevochten.
Bij de aanvallen in de buurt van de stad Dnipro, in de buurt van Zaporizja en in Oekraïense handen, vielen maandagochtend zeker acht gewonden. Kyiv zei wel dat het er in geslaagd is twintig drones en vier kruisraketten te vernietigen voor die in konden slaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
59 minuten geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
4 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
7 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Een glasvezelkabel van een particulier bedrijf is beschadigd in de Oostzee, laat de Letse premier Evika Silina weten. De omstandigheden van het incident worden onderzocht.
7 uur geleden