Strijdende partijen Libië praten in Moskou over wapenstilstand
MOSKOU (ANP/RTR) - De leiders van de strijdende partijen in Libië zullen maandag in Moskou vredesbesprekingen houden met vertegenwoordigers van Rusland en Turkije. Dat meldde het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.
De gesprekken komen na een staakt-het-vuren in Libië, dat werd geïnitieerd door Turkije en Rusland. Het bestand ging zondag in, hoewel beide partijen elkaar ervan beschuldigden dat ze het staakt-het-vuren schonden. Ook waren er nog steeds schermutselingen rond de hoofdstad Tripoli.
De besprekingen in Moskou maandag zullen worden bijgewoond door krijgsheer Khalifa Haftar van het zelfbenoemde Libische Nationale Leger (LNA) en premier Fayez al-Serraj van de door de VN erkende regering, citeerde persbureau Interfax een functionaris van het ministerie. Van Russische en Turkse kant nemen de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie deel aan de gesprekken.
Tripoli
Lev Dengov, het hoofd van de Russische contactgroep voor Libië, zei dat de strijdende partijen "de mogelijkheid van het ondertekenen van een bestand en de details van een dergelijk document zouden bespreken", meldde Interfax.
Zaterdag kondigde Haftar al een staakt-het-vuren aan. Daarmee zou hij toch gehoor geven aan een oproep van Rusland en Turkije, die de strijdende partijen in Libië opriepen tot een wapenstilstand. Haftar had die oproep in eerste instantie verworpen.
De milities van Haftar proberen sinds april hoofdstad Tripoli in te nemen, de zetel van de regering van premier Serraj. Afgelopen week veroverden LNA-troepen nog de belangrijke kuststad Sirte.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
3 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
3 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
4 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
6 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
8 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
8 uur geleden