Strijd in Ethiopië hervat na vijf maanden gevechtspauze
ADDIS ABEBA (ANP/AFP) - Na een wapenstilstand van vijf maanden zijn in het noorden van Ethiopië weer gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en strijders van de opstandige regio Tigray. VN-chef António Guterres reageerde "diep geschokt" en riep op tot "onmiddellijke stopzetting van de vijandelijkheden en hervatting van de vredesbesprekingen".
Het Tigray People's Liberation Front (TPLF) zei dat regeringstroepen en hun bondgenoten een "grootschalig" offensief hebben gelanceerd. De regering in Addis Abeba beschuldigde het TPLF er juist van het bestand als eerste te hebben geschonden. De Ethiopische luchtmacht claimde later een vliegtuig te hebben neergehaald met wapens voor het TPLF. Het toestel zou het Ethiopische luchtruim via buurland Soedan zijn binnengedrongen, maar dat land ontkent er iets mee te maken te hebben.
De beweringen over de gevechten kunnen niet onafhankelijk worden geverifieerd, omdat de toegang tot het noorden van Ethiopië beperkt is. Er zou vooral worden gevochten in het zuiden van Tigray, in gebieden die grenzen aan de regio's Amhara en Afar.
Talloze doden
Het conflict begon in november 2020, toen premier Abiy Ahmed troepen naar Tigray zond in een poging de macht te breken van het TPLF, dat zich weinig aantrok van de centrale regering. Van 1991 tot 2018 regeerde de beweging nog over het hele land, maar sinds de verkiezingen van 2018 is premier Ahmed aan de macht.
De oorlog heeft geleid tot talloze doden, met vele berichten over massamoorden en seksueel geweld op grote schaal. In maart dit jaar werd een wapenstilstand overeengekomen waardoor internationale hulp aan Tigray kon worden hervat. Miljoenen mensen in die noordelijke regio hebben humanitaire hulp nodig, evenals in Afar en Amhara.
De vredesbesprekingen zijn om allerlei redenen nauwelijks op gang gekomen. Bemiddeling van speciale gezanten uit Europa en de Verenigde Staten bleek in recente weken niet succesvol.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
6 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
13 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
14 uur geleden