Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stroeve voorbereiding op klimaattop 'belooft weinig goeds'

Stroeve voorbereiding op klimaattop 'belooft weinig goeds'

BONN (ANP) - Landen hebben de afgelopen twee weken voorbereidingen getroffen voor de klimaattop die eind november begint. Na afloop heerst teleurstelling over de gang van zaken in Bonn, waar de onderhandelingen plaatsvonden. Dat komt met name omdat de landen het niet eens konden worden over maatregelen die nodig zijn om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen, waardoor dat onderwerp nog niet officieel op de agenda staat voor de COP28.

Vanaf het begin was er al "een diepe verdeeldheid" over de agenda, zegt klimaatexpert Hilde Stroot van Oxfam Novib. Pas afgelopen woensdag werd wat vooruitgang geboekt. "Daardoor zijn we opgelucht, anders waren deze twee weken voor niets geweest." Tijdens de voorbereidingen in Duitsland werd enkel de basis gelegd voor de klimaatconferentie in Dubai dit jaar, doorbraken werden niet verwacht. Nu is Stroot echter bang dat deze stroeve voorbereiding vooral voor vertraging zal zorgen op de COP28.

Een EU-functionaris wijst erop dat het ook logisch is dat landen zes maanden voor de klimaattop nog verdeeld zijn. Wel hoopt de EU op meer "begeleiding van de voorzitter" vanaf nu, aldus de functionaris. Een andere EU-ingewijde vertelt dat binnen de Europese Unie teleurstelling heerst over de gang van zaken. "Dit belooft weinig goeds voor de klimaattop aan het einde van dit jaar." De EU wilde meer inzet om uitstoot van broeikasgassen terug te dringen, maar met name China en Saudi-Arabië hielden dit tegen, aldus de bron.

Klimaatschadefonds

Stroot bevestigt dat China en oliestaten zich verschuilen achter het feit dat ze ooit zijn aangemerkt als ontwikkelingsland. Daarmee proberen ze te voorkomen dat ze mee moeten betalen aan bijvoorbeeld een klimaatschadefonds. "Ze spelen het spel heel slim", aldus Stroot.

Oxfam Novib is ook kritisch op rijkere landen, waaronder de Europese Unie en de Verenigde Staten. De verdeeldheid in Bonn werd voor een groot deel veroorzaakt doordat rijke landen al sinds 2020 hun belofte niet nakomen om armere landen te helpen met jaarlijks 100 miljard dollar aan klimaatfinanciering, zegt Stroot. "Ontwikkelingslanden hebben daardoor hun vertrouwen verloren."

Hoofd van VN-organisatie UNFCCC Simon Stiell erkent dat het door de lange onderhandelingen lijkt alsof de standpunten van landen ver uit elkaar liggen. Volgens hem zijn er echter overbruggingsmogelijkheden om tot een "gemeenschappelijke basis" te komen. Er werd vooruitgang geboekt op andere onderwerpen, zoals onder meer het klimaatschadefonds dat vorig jaar is afgesproken.

Meer uit Buitenland

Zangeres Dolly Parton (80) overleden

BRENTWOOD (ANP) - De Amerikaanse zangeres Dolly Parton is op 80-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar neef Bryan Seaver namens de familie op Facebook laten weten. Het was de wens van Dolly dat haar overlijden op deze manier bekend zou worden gemaakt.

1 uur geleden
Mogelijk honderd woningen in Frankrijk onbewoonbaar door tornado

POMAS (ANP/RTR/AFP) - Van de circa driehonderd beschadigde woningen in het door een tornado getroffen Zuid-Franse dorp Pomas moet mogelijk een honderdtal als verloren beschouwd worden. Dat melden lokale autoriteiten. Naar de precieze omvang van de schade wordt nog onderzoek gedaan.

2 uur geleden
Rechter weigert veroordeling Ghislaine Maxwell te herzien

NEW YORK (ANP/RTR) - Een rechter in New York weigert de veroordeling van de tot twintig jaar cel veroordeelde Ghislaine Maxwell te herzien. Ze had dat in een verzoek gevraagd te doen.

4 uur geleden
Tweede lichaam gevonden in zaak vermiste 5-jarige in België

ONHAYE (ANP/BELGA) - In de zoektocht naar een 5-jarige vermiste jongen en zijn vader in Onhaye, in de Belgische provincie Namen, is een tweede lichaam gevonden. Dat heeft het parket van Namen dinsdag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Volgens het parket gaat het hoogstwaarschijnlijk om de vader van de jongen.

5 uur geleden
Trump haalt uit naar regering Iran: executies moeten nu stoppen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw uitgehaald naar de regering van Iran. Hij stelt dat zij met het doden van demonstranten verantwoordelijk is voor een gigantische humanitaire crisis die "moet worden gestopt".

5 uur geleden
Oekraïne krijgt wat extra Patriots en andere luchtafweer

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft wat extra Patriot-luchtverdedigingsraketten gekregen, zegt president Volodymyr Zelensky. Bondgenoten hebben volgens hem ook luchtafweerbatterijen voor de korte afstand toegezegd en raketten waarmee gevechtsvliegtuigen Russische drones en kruisraketten kunnen neerhalen.

6 uur geleden
Film Lukas Dhont voor derde keer Belgische inzending voor Oscars

LOS ANGELES (ANP) - De film Coward van Lukas Dhont is de Belgische inzending voor de Oscars. Dat heeft het Vlaams Audiovisueel Fonds dinsdag gemeld. Het is al de derde keer dat een film van de 35-jarige Belgische filmmaker deze eer te beurt valt, na Girl (2018) en Close (2022). Close werd daadwerkelijk genomineerd.

6 uur geleden