Stroom hersteld in Moldavië na raketaanval op Oekraïne
CHISINAU/KIEV (ANP) - Het Moldavische elektriciteitsbedrijf Moldelectrica heeft laten weten dat het energienetwerk in het land weer is hersteld. Het kleine buurland van Oekraïne kreeg weer te maken met stroomuitval nadat Russische raketten het netwerk van Oekraïne hadden getroffen. Het land heeft daarom de Russische ambassadeur in Chisinau ontboden. De voormalige Sovjetrepubliek Moldavië is voor een belangrijk deel afhankelijk van Rusland en Oekraïne voor de energievoorziening.
Rusland bestookte opnieuw het energienetwerk van Oekraïne met tientallen raketten die behalve grote schade en stroomuitval volgens de Oekraïense autoriteiten ook zes doden en 36 gewonden veroorzaakten. Er zijn bombardementen gemeld uit zeker vier plaatsen in het land, Vinnitsia, bijna 200 kilometer ten zuidwesten van Kiev, in Krementsjoek, aan de rivier de Dnjepr, 250 kilometer ten zuidoosten van de Oekraïense hoofdstad Kiev, in de westelijke stad Lviv en in de hoofdstad zelf. Die lijkt het voornaamste doelwit van de aanvallen te zijn geweest. Miljoenen mensen in de stad en in de regio Kiev kwamen zonder stroom en ook vaak zonder water te zitten.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het ontslag van de ministers van Justitie en Energie. Herman Haloesjtsjenko (Justitie) en Svitlana Hryntsjoek (Energie) raakten in opspraak door een groot corruptieschandaal rond Oekraïense staatsbedrijven, waaronder energieproducenten. Haloesjtsjenko was van april 2021 tot begin mei dit jaar minister van Energie, totdat president Volodymyr Zelensky hem per decreet benoemde tot voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het snel kunnen verplaatsen en inzetten van militairen is een "cruciale verzekeringspolis voor de Europese veiligheid". Dat onderstreepte de EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. "Je hoopt dat je het nooit op volle capaciteit hoeft te gebruiken, maar het zorgt voor een geloofwaardiger afschrikking en verdediging", aldus Kallas tijdens een persconferentie waar het voorstel voor militaire mobiliteit van de Europese Commissie werd gepresenteerd.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Het Franse museum Louvre laat voor eind 2026 honderd externe bewakingscamera's plaatsen. Daarmee moet de beveiliging worden verbeterd na de geruchtmakende roof van vorige maand, zei directeur Laurence Des Cars tijdens een hoorzitting in het parlement.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense Sociaaldemocraten zijn voor het eerst in meer dan honderd jaar niet meer de grootste partij in Kopenhagen. De partij waartoe ook premier Mette Frederiksen behoort, kreeg bij de lokale verkiezingen grofweg een op de acht kiezers in de hoofdstad achter zich. Dat is ver achter de Rood-Groenen, die bijna een kwart van de stemmen in Kopenhagen wisten te halen. Denen konden dinsdag hun stem uitbrengen voor zowel de gemeenteraad als een regionaal bestuur.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het dodental door Russische aanvallen in de nacht van dinsdag op woensdag op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar negentien, melden de autoriteiten. Nog eens 66 mensen raakten gewond, onder wie zestien kinderen.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Zeker negen mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke aanvallen op Oekraïne. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat Rusland opnieuw honderden aanvalsdrones en tientallen raketten heeft ingezet om zijn land te bestoken.
5 uur geleden