Stroom uit hernieuwbare bron neemt sneller toe dan stroomverbruik
LONDEN (ANP) - De wereldwijde opwekking van elektriciteit uit hernieuwbare bronnen - zon en wind voorop - groeit volgens een rapport van denktank Ember nu sneller dan de vraag naar elektriciteit. Tegelijkertijd blijft het gebruik van kolen en gas voor de stroomproductie groot. Ondanks de sterke groei van de duurzamere energiebronnen nam de totale uitstoot van broeikasgassen door stroomopwekking in de eerste acht maanden van dit jaar toe met 1,7 procent.
"We weten niet zeker of we de piek van het olie- en gasgebruik in de elektriciteitssector al hebben bereikt", melden de analisten uit Londen in hun rapport. Volgens klimaatwetenschappers moet de uitstoot van broeikasgassen juist heel snel gaan afnemen om de opwarming van de aarde nog enigszins binnen de perken te houden.
De stijging van de uitstoot heeft diverse oorzaken. Om te beginnen vielen veel landen terug op steenkool. In Europa gebeurde dat onder meer door problemen met de gaslevering uit Rusland na de Russische invasie van Oekraïne. In Frankrijk viel de opwekking van kernenergie tegen doordat veel centrales in onderhoud waren. China kon door extreme droogte veel minder stroom halen uit waterkracht.
Desondanks ziet Ember ook lichtpuntjes. Energie uit zon en wind wordt steeds goedkoper, zeker afgezet tegen de torenhoge gasprijzen. In totaal nam de opwekking van stroom uit hernieuwbare bronnen toe met 416 terawattuur. Dat is ruim drie keer zoveel als het totale stroomgebruik van heel Nederland. Daarmee groeit de duurzame opwekking in een hoger tempo dan het wereldwijde stroomgebruik, dat volgens de analyse toenam met 389 terawattuur. Zodoende krijgt groene energie een groter marktaandeel.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Azië.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag gemengd begonnen aan het nieuwe beursjaar 2026. Beleggers in New York keerden terug van een vrije dag op donderdag vanwege de jaarwisseling. Woensdag sloten de beursgraadmeters op Wall Street met verlies, maar over heel 2025 werden flinke plussen op de koersenborden gezet. Tesla stond bij de stijgers, na bekendmaking van cijfers over de verkoop in het vierde kwartaal.
5 uur geleden