Strengere regels voor elektrische autobouwers in Hongarije
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse industrie voor elektrische auto's, een belangrijke pijler van de economie, krijgt het waarschijnlijk een stuk moeilijker. De sector genoot jarenlang bescherming onder voormalig premier Viktor Orbán, maar de nieuwe regering treedt harder op tegen milieuvervuilers en wil de belastingen verhogen.
Zo legde de regering onlangs de activiteiten van Semcorp stil, een Chinese producent van onderdelen voor lithium-ionbatterijen voor de elektrische auto-industrie. Onder de fabriek was vervuild grondwater aangetroffen. Ook het Chinese batterijconcern CATL wordt nauwlettend in de gaten gehouden vanwege vermoedelijke vervuiling, nadat een groenachtige vloeistof rond de fabriek naar boven kwam.
De Hongaarse regering wil de strengste milieuregels van de Europese Unie invoeren, de heffingen voor vervuilers verhogen en een einde maken aan royale belastingvoordelen voor multinationals, zei premier Péter Magyar. Volgens hem maken de maatregelen deel uit van een brede hervorming om de belastingdruk voor bedrijven opnieuw in balans te brengen.
Vooral Chinese bedrijven in Hongarije kunnen door de maatregelen in de problemen komen. China heeft de afgelopen jaren fors ingezet op Hongarije als springplank naar de Europese markt en er enkele van de grootste batterijfabrieken gevestigd. Ook het Chinese BYD, de grootste fabrikant van elektrische auto's, opende er zijn eerste fabriek in de EU. Deze bedrijven behoorden tot de grootste ontvangers van Hongaarse subsidies.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Andy Burnham zal maandag, wanneer hij de nieuwe Britse premier wordt, plannen aankondigen voor nieuwe olie- en gasboringen in de Noordzee. Dat meldt de BBC zaterdag.
4 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland wil subsidies voor hernieuwbare energie afbouwen in een ingrijpende herziening van het financieringssysteem. De reden is dat de groeiende productie van zonne-energie steeds meer druk legt op het Duitse elektriciteitsnet.
22 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse tarweoogst, de grootste van Europa, krimpt dit seizoen naar verwachting doordat een reeks hittegolven de opbrengsten verlaagt. De totale graanproductie wordt voor het seizoen dat deze maand is begonnen geraamd op 32 miljoen ton. Dat is 4 procent minder dan vorig jaar en ook lager dan het langjarig gemiddelde, staat in een rapport van het Franse landbouwministerie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Europa dreigt dit jaar door Azië te worden ingehaald als het gaat om inkomsten uit de aandelenhandel voor grote Amerikaanse investeringsbanken, meldt de Financial Times zaterdag. Europa is nu nog de op één na grootste bron van inkomsten voor de bankensector, na de Verenigde Staten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. De verkoopgolf onder chipfabrikanten werd vrijdag heviger. Beleggers maken zich steeds meer zorgen dat de enorme uitgaven aan kunstmatige intelligentie (AI) van techbedrijven steeds moeilijker te rechtvaardigen zijn.
13 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple praat met het Amerikaanse ministerie van Justitie over het schikken van een rechtszaak uit 2024 waarin het techbedrijf wordt beschuldigd van het overtreden van de mededingingswetgeving. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag lager gesloten tot onder de 1100 punten. Donderdag bereikte de hoofdindex voor het eerst ooit een slotstand boven die grens, nadat de AEX een dag eerder al tussentijds dat aantal aantikte. Maar vrijdag zorgden onder meer de koersverliezen van de chipbedrijven voor een lagere slotstand.
18 uur geleden