Stroomkabel door Kanaaltunnel weken buiten dienst door storing
PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - ElecLink, de hoogspanningskabel die Frankrijk met Engeland verbindt door de Kanaaltunnel, is buiten dienst tot 16 november als gevolg van een storing. Uitbater Getlink schat de financiële impact daarvan op zo'n 46 miljoen euro. Maar Nederland heeft er geen last van. Sterker nog, volgens hoogspanningsnetbeheerder TenneT zou Nederland er zelfs van kunnen profiteren.
Getlink had op 26 september al problemen met de kabel gemeld. Inmiddels is duidelijk dat het probleem zit bij een dragende structuur buiten de tunnel aan Franse kant. Er wordt gewerkt aan een oplossing. Dit zal naar schatting zes weken duren. Voor zover bekend zijn er geen problemen met de treinen die door de Kanaaltunnel rijden.
De hoogspanningsdraad werd in 2022 in dienst genomen. Er zijn steeds meer van dit soort internationale kabels en landen wisselen onderling stroom uit om lokale tekorten op te vangen. Tussen Nederland en Engeland is er bijvoorbeeld de BritNed-kabel. Volgens TenneT zou het kunnen dat het tijdelijk wegvallen van de kabel door de Kanaaltunnel zorgt voor meer internationale stroomuitwisseling via het Nederlandse net. Daar is capaciteit voor beschikbaar en daar verdient Nederland aan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
6 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
7 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
10 uur geleden