Stroomstoringen in diverse delen Oekraïne na beschietingen
KIEV (ANP/DPA/RTR) - Na de gedeeltelijke terugtrekking van zijn troepen heeft Rusland volgens verschillende Oekraïense autoriteiten een deel van de kritieke infrastructuur in Oekraïne beschoten. Bestuurders en politici in de oostelijke Oekraïense regio Charkov, waar Russische eenheden zich pas onlangs hadden teruggetrokken, meldden grote problemen met de elektriciteits- en watervoorziening na Russische beschietingen.
"Dit is een verachtelijke en cynische wraak van de Russische agressor voor de successen van ons leger", schreef de burgemeester van Charkov, de gelijknamige regionale hoofdstad, op Telegram. Soortgelijke berichten kwamen 's avonds uit de regio's Soemi, Dnipropetrovsk, Poltava, Zaporizja en Odessa. Ondertussen werden in heel Oekraïne luchtalarmen gegeven. Meerdere mensen meldden op sociale media het geluid van explosies.
Ook president Volodimir Zelenski legt de verantwoordelijkheid voor de stroomonderbrekingen in Oost-Oekraïne bij de Russen. "Een totale stroomuitval in de regio's Charkov en Donetsk, en gedeeltelijke in de regio's Zaporizja, Dnipropetrovsk en Soemi", zei Zelenski in een verklaring op sociale media, waarvan hij "Russische terroristen" de schuld gaf. "Geen militaire faciliteiten", voegde hij eraan toe. "Het doel is om mensen licht en verwarming te ontnemen."
Onder druk van het recente Oekraïense tegenoffensief heeft het Russische ministerie van Defensie zaterdag, meer dan een half jaar na het begin van de oorlog, aangekondigd de eigen troepen uit de regio Charkov terug te trekken. De officiële reden voor de terugtrekking was een strategische "hergroepering" van de eenheden. Moskou heeft nog niet gereageerd op de Oekraïense beschuldigingen dat het opzettelijk civiele infrastructuur heeft uitgeschakeld.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
6 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
8 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
11 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
12 uur geleden