Strijd in Soedan laait weer op na beëindigen wapenstilstand
KHARTOEM (ANP/RTR) - In Soedan zijn na het verlopen van een driedaagse wapenstilstand weer zware gevechten gemeld in hoofdstad Khartoem en omliggende steden. Getuigen spreken over luchtaanvallen, artilleriebeschietingen en strijd tussen grondtroepen.
Het reguliere leger en de paramilitaire RSF vechten al maanden een bloedig conflict uit. Daardoor veranderde Khartoem in een slagveld. De Verenigde Naties stelden deze week dat meer dan 2,5 miljoen Soedanezen zijn gevlucht. Veel vluchtelingen blijven in Soedan, al zijn ook meer dan een half miljoen mensen naar het buitenland vertrokken.
Soedan verkeert al jaren in politieke chaos. De instabiliteit nam toe na de val van het regime van Omar Hassan al-Bashir in 2019. Hij heerste drie decennia over het enorme land aan de Rode Zee, tot een volksopstand een einde maakte aan zijn regime. Pogingen om het land om te vormen tot een volwaardige democratie, kwamen vervolgens niet van de grond.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft zijn burgers in Mali opgeroepen dat land zo snel mogelijk te verlaten. De dringende oproep volgt na gecoördineerde aanvallen van islamitische jihadisten en Toeareg-separatisten in de voormalige Franse kolonie.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran opnieuw bedreigd wegens het uitblijven van een vredesdeal. Hij stelt in een bericht op Truth Social dat dat land snel moet handelen.
18 minuten geledenSANTA MARTA (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de conferentie over het afbouwen van fossiele brandstoffen als eerste land een 'routekaart' daarvoor gepresenteerd. Het land wil in de energiesector steenkool uiterlijk in 2030 uitgefaseerd hebben. Voor olie is het voornemen 2045, voor aardgas 2050.
39 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De jaarlijkse militaire parade in Moskou moet het dit keer stellen zonder tanks en andere grote attracties. De Russische krijgsmacht is te druk met Oekraïne.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol is ook in hoger beroep veroordeeld voor het belemmeren van de rechtsgang. Zijn gevangenisstraf is met twee jaar verhoogd naar zeven jaar. Yoon verzette zich tegen zijn arrestatie in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in 2024 uitriep.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De verzwakte bultrug Timmy is nog steeds onderweg naar de Noordzee. Een reddingsteam sleept de walvis, die wekenlang gestrand was voor de Duitse kust, sinds dinsdag in een drijvend bassin naar diepere wateren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Afghanistan dreigt tegen 2030 tot 20.000 vrouwelijke leerkrachten en 5400 vrouwelijke zorgverleners kwijt te raken als de beperkingen op meisjesonderwijs en de arbeidsrestricties voor vrouwen van kracht blijven. Dat heeft grote gevolgen voor de gezondheid en ontwikkeling van meisjes en vrouwen, maar ook voor het land als geheel. Dat blijkt uit een woensdag gepubliceerde analyse van UNICEF.
5 uur geleden