Stroomtoevoer naar kerncentrale Zaporizja hersteld
ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Enkele uren nadat de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja zonder stroom kwam te zitten, is de elektriciteitstoevoer weer hersteld. De schade werd maandagochtend via Telegram gemeld door de Russische beheerders van de centrale. Ook het kernenergiebedrijf van Oekraïne, Energoatom, bevestigde het nieuws en zei dat een Russische aanval op een bovengrondse kabel de oorzaak was.
De kerncentrale, de grootste van Europa, heeft externe elektriciteit nodig voor de koeling van de reactoren. Het gebeurde al vaker dat de stroomtoevoer stokte. De centrale is dan aangewezen op dieselgeneratoren om oververhitting te voorkomen. Er zou nu voldoende diesel zijn om de centrale tien dagen te kunnen koelen.
Het incident leidde opnieuw tot grote ongerustheid bij het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De directeur-generaal van het IAEA, Rafael Grossi, werkt al maanden aan een overeenkomst tussen Oekraïne en Rusland om de bescherming van de kerncentrale te garanderen. De centrale kwam kort na de start van de oorlog in Russische handen, maar in de omgeving wordt nog steeds gevochten.
Bij de aanvallen in de buurt van de stad Dnipro, in de buurt van Zaporizja en in Oekraïense handen, vielen maandagochtend zeker acht gewonden. Kyiv zei wel dat het er in geslaagd is twintig drones en vier kruisraketten te vernietigen voor die in konden slaan.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
49 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
59 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
5 uur geleden