Stroomstoringen in diverse delen Oekraïne na beschietingen
KIEV (ANP/DPA/RTR) - Na de gedeeltelijke terugtrekking van zijn troepen heeft Rusland volgens verschillende Oekraïense autoriteiten een deel van de kritieke infrastructuur in Oekraïne beschoten. Bestuurders en politici in de oostelijke Oekraïense regio Charkov, waar Russische eenheden zich pas onlangs hadden teruggetrokken, meldden grote problemen met de elektriciteits- en watervoorziening na Russische beschietingen.
"Dit is een verachtelijke en cynische wraak van de Russische agressor voor de successen van ons leger", schreef de burgemeester van Charkov, de gelijknamige regionale hoofdstad, op Telegram. Soortgelijke berichten kwamen 's avonds uit de regio's Soemi, Dnipropetrovsk, Poltava, Zaporizja en Odessa. Ondertussen werden in heel Oekraïne luchtalarmen gegeven. Meerdere mensen meldden op sociale media het geluid van explosies.
Ook president Volodimir Zelenski legt de verantwoordelijkheid voor de stroomonderbrekingen in Oost-Oekraïne bij de Russen. "Een totale stroomuitval in de regio's Charkov en Donetsk, en gedeeltelijke in de regio's Zaporizja, Dnipropetrovsk en Soemi", zei Zelenski in een verklaring op sociale media, waarvan hij "Russische terroristen" de schuld gaf. "Geen militaire faciliteiten", voegde hij eraan toe. "Het doel is om mensen licht en verwarming te ontnemen."
Onder druk van het recente Oekraïense tegenoffensief heeft het Russische ministerie van Defensie zaterdag, meer dan een half jaar na het begin van de oorlog, aangekondigd de eigen troepen uit de regio Charkov terug te trekken. De officiële reden voor de terugtrekking was een strategische "hergroepering" van de eenheden. Moskou heeft nog niet gereageerd op de Oekraïense beschuldigingen dat het opzettelijk civiele infrastructuur heeft uitgeschakeld.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
8 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
11 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
12 uur geleden