Stroomkabel door Kanaaltunnel weken buiten dienst door storing
PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - ElecLink, de hoogspanningskabel die Frankrijk met Engeland verbindt door de Kanaaltunnel, is buiten dienst tot 16 november als gevolg van een storing. Uitbater Getlink schat de financiƫle impact daarvan op zo'n 46 miljoen euro. Maar Nederland heeft er geen last van. Sterker nog, volgens hoogspanningsnetbeheerder TenneT zou Nederland er zelfs van kunnen profiteren.
Getlink had op 26 september al problemen met de kabel gemeld. Inmiddels is duidelijk dat het probleem zit bij een dragende structuur buiten de tunnel aan Franse kant. Er wordt gewerkt aan een oplossing. Dit zal naar schatting zes weken duren. Voor zover bekend zijn er geen problemen met de treinen die door de Kanaaltunnel rijden.
De hoogspanningsdraad werd in 2022 in dienst genomen. Er zijn steeds meer van dit soort internationale kabels en landen wisselen onderling stroom uit om lokale tekorten op te vangen. Tussen Nederland en Engeland is er bijvoorbeeld de BritNed-kabel. Volgens TenneT zou het kunnen dat het tijdelijk wegvallen van de kabel door de Kanaaltunnel zorgt voor meer internationale stroomuitwisseling via het Nederlandse net. Daar is capaciteit voor beschikbaar en daar verdient Nederland aan.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol kampt zaterdag opnieuw met de uitval van honderden vluchten en flinke vertragingen door overlast van winterweer. Volgens een woordvoerder is het beeld vergelijkbaar met vrijdag toen er ook veel annuleringen en vertragingen waren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag op de eerste dag van het nieuwe beursjaar gemengd gesloten. Chipaandelen hebben hun opmars van 2025, dankzij het aanhoudende optimisme over AI, voortgezet.
12 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.
13 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Aziƫ.
16 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
17 uur geleden