Strijd Syrië laait op: meer dan 130 doden gemeld
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Bij gevechten tussen het regeringsleger en opstandelingen in Syrië zijn meer dan 130 doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. Het gaat voor zover bekend om de zwaarste gevechten in het noordwesten van het land in jaren.
Het in Engeland gevestigde Observatorium, dat informatie krijgt van een eigen netwerk van bronnen, meldt dat de jihadistische groep Hayat Tahrir al-Sham (HTS) en bondgenoten deze week een verrassingsaanval uitvoerden op het leger van president Bashar al-Assad. De aanval vond plaats in de noordelijke provincie Aleppo. Er worden gevechten gemeld op minder dan 10 kilometer van de gelijknamige stad.
In 24 uur tijd vielen volgens het Observatorium zeker 132 doden: 65 strijders van HTS, 18 bondgenoten van HTS en 49 manschappen van Assad. De Syrische strijdkrachten bevestigen in een verklaring dat "gewapende terreurorganisaties" uit de provincies Aleppo en Idlib op woensdagochtend een aanval uitvoerden langs een breed front. Een journalist van AFP meldt zware gevechten ten oosten van de stad Idlib. Daar worden ook luchtaanvallen uitgevoerd.
Het Iraanse persagentschap SNN bericht dat in Aleppo ook een generaal is omgekomen van de Iraanse Revolutionaire Garde. De officier, Kioumars Pourhashemi, zou zijn gedood door "terroristen" die zijn gelinkt aan Israël. Iran steunt het regime van Assad en is de aartsrivaal van Israël.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
6 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
7 uur geleden