Stroeve voorbereiding op klimaattop 'belooft weinig goeds'
BONN (ANP) - Landen hebben de afgelopen twee weken voorbereidingen getroffen voor de klimaattop die eind november begint. Na afloop heerst teleurstelling over de gang van zaken in Bonn, waar de onderhandelingen plaatsvonden. Dat komt met name omdat de landen het niet eens konden worden over maatregelen die nodig zijn om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen, waardoor dat onderwerp nog niet officieel op de agenda staat voor de COP28.
Vanaf het begin was er al "een diepe verdeeldheid" over de agenda, zegt klimaatexpert Hilde Stroot van Oxfam Novib. Pas afgelopen woensdag werd wat vooruitgang geboekt. "Daardoor zijn we opgelucht, anders waren deze twee weken voor niets geweest." Tijdens de voorbereidingen in Duitsland werd enkel de basis gelegd voor de klimaatconferentie in Dubai dit jaar, doorbraken werden niet verwacht. Nu is Stroot echter bang dat deze stroeve voorbereiding vooral voor vertraging zal zorgen op de COP28.
Een EU-functionaris wijst erop dat het ook logisch is dat landen zes maanden voor de klimaattop nog verdeeld zijn. Wel hoopt de EU op meer "begeleiding van de voorzitter" vanaf nu, aldus de functionaris. Een andere EU-ingewijde vertelt dat binnen de Europese Unie teleurstelling heerst over de gang van zaken. "Dit belooft weinig goeds voor de klimaattop aan het einde van dit jaar." De EU wilde meer inzet om uitstoot van broeikasgassen terug te dringen, maar met name China en Saudi-Arabië hielden dit tegen, aldus de bron.
Klimaatschadefonds
Stroot bevestigt dat China en oliestaten zich verschuilen achter het feit dat ze ooit zijn aangemerkt als ontwikkelingsland. Daarmee proberen ze te voorkomen dat ze mee moeten betalen aan bijvoorbeeld een klimaatschadefonds. "Ze spelen het spel heel slim", aldus Stroot.
Oxfam Novib is ook kritisch op rijkere landen, waaronder de Europese Unie en de Verenigde Staten. De verdeeldheid in Bonn werd voor een groot deel veroorzaakt doordat rijke landen al sinds 2020 hun belofte niet nakomen om armere landen te helpen met jaarlijks 100 miljard dollar aan klimaatfinanciering, zegt Stroot. "Ontwikkelingslanden hebben daardoor hun vertrouwen verloren."
Hoofd van VN-organisatie UNFCCC Simon Stiell erkent dat het door de lange onderhandelingen lijkt alsof de standpunten van landen ver uit elkaar liggen. Volgens hem zijn er echter overbruggingsmogelijkheden om tot een "gemeenschappelijke basis" te komen. Er werd vooruitgang geboekt op andere onderwerpen, zoals onder meer het klimaatschadefonds dat vorig jaar is afgesproken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt Amerikaanse techbedrijven als Apple, Google en Meta aan te zullen vallen als er meer Iraanse leiders worden gedood. De krijgsmacht beweert dat de techbedrijven "de belangrijkste rol spelen bij het bedenken en volgen van doelwitten voor moordaanslagen".
15 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is teruggekomen op uitspraken die hij een dag eerder deed over Syrische vluchtelingen in zijn land. Op een persconferentie met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zei hij te verwachten dat in de komende drie jaar 80 procent van de vluchtelingen zal terugkeren naar Syrië, maar nuanceert die uitspraak nu.
58 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Indonesische vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) die zondagavond om het leven kwam in het zuiden van het land, werd gedood door Israëlisch vuur. Dat meldt een VN-veiligheidsbron aan persbureau AFP.
59 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.
3 uur geleden