
Strengere maatregelen kosten het kabinet miljarden
DEN HAAG (ANP) - De coronasteun voor bedrijven loopt in de laatste drie maanden van het jaar misschien wel op tot 10 miljard euro als het kabinet toch een 'intelligente lockdown' moet aankondigen. Dit terwijl voor dat kwartaal eerst nog 3,5 miljard euro aan kosten was begroot.
In een brief aan de Tweede Kamer tekenen de ministers Wopke Hoekstra (Financiën), Eric Wiebes (Economische Zaken) en Wouter Koolmees (Sociale Zaken) op wat een nieuwe lockdown zou doen met de overheidsfinanciën en hoeveel economische schade de nieuwe opleving van het virus met zich meebrengt. Ook de maatregelen die al zijn aangekondigd, zorgen voor flink hogere uitgaven.
Het sluiten van café's en restaurants en het beperken van culturele evenementen kan bijvoorbeeld al bijna een miljard extra aan loonsubsidie kosten. Het subsidiebedrag is namelijk vooral gebaseerd op het omzetverlies van een bedrijf. En een kroeg die dicht moet, draait in die periode geen omzet.
Voorspelling
Over het algemeen blijft het "economisch beeld zorgelijk". De voorspelling van het Centraal Planbureau dat de economie in 2020 met 5 procent zou krimpen en volgend jaar weer een beetje opleeft (3 procent groei) is "niet meer realistisch". De bewindsmannen vrezen dat de kans dat ook volgend jaar de economie krimpt, steeds groter wordt. Dat gaat naar verwachting gepaard met "een verder oplopende werkloosheid en toenemende faillissementen". De schade blijft bovendien niet meer beperkt tot de hardst geraakte sectoren, maar raakt ook de brede economie.
Dit alles maakt het nog waarschijnlijker "dat we niet terugkeren naar de economie van voorheen", aldus het kabinet. "De aanpassingen die bedrijven doorvoeren om de crisis te boven te komen zijn voorlopig nog nodig en misschien wel blijvend van aard."
Hoekstra, Wiebes en Koolmees kondigden dinsdag een uitbreiding van het derde steunpakket aan. Alleen die verdere maatregelen kosten al zo'n 500 miljoen, verwachten de drie bewindsmannen.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft in het afgelopen kwartaal flink hogere resultaten behaald. Dat maakte Meta na het slot van de beurshandel in New York bekend.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen gesloten. Beleggers op Wall Street verwerkten het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw onveranderd te laten, ondanks herhaalde oproepen van president Donald Trump voor een verlaging. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van Starbucks, Booking Holdings en Harley-Davidson.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten opnieuw onveranderd gelaten. Bij de vorige vier rentebesluiten hield de Fed de leenkosten ook al ongewijzigd. Het besluit zal naar verwachting opnieuw een stortvloed van kritiek opleveren van de Amerikaanse president Donald Trump die de centrale bank herhaaldelijk heeft opgeroepen om de rente te verlagen.
2 uur geledenTURIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Indiase Tata Motors neemt de Italiaanse truck- en bussenbouwer Iveco over voor in totaal 3,8 miljard euro. Daarnaast verkoopt het in Turijn gevestigde Iveco zijn activiteiten met militaire voertuigen aan het Italiaanse defensiebedrijf Leonardo voor 1,7 miljard euro.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault heeft een nieuwe topman benoemd na het onverwachte vertrek van de vorige bestuursvoorzitter. François Provost, het hoofd van de inkoopactiviteiten van het bedrijf, gaat nu de hoogste functie bij Renault bekleden. Hij werd eerder al genoemd als een van de kandidaten voor de topfunctie.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het UWV krijgt veel meer tijd om te beslissen in zaken waarin een medisch advies van een verzekeringsarts noodzakelijk is. Dat heeft de rechter in Rotterdam geoordeeld in drie zaken.
7 uur geleden