Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Strengere regels en toezicht duurzame handel nodig, vindt Brussel

Strengere regels en toezicht duurzame handel nodig, vindt Brussel

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil strengere regels voor en toezicht op mensen- en arbeidsrechten, milieu- en klimaateisen in handelsverdragen met andere landen en daarvoor ook een sanctieregime invoeren. Duurzame goederen en diensten die op fatsoenlijke wijze tot stand zijn gekomen moeten een grotere plaats krijgen in de wereldhandel, vindt de commissie, die exclusief bevoegd is voor het Europese handelsbeleid.

"Onze handelsakkoorden geven ons slagkracht op het wereldpodium en ondersteunen economische groei en duurzame ontwikkelingen. We willen ze nu ook inzetten als aanjager van positieve verandering", zegt handelscommissaris Valdis Dombrovkis. "We zullen de handhaving opvoeren en zullen strafmaatregelen treffen als belangrijke afspraken over arbeid en klimaat niet worden nagekomen."

De EU heeft meer dan veertig vrijhandelsovereenkomsten met bijna tachtig landen en handelsblokken, waaronder Canada, Oekraïne, Japan, Turkije, Vietnam en de Mercosurlanden (Brazilië, Argentinië, Uruguay, Paraguay en Venezuela). In de meeste verdragen zijn wel al hoofdstukken opgenomen over "duurzame ontwikkelingen" maar die moeten worden herzien of versterkt, vindt het dagelijks EU-bestuur. Ook schort het aan handhaving van de regels. Sommige vrijhandelsverdragen zijn nog niet van kracht en met onder meer Australië en Nieuw-Zeeland zijn de onderhandelingen nog aan de gang.

Meer uit Financieel

Turkse centrale bank verlaagt rente naar 37 procent

ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief voor de vijfde maand op rij verlaagd. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de Turkse economie stimuleren. De rente werd verlaagd met 1 procentpunt en bedraagt nu 37 procent. Economen hadden gerekend op een grotere renteverlaging van 1,5 procentpunt.

10 minuten geleden
Groenlands pensioenfonds overweegt aandelen VS te verkopen

NUUK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Groenlandse pensioenfonds overweegt zijn beleggingen in Amerikaanse aandelen te verkopen. Topman Søren Schock Petersen van SISA pension denkt dat het stoppen met de investeringen een symbolisch standpunt zou zijn tegen het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om het Arctische eiland in te lijven.

1 uur geleden
FNV bezorgd over inzet spoorpersoneel bij militair vervoer

UTRECHT (ANP) - FNV maakt zich zorgen over de gevolgen voor spoorpersoneel als militair vervoer over het spoor voorrang krijgt. De vakbond zegt dat machinisten, conducteurs, verkeersleiders en planners het risico lopen mee te moeten werken aan militaire transporten. "Deze mensen tekenen niet automatisch voor reservist", aldus vakbondsbestuurder Henri Janssen.

1 uur geleden
Merz verwelkomt intrekken nieuwe importheffingen door Trump

DAVOS (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz spreekt van "stappen in de juiste richting" nu de Amerikaanse president Donald Trump de voorgenomen importheffingen om Groenland heeft geschrapt. Merz verwelkomt de stap van Trump, zei hij op het World Economic Forum in Davos.

1 uur geleden
Handel gamebedrijf Ubisoft opgeschort op Franse beurs na koersval

PARIJS (ANP/AFP) - De handel in de aandelen van de Franse gameontwikkelaar Ubisoft is donderdag opgeschort op de beurs in Parijs, na een forse daling van de aandelenprijs. Het bedrijf is maker van gameseries als Assassin's Creed en Far Cry. De koersval volgde op de waarschuwing voor een fors verlies dit jaar.

2 uur geleden
TenneT kiest energiecentrale Lelystad voor herstel stroomstoring

LELYSTAD (ANP) - Bij een grote stroomuitval moet een gasgestookte energiecentrale in Lelystad vanaf 2028 het elektriciteitsnet opnieuw opstarten in het midden van Nederland. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT meldt dat energiebedrijf Engie een aanbesteding heeft gewonnen om de Maxima-centrale tot zeker 2036 hiervoor in te zetten.

3 uur geleden
AEX weer boven 1000 punten na intrekken tariefdreiging door Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is donderdag hoger geopend en noteerde weer boven de 1000 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement voor een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer heeft ingetrokken. Trump wilde die landen straffen voor hun steun aan Groenland. Trump zei na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" en dat de extra straftarieven niet meer nodig zijn.

3 uur geleden