Stroomtoevoer naar kerncentrale Zaporizja hersteld
ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Enkele uren nadat de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja zonder stroom kwam te zitten, is de elektriciteitstoevoer weer hersteld. De schade werd maandagochtend via Telegram gemeld door de Russische beheerders van de centrale. Ook het kernenergiebedrijf van Oekraïne, Energoatom, bevestigde het nieuws en zei dat een Russische aanval op een bovengrondse kabel de oorzaak was.
De kerncentrale, de grootste van Europa, heeft externe elektriciteit nodig voor de koeling van de reactoren. Het gebeurde al vaker dat de stroomtoevoer stokte. De centrale is dan aangewezen op dieselgeneratoren om oververhitting te voorkomen. Er zou nu voldoende diesel zijn om de centrale tien dagen te kunnen koelen.
Het incident leidde opnieuw tot grote ongerustheid bij het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De directeur-generaal van het IAEA, Rafael Grossi, werkt al maanden aan een overeenkomst tussen Oekraïne en Rusland om de bescherming van de kerncentrale te garanderen. De centrale kwam kort na de start van de oorlog in Russische handen, maar in de omgeving wordt nog steeds gevochten.
Bij de aanvallen in de buurt van de stad Dnipro, in de buurt van Zaporizja en in Oekraïense handen, vielen maandagochtend zeker acht gewonden. Kyiv zei wel dat het er in geslaagd is twintig drones en vier kruisraketten te vernietigen voor die in konden slaan.
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
15 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
50 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
9 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
9 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
10 uur geleden