
Stroomprijzen in meerdere landen door wind tijdelijk onder nul
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De elektriciteitsprijzen op de spotmarkt in tal van Europese landen zullen dit weekend onder nul dalen, omdat er overal veel wind is terwijl er in de zomer steevast ook veel energie opgewekt wordt met zonnepanelen. De meeste mensen profiteren hier niet direct van omdat hun energietarieven contractueel vaststaan, maar mensen met een zogeheten dynamisch energiecontract kunnen tijdelijk geld toe krijgen als ze bijvoorbeeld de wasmachine aanzetten of hun elektrische auto opladen.
Uit gegevens van het grote handelsplatform Epex Spot kwam zaterdag naar voren dat de elektriciteitsprijzen voor een groot deel van de zondag negatief zijn in bijna een dozijn landen. In Nederland zou de prijs zondagmiddag zelfs zakken tot min 73,76 euro per megawattuur.
Het is niet voor het eerst dat deze prijzen onder nul uitkomen. Dat gebeurt als er door een grote hoeveelheid wind en zon opeens veel meer energie beschikbaar is dan er wordt afgenomen. Deze zomer lijken negatieve stroomprijzen wel vaker voor te komen. Ook opvallend is dat het nu in zoveel landen tegelijk gebeurt.
Signaal
Volgens deskundigen gaat het om een neveneffect van de overgang naar hernieuwbare energie zolang die niet gepaard gaat met een verandering in het energiegebruik. Er zijn slimmere apparaten en opslagsystemen nodig die juist op momenten dat er veel stroom opgewekt wordt veel energie tot zich nemen en op andere momenten minder.
"De negatieve prijzen zijn een belangrijk signaal in het elektriciteitssysteem om flexibiliteit en opslag te stimuleren", zegt Tom Haddon, consultant bij advies- en ingenieursbureau Arcadis in Cardiff. "Op dit moment is negatieve prijsstelling een bug, maar het zou een functie moeten zijn."
Dynamische energiecontracten
Er zijn al elektriciteitsleveranciers die inspelen op de sterk schommelende stroomprijzen. Eerder dit jaar meldden Zonneplan en de Vereniging van Dynamische Energieleveranciers (VvDE) dat huishoudens in steeds grotere aantallen overstapten op dynamische energiecontracten. Klanten met zo'n contract betalen voor hun energie de inkoopprijs die op dat moment geldt.
Volgens Zonneplan gebeurde het in april voor het eerst dat mensen met een dynamisch energiecontract geld toekregen voor hun stroomgebruik. Sindsdien heeft de onderneming al enkele flinke negatieve uitschieters van de prijzen gezien. Begin deze maand zakte de marktprijs zelfs even naar 500 euro onder nul. Als je toen je elektrische auto oplaadde had je zomaar zo'n 20 euro kunnen verdienen, rekende Zonneplan uit.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Europa moet de Russische oliesector en financiële sector zwaardere sancties opleggen als Vladimir Poetin niet instemt met een staakt-het-vuren, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot.
34 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De handelsbesprekingen tussen China en de Verenigde Staten in Genève zijn hun tweede dag ingegaan, melden Zwitserse media. Persbureau Reuters schrijft ook dat onderhandelaars zondagochtend weer bijeen zijn gekomen.
3 uur geledenDHARAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi Aramco heeft in de eerste drie maanden van het jaar een lagere winst geboekt dan een jaar eerder. Het energieconcern verkocht meer olie en gas, maar lagere prijzen voor die brandstoffen zaten 's werelds grootste verkoper van olie dwars. Het Saudische staatsbedrijf keert ook minder winst uit, wat een tegenvaller is voor de overheidsfinanciën. Kroonprins Mohammed bin Salman wil juist fors investeren in de modernisering van de economie van Saudi-Arabië.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in Genève is afgebroken, melden bronnen aan de persbureaus Reuters en AFP. De besprekingen gaan naar verwachting zondag verder.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft zaterdag het interim-bestuur van de vakbond weggestuurd. Voorzitter Henk de Jong en medebestuurders Carolien Bijen en Miranda Diependaal waren sinds maart aan het werk, maar hun termijn stopt zondag.
17 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in het Zwitserse Genève is hervat na een lunchpauze. Dat melden ooggetuigen aan persbureau Reuters. Volgens Reuters zijn de Chinese en Amerikaanse delegaties teruggekeerd naar de onderhandelingen in een residentie in een buitenwijk van Genève.
22 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Chinese delegatie is vertrokken van het handelsoverleg met de Verenigde Staten in het Zwitserse Genève. Dat melden ooggetuigen aan persbureau Reuters. Eerder op de dag waren die onderhandelingen juist formeel begonnen. Het is niet bekend wat de reden is dat de Chinezen zijn vertrokken, aldus Reuters.
1 dag geleden